Aslında bu haberi hazırlarken insanın aklına iki seçenek gelmiyor değil. Bardağın dolu tarafından mı, yoksa boş tarafından bakmak mı gerekir, bizler de bilmiyoruz. Şöyle anlatalım; bilindiği üzere büyük etki oluşturan ve dünya çapında pek çok alanda rekorlar kıran PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun istatistiksel verileri havalarda uçuyordu. Aldığımız son bilgilere göre Steam platformunda; PUBG oyununun eş zamanlı oyuncularının yaklaşık olarak yarısını kaybettiğini görüyoruz. Şimdi boş tarafı bu ama yarısını kaybetmesine rağmen eldeki veriler, pek çok oyunun hedeflediği rakamların çok üstünde kalıyor. Dilerseniz fazla kafa karıştırmadan, bu rakamlardan bahsedelim; anlatmak istediklerimiz daha rahat anlaşılacak, neresinden bakılması gerektiğine okurumuz karar verecektir.

PUBG, Steam platformunda büyük kayıp yaşıyor

Steam üzerindeki PUBG oyuncuları eridi ama kalanları da az değil

Bilindiği üzere büyük ilgi gören Battle Royale oyununun, Ocak 2018 verileriyle ağızları açık bırakıyordu. Steam üzerinden eş zamanlı ortalama olarak 3,2 Milyon oyuncu sayısına erişen PlayerUnknown’s Battlegrounds, o tarihten itibaren ciddi bir düşüş yaşadı ve oyuncu ortalama rakamları yaklaşık olarak yarıya indi. Haziran 2018 itibarıyla; Steam platformu üzerindeki eş zamanlı oyuncu sayısının yarısını kaybeden oyunun düşüşü devam ediyor. Tabii son verilere baktığımızda görülen eş zamanlı ortalama 1,7 Milyon gibi büyük bir rakamın da öyle küçük bir miktar olmadığının altını çizelim.

Giriş kısmında bahsettiğimiz bardağın dolu tarafıyla boş tarafı kavramlarını da burada değerlendirebiliriz. Aynı anda bir oyunun ortalama 1,7 Milyon kullanıcı tarafından oynanması, pek çok geliştiricinin hayallerini süsleyen rakamlardır. Bu rakamların 10’da birlik kısmının elde edilmesi bile büyük başarı olarak yorumlanırken; PUBG için başarısız oldu, yere çakıldı gibi yorumları yapmamız biraz yanlış olabilir. Tabii bu düşüşün nedenlerini, oyuncuların gerileyen ilgisini ayrıca tartışabiliriz ki hiçbir oyun da sonsuza kadar oynanmak zorunda değildir.

Oyuncular için iyi tarafından bakarsak, bu düşük sonrasında; PC ve Xbox One platformlarında 50 Milyon toplam satış rakamı açıklanmasının ardından PlayerUnknown’s Battlegrounds için ilk Steam platformu indirimi de gelmişti. Şimdiye kadar oyunu deneyimleme imkanı bulamayan oyuncular; dilerlerse, Steam Yaz İndirimleri kapsamında oyuna, nispeten uygun fiyatlara erişim sağlayabilirler. Bardağın dolu tarafı ya da boş tarafından bakmayı da belirttiğimiz gibi okurlarımıza bırakalım.

Etiketler: