PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarının stok sorunları, 2023 senesine kadar devam edebilir

Stok problemlerinin kaynağında bulunan şirketlerden Toshiba, konu hakkında çok kritik açıklamalar yaptı.

Sadece video oyunu dünyası değil, genel anlamda teknolojik aletlerin tamamı birkaç senedir stok problemleri çekiyor. Bunun sebebi ise donanımların üretilmesi için gerekli olan parçaların yeteri kadar hızlı üretilemiyor olması. Bunun sebebi de COVID-19 ve birkaç ufak tefek problem daha… Üretimin yavaşlaması, stok problemlerine yol açtı ve bu noktada da en çok oyuncular etkilendi. Sadece konsol oyuncuları değil, bilgisayar oyuncuları da bu problemlerden nasibini aldı; konsollar yeteri kadar hızlı bir şekilde üretilemediği gibi ekran kartları da oyuncuların isteklerini karşılayabilecek hızda üretilemiyor. Peki, bu problemler daha ne kadar devam edecek? PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarının stok sorunları, 2023 senesine kadar devam edebilir.

PlayStation 5

Toshiba tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre özellikle de PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarının stok problemleri, 2023 senesine kadar devam edebilir. Yarı iletken maddelerin yeteri kadar üretilememesi konusunda en çok etkilenen şirketler de zaten Sony ve Microsoft olarak gösteriliyor. Bu yüzden de stok problemlerinin en son, bu şirketler üzerinde çözülecek olması tahmin ediliyor. Bu tip maddeleri üreten şirketlerden bir tanesi de Toshiba ve bu şirketin müdürlerinden bir tanesi, resmi bir açıklama yaparak, stok problemlerinin 2023 senesine kadar devam edeceğini net olarak belirtti.

Toshiba, maddelerin üretimi ve satışı için müşterilerinden sipariş alıyor ve bahsi geçen müdür, bazı müşterilerine 2023 senesine kadar maddelerin teslim edilemeyeceğini belirtiyor. Yalnız, 2023 senesinden sonra durum biraz daha iyileşecek gibi görünüyor; bu şirketin yarı iletken maddelerin üretimine büyük bir yatırım yapacağı halihazırda biliniyor. 545 milyon dolar gibi bir yatırım yapmaya hazırlanan Toshiba, aynı zamanda bu maddelerin üretimi için yeni bir fabrika açmaya hazırlanıyor da olabilir. Tüm bunlar, önümüzdeki üç sene içerisinde gerçekleşecek gibi görünüyor ve yeni bir fabrikanın açılması da üretimi en hızlı şekilde uygun seviyelere çekebilecek gibi duruyor.

2021 senesinin başlarında Amazon, Intel, Hewlett Packard, Microsoft, Google ve Apple gibi şirketler, Birleşik Devletler sınırları içerisinde yarı iletken madde üretimi için elinden geleni yapacaklarını belirtmişti. Tabii ki bu şirketler üretim yapmayacak ama üretim yapan markaları destekleyecek. Bu sırada, Toshiba tarafı da bahsi geçen maddelerin en çok Sony, Microsoft ve Nintendo gibi oyun konsolu üreten markalar tarafından istendiğini belirten ufak bir cümle paylaştı; yeteri kadar hızlı üretim yapmak için sıkı çalışıldığı belirtildi.