PlayStation 5, sadece 10 adet PlayStation 4 oyununu oynatamayacak

Ghost of Tsushima ve Marvel's Spider-Man: Miles Morales de yeni bilgilerle karşımıza çıktı.

Sony Interactive Entertainment, sonunda PlayStation 5 konsolunun geriye dönük uyumluluğu konusunda en net açıklamaları yaptı. Bu açıklamalara göre bahsi geçen yeni nesil konsol, PlayStation 4 konsoluna ait oyunların %99 kadarını ilk gününde bile oynatabilecek. Yalnız, eğer yeni nesil konsolun dijital sürümüne sahipseniz, kutulu oyunlarınızı dijital olarak tekrar satın almanız gerekecek. Konsolun standart sürümünde ise böyle bir problem olmayacak; hem dijital oyunlarınızı, hem de kutulu oyunlarınızı yeni nesilde oynamaya devam edebileceksiniz. Yalnız, bu noktada en sağlıklı şekilde ilerleyebilmek için hem konsolunuzu, hem de oyunlarınızı sürekli olarak güncel tutmanız öneriliyor.

PlayStation 5

PlayStation 5 konsolunun oynatamayacağı 10 oyun ne olacak?

PlayStation 4 konsoluna ait olan oyunları, PlayStation 5 üzerinde çalıştırdığınız zaman yeni neslin etkisini görebileceksiniz. Mesela, yeni nesli destekleyen oyunlarda daha yüksek performans, daha yüksek çözünürlülük, daha hızlı yükleme ekranları ve yeni nesil konsola ait diğer ek özellikler bu yapıtlar tarafından desteklenebilecek. Tabii tüm bunlar Sony Interactive Entertainment değil, geliştiricilerin elinde. Ayrıca, PlayStation VR için geliştirilmiş olan oyunların da geriye dönük uyumluluk programına dahil edildiğini belirtmek istiyoruz. Sanal gerçekçilik teknolojisini seven oyuncular, aynı deneyimlerine yeni nesil konsollarında da devam edebilecek gibi görünüyor.

PlayStation Plus ve PlayStation Now sistemlerinin de geriye dönük uyumluluk programı dahilinde çalışacağı belirtiliyor ve daha da önemlisi, oyuncular Remote Play sistemini de aynı şekilde kullanabilecek. Yani, eğer isterseniz PlayStation 5 konsolunuzda, internet üzerinden yayın aracılığı ile PlayStation 4 oyunlarını oynayabileceksiniz. Bu sayede yeni nesil konsolunuzda oyunlar yer kaplamayacak ama aynı zamanda o oyunların yeni nesil özelliklerinden de faydalanmanız mümkün olmayacak. Oyun verilerini ve kayıt dosyalarını da şimdiki nesil konsoldan, yeni nesil konsola USB, HDD, SSD veya LAN kabloları ile aktarabilmeniz mümkün olacak.

Tabii her video oyunu, PlayStation 5 üzerinde oynanabilir olmayacak. Sony Interactive Entertainment, yeni nesilde oynanabilir olmayacak olan PlayStation 4 oyunlarının listesini de paylaştı. Bu listede sadece 10 adet oyun bulunuyor ve o oyunlar da bunlar: DWVR, Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One, TT Isle of Man – Ride on the Edge 2, Just Deal With It!, Shadow Complex Remastered, Robinson: The Journey, We Sing, Hitman Go: Definitive Edition, Shadwen ve Joe’s Diner. Yeni nesilde Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One ve Joe’s Diner oyunlarını oynamadan ne yapacağız, hiç bilmiyoruz. Bu arada, sizlere vereceğimiz tek haber bunlar da değildi.

Ghost of Tsushima, yeni nesilde 60 FPS olacak

Ghosts of Tsushima oyununun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamalara göre bu oyun, PlayStation 5 konsolunda 60 FPS olarak oynanabilecek. Game Boost özelliğini aktif hale getirdiğiniz taktirde, bu oyunda 60 FPS seçeneği açılacak. Ayrıca, o özelliği aktif etmeseniz bile bu oyunun yükleme ekranları oldukça hızlı olacak. Açıkçası, şimdiki nesilde bile bu oyunun yükleme ekranları inanılmaz kısaydı. Yeni nesilde ne kadar kısalık olacak, gerçekten çok merak ediyoruz. Haberimizi sonlandırmadan önce de belirtmek isteriz ki bir başka PlayStation 5 oyunu olan Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oyununun geliştirilme süreci bitti ve şimdi geriye sadece çıkış gününü beklemek kaldı.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x