Korsanlar, oldum olası hep konsol oyunlarını PC platformunda da oynamaya çalıştı. Bu da, oyunların rahatça korsan bir şekilde oynanabilmesine yol açıyordu. Tabii yine buna bağlı olarak da, geliştirici ekipler ne yazık ki hak ettiklerini kazanamıyorlardı. Korsanlar, oyunları PC üzerinde oynamaya çalışma çabalarına ara vermeden, uzun süredir devam ediyorlardı. Bir süredir üzerinde çalışmakta oldukları PlayStation 3 platformu da, artık yavaş yavaş korsanların eline geçmek üzere. Zira, paylaşılan bir video ile, PS3 platformundaki birtakım yapımların, oyunların korsanlaştırıldığı RPCS3 emülatör programı üzerinde nasıl çalışıyor oldukları gösterildi.

PS3

RPCS3 yazılımı, artık PS3 üzerinde daha iyi performans sağlıyor

Korsanlar, daha önceden birçok konsolu ele geçirmişlerdi. Ele geçirilen konsollar arasında Nintendo Wii U, Nintendo Wii, PlayStation 2, PlayStation Portable, Nintando GameCube, Nintendo 64, Sega Dreamcast, Sega Saturn, Atari 2600, Atari Jaguar, MAME, Xbox ve çok daha fazlası bulunuyor. Yavaş yavaş da, ne yazık ki bu kurbanlar arasında PlayStation 3’ü de gömmek zorunda kalacağız gibi görünüyor. Zira, konsolun emülatör programı aracılığıyla çalıştırılan oyunları arasında, cidden önemli yapımlar da yer alıyor. 15 Nisan 2018 tarihinde, RPCS3 yazılımının YouTube kanalı aracılığıyla paylaşılan video, bizlere konsolun sonunun yaklaştığını gösteriyor.

Paylaşılan videoda Ni no Kuni: Wrath of the White Witch, God of War III, Heavenly Sword, Army of Two 40th Day, Fracture, Middle-earth: Shadow of Mordor, 007 Legends, The Last of Us, Skate, Skate 2, Life is Strange, Diablo III, Burnout Paradise, Knights Contract, Castle of Illusion Starring Mickey Mouse, Lego Batman 3: Beyond Gotham, Lego Jurassic World, Valkyria Chronicles üzerindeki iyileştirmeler gösteriliyor. Bu oyunlar dışında FIFA ve Need for Speed oyunlarda da, birtakım iyileştirmeler yapıldığına değiniliyor.

PlayStation 3 platformunun korsanlar tarafından ele geçirilmesinin bu kadar uzun sürmüş olması, aslında Sony ekibinin bu konuda ne denli başarılı sistemlere sahip olduğunu gösteriyor. Konsolun, korsanlara yine de bu kadar uzun süre dayanmayı başarmış olması, gerçekten sevindirici bir durum. Zira, eğer önceki nesil konsollarda bile güvenlik sistemi o kadar sağlam yapılmışsa, PlayStation 4 ile muhtemelen çok daha uzun süre boyunca korsanlara dayanmayı başaracaklar. Aslında, oyunları PC üzerinde RPCS3 yazılımı aracılığıyla oynayabilmek çekici görünüyor, yalan olmasın. Fakat, bu durum yine de oyunların korsanlaştırıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Eğer dilerseniz hemen aşağıdaki videodan, emülatörün PS3 üzerindeki performansını görebilirsiniz.

Etiketler: