Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

PlayStation 5 için Variable Refresh Rate (VRR) özelliği gelecek

Sony Interactive Entertainment, oyuncuların çok merak ettiği bir soruya sonunda cevap verdi.

Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarında olup da PlayStation 5 konsolunda olmayan çok büyük bir özellik var. Bu özelliğin adı ise Variable Refresh Rate (VRR) olarak geçiyor. Yeni konsollar hayatımıza girdiğinden beri oyuncular, Sony Interactive Entertainment tarafına bu özelliğin gelip, gelmeyeceğini soruyordu ve sonunda bu soruya bir cevap alındı. Şirketten gelen açıklamalara göre kendilerinin yeni konsolları için Variable Refresh Rate (VRR), bir sistem güncellemesi ile birlikte gelecek. Peki, oyuncular neden bu özelliği çok istiyordu? Ne işe yarıyor kendisi?

PlayStation 5

PlayStation 5, Variable Refresh Rate (VRR) desteğine kavuşacak

Variable Refresh Rate (VRR) sayesinde yüksek performansta çalışan video oyunlarının çok daha akıcı görüntülenmesi sağlanabiliyor. Genelde bu teknolojiye 30 FPS veya 60 FPS değerlerinde pek ihtiyaç olmuyor ama konsollarda 120 FPS gibi bir performansta oyun deneyimlemek için Variable Refresh Rate (VRR) özelliği gerekebiliyor. Bu sistem sayesinde bazı 60 FPS değerinde çalışan oyunlarda ve birçok 120 FPS değerindeki yapıtlarda ekran kırılmaları gibi sorunlar çok daha az yaşanıyor. Tabii bu özelliğin aktif olması için konsolun, ekranın ve oyunun destek vermesi gerekiyor.

PlayStation 5 için sistem güncellemesi ile Variable Refresh Rate (VRR) özelliği geldikten sonra; kullandığınız monitörde veya televizyonda da aynı desteğin olduğundan emin olmanız gerekiyor. Televizyondan sonra da oynayacağınız video oyununun Variable Refresh Rate (VRR) için destek vermesi gerekiyor. Tabii bu özellik için bir de HDMI 2.1 kullanmanız gerekiyor ama eğer yeni konsolların kutusundan çıkan stok kabloları kullanıyorsanız, bu konuda bir sıkıntı yaşamazsınız. Farklı bir HDMI kablosu kullanıyorsanız, o kablonun versiyonunu öğrenmenizi öneriyoruz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x