PlayStation 5 konsolunun ana menüsü ve kullanıcı deneyimi özellikleri gösterildi

PlayStation 5 konsolunun Control Center, Game Help ve diğer yeni özellikleri gösterildi.

PlayStation 5, neredeyse tam 1 ay sonra çıkışını gerçekleştirecek ve Sony Interactive Entertainment, sonunda bu konsolun ana menüsünü ve diğer kullanıcı deneyimi özelliklerini, oyuncularla paylaştı. Bu paylaşımı hemen yukarıdaki videodan sizler de izleyebileceksiniz ama görüntüleri kontrol edebilecek durumda değilseniz, haberimizi okumaya devam edebilirsiniz; paylaşılmış olan videoyu sizler için anlatacağız ve Sony Interactive Entertainment tarafından verilmiş olan diğer ek bilgileri de sizlere sunacağız. Bakalım bu yeni nesil konsol, nasıl bir ara yüz ile geliyor?

PlayStation 5

PlayStation 5, şık ve sade bir görünüm ile geliyor

Sony Interactive Entertainment tarafından yayımlanan 11 dakikalık video, oturum açma ekranında başlıyor. PlayStation tuşunu kullanarak kontrolcümüzü aktif edebiliyoruz ve ondan sonra da istediğimiz hesapta oturum açabiliyoruz. Ondan sonra da konsolun ana menüsü ile karşı karşıya kalıyoruz. Bekleme modundan tekrar başlatılan konsol, ana menüye ulaştığı zaman aslında Control Center denen yeni bir sekmeden başlıyor ve arka planda da bekletilen oyunu görüyoruz. Control Center içerisinde bazı bilgi kartları bulunuyor ve bunlar, oyunlarda neler yapabileceğinizi detaylı bir şekilde gösteriyor.

Control Center, desteklenen oyunlarda hem en yeni gelişmeleri gösteriyor, hem hangi bölümde, ne kadar ilerleme kaydettiğinizi gösteriyor, hem de kaçırmış olabileceğiniz oynanış ögelerine yer veriyor ve bunları nasıl elde edebileceğinizi gösteriyor. Aynı zamanda oyun hakkında sizin kaydettiğiniz görseller ve diğer sosyal ögeler de Control Center içerisinde yer alıyor. Yani, bir video oyunu hakkında aradığınız birçok şey, bu yeni sekmede ve sekmenin içerisindeki kartlarda yer alacak gibi duruyor. Anladığımız kadarıyla Control Center, Quick Menu yerine gelecek ve daha detaylı işlevsellik sunacak.

PlayStation 5 konsolunda, oynanışa oldukça yardım edecek sistemler de bulunacak. Mesela, yine bazı video oyunları, Control Center aracılığı ile resmi oyun rehberlerine destek verecek. Yayımlanan görüntülerde de göründüğü üzere eğer bir bölümde, elde edilebilecek bir kostüm varsa, o kostümün nerede olduğu yazılarla, görsellerle ve kısa bir video ile oyunculara gösterilebilecek. Yani, oyunculara rehber olunacak. Yalnız, bu özellik sadece PlayStation Plus abonesi olan oyuncular tarafından kullanılabilecek. İşin en iyi kısmı ise paylaşılan videoları ekranın köşelerine yapıştırabiliyor olmanız.

Kullanıcı deneyimi bir üst seviyeye çıkartılıyor

Yani, rehber niteliğindeki yardımcı video oynarken, siz de kendi oyununuza dönebiliyorsunuz ve hem videoyu, hem de oyunu aynı ekranda, yan yana görebiliyorsunuz. Tabii bir de arkadaşlar ile iletişime geçme var. Görüntülerde, arkadaşlarla sesli iletişime geçmenin, parti daveti almanın ve o daveti kabul etmenin ne kadar kolay olduğu gösteriliyor. Ardından da Share Screen özelliği ile tanışıyoruz. Herhangi bir parti içerisindeyken, arkadaşlarınızla kendi ekranınızı paylaşabiliyorsunuz. Yani, partideki herkes, bir anda sizin konsolda ne yaptığınızı izlemeye başlıyor ve bu görüntü de rehber videosu gibi ekrana yapışabiliyor.

Arkadaşlarımızın oynadığı oyunlar, Control Center üzerinde de görünüyor ve eğer mümkünse, diğer oyundaki açık olan gruba hemen geçebiliyorsunuz. Ondan sonra da Create tuşu ile tanışıyoruz. DualSense üzerinde yer alan Create tuşuna bastığımız zaman oyun içerisinde video ve görsel alabiliyoruz. Aldığımız bu görselleri düzenleyebiliyoruz veya direkt olarak paylaşabiliyoruz. Ayrıca, PlayStation 5 konsolunda görseller ve videolar, 4K çözünürlükte bile kaydedilebiliyor. Tüm bunlardan sonra da bahsi geçen yeni nesil konsolun ana menüsü ile sonunda karşı karşıya kalıyoruz.

PlayStation 4 ile kurulmuş olan yapıyı koruyan bu ana menü, tabii ki çok daha farklı görünüyor ama temellerin aynı ve tabii ki daha da geliştirilmiş olduğunu anlayabiliyoruz. Açıklamalara göre oyunun kullanıcı ara yüzü, ana menüsü ve diğer özellikleri de 4K/HDR teknolojileri ile çalışacak. PlayStation Store ise bu nesilde olduğu gibi bir uygulama olarak oyunculara sunulmayacak. PlayStation 5 konsolunun mağazası, direkt olarak sisteme entegre edilecek ve ana menüye bağlı bir şekilde çalışacak; uygulama açar gibi PlayStation Store isimli mağazamız açılmayacak.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x