Xbox Series X/S, Microsoft için en hızlı satan oyun konsolu olmayı başardı

Microsoft, Xbox Series X/S hakkında önemli açıklamalar yaparken; Halo Infinite ve Microsoft Flight Simulator oyunlarına da değinmeyi unutmadı.

10 Kasım 2020 tarihinde Microsoft için yeni nesil konsol dönemi başladı. Rakibi olan Sony Interactive Entertainment şirketinin tam tersine, yeni nesle iki farklı konsol ile giriş yapan Microsoft, şimdi de bu yeni konsolları hakkında oldukça büyük bir haber verdi. CEO pozisyonunda yer alan Satya Nadella tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Xbox Series X/S, Microsoft için en hızlı satan oyun konsolu olmayı başardı. Sadece hız değil, toplam satış rakamı olarak da aynı süre içinde en çok satan konsol neslinin şimdiki konsol nesli olduğu belirtildi. Öyle görünüyor ki yeni nesil ürünler, Microsoft için tüm zamanların en çok satan konsolları da olacak.

Microsoft, ne yazık ki dağıtılan ve satılan konsollar hakkında rakam paylaşmayı uzun bir zaman önce bıraktı. Bu yüzden de Xbox Series X/S konsollarının tam olarak kaç adet sattığını bilemiyoruz ama analiz firmalarının raporlarına göre rakam, 6.6 milyon civarında olabilir. Yalnız, Microsoft için her şey donanım değil; bu şirketin bir de Xbox Game Pass gibi dev bir sistemi bulunuyor. Satya Nadella tarafından yapılan açıklamaların devamına göre Xbox Game Pass sistemine abone olan oyuncular, abone olmayan oyunculara göre %40 daha çeşitli oyunlar oynuyor ve oyunlarda da %50 daha çok zaman geçiriyor. Peki, video oyunları ne alemde?

Xbox Series X

Halo Infinite ve Microsoft Flight Simulator oyunlarından da haberlerimiz var

Xbox Series X/S, eğer her şey yolunda gitseydi, Halo Infinite oyunu ile birlikte çıkışını gerçekleştirecekti. Şimdi ise bu oyun, 2021 senesinin son aylarını hedefliyor. Yalnız, oyuncuların bu yapıtı denemek için o kadar uzun bir süre beklemesine gerek kalmayacak; yapılan yeni açıklamalara göre Halo Infinite için teknik bir test süreci, 29 Temmuz 2021 tarihinde başlayacak. Bu süreç, 1 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek ve sadece Halo Insider programına abone olan oyunculardan bazıları davet edilecek. Bu test sürecinde binlerce oyuncu yer alacak ve Bot Arena isimli bir oyun modu denenecek. Bu oyun modunda, 4 adet gerçek oyuncu, 4 adet bota karşı savaşacak.

Halo Infinite için özel bir test süreci başlarken, Microsoft şirketinin bir başka video oyunu olan Microsoft Flight Simulator için de büyük bir güncelleme yayımlandı. Aynı zamanda Xbox Series X/S için de çıkışını gerçekleştirmiş olan Microsoft Flight Simulator, bu güncelleme sayesinde bilgisayar oyuncularına ciddi anlamda büyük bir performans artışı sundu. Güncelleme ardından oyun, 20-30 FPS civarında daha yüksek performans göstermeye başladı ve işlemcinin de %25 kadar daha azını kullanır hale geldi. Performans iyileştirmeleri haricinde, oyunun ulaşılabilirliğini arttıran sayısız yenilik ve iyileştirme de oyundaki yerini sonunda aldı.