PlayStation 5, 10 milyon adet sattı ve Sony Interactive Entertainment için en hızlı satan konsol oldu

PlayStation 5, tarihin en iyi konsollarından biri olma yolunda ilerliyor.

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 konsolu hakkındaki yeni raporlarını yayımladı. Bu raporlardaki ilk bilgilere göre bahsi geçen yeni nesil konsol, 10 milyon adet satmayı başardı. Bu başarıya 18 Temmuz 2021 tarihinde ulaşıldı. Karşılaştırma yapabilmek için belirtiyoruz ki PlayStation 4, aynı satış rakamlarına 1 ay kadar daha sonra ulaşabilmişti. COVID-19 gibi etkenleri de göz önünde bulundurduğunuz zaman yeni nesil konsol, ciddi anlamda büyük bir iş başarmış gibi görünüyor. Salgın ve stok problemleri olmasaydı, bu konsolun çok daha fazla satacağını rahatlıkla tahmin edebiliriz. Yine de önümüzde daha uzun seneler bulunuyor.

PlayStation 5 haricinde Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oyununun 6.5 milyon adet sattığı, Returnal oyununun 560 bin sattığı ve Ratchet & Clank: Rift Apart yapıtının da 1.1 milyon adet civarında satmış olduğu belirtildi. Bu oyunlar, her ne kadar PlayStation 5 için piyasaya sürülmüş olsa da Sony Interactive Entertainment tarafının Xbox konsollarına da gönderdiği bir oyun bulunuyor. Bu oyun da MLB The Show 21. Yayımlanan raporların devamına göre MLB The Show 21, 2 milyon adet sattı ve bu satışların yarısı PlayStation, diğer yarısı da Xbox tarafından geliyor. Bu oyunun, Xbox Game Pass üzerinde yer aldığını da belirtmek isteriz.

PlayStation 5

PlayStation 5, şimdiye kadar stok problemleri ile 10 milyon adet sattı ama bundan sonra ne olacak? Sony Interactive Entertainment ve diğer sayısız teknoloji şirketi, stok problemleri ile baş etmeye devam ediyor ve bahsi geçen taraftan Jim Ryan da satışların sınırlı bir şekilde devam edeceğini, stok problemlerinin bir süre daha yaşanabileceğini belirtiyor. Bu problemler için çözüm arayışında olan Jim Ryan, konu hakkında üzgün olduğunu da belirtti. Yeni nesil konsolların stok durumları şu anda Sony Interactive Entertainment için oldukça yüksek seviyeli bir öncelik bulunduruyor. Durumların sene sonuna kadar bir tık daha iyileşebileceği belirtiliyor.