Son zamanlarda, stresli bir iş/oyun seansının ardından işleri yumuşatmak için gündelik oyunların değerini anlamaya başladım. Tam da bu yüzden her günün sonunda Vampire Survivors ve Dave the Diver gibi oyunlara 1-2 saat içinde hızlıca girmeye alıştım. Hayat zor ve oyunlar onu daha iyi hale getiriyor. Raw Fury ve Cozy Computers, pizza yemeyi seven kıllı bir keseli hayvanın hırsız ayakkabılarını giydiğiniz, anlaşılması kolay bir gizlilik oyunu olan Pizza Possum yapıtını yaptıklarında muhtemelen bunu akıllarında tutuyorlardı.

Pizza Possum, her yaştan insanın keyifle oynayabileceği, anlaşılması son derece kolay bir oyundur. Oyunun özü temelde şu; Midesi klasik pizza isteyen çok ama çok aç bir keseli sıçan olarak oynuyorsunuz. Köyde birisinin tam olarak bunu pişirdiği ortaya çıktı. Oyuncu olarak göreviniz, aç sıçanımızı hayallerindeki pizzaya ulaştırmak ve ayrıca yolda ağzını yenilebilir herhangi bir şeyle doldurmaktır. Oyunun tamamı, sahil köyünde devriye gezen bekçi köpeklerine yakalanmadan mümkün olduğu kadar çok yiyecek yemeye çalışmak etrafında dönüyor.

Ekmek, balık, meyveler, kekler, adını siz koyun, keseli sıçan dostumuz her şeyi yiyebilir. Kulağa oldukça basit geliyor ve gerçekten de öyle ama aynı zamanda da eğlenceli. Köy kilitli kapılarla birden fazla sektöre ayrılmıştır. Yeterli yiyecek tükettiğinizde, size kilitli kapılardan herhangi birinde kullanabileceğiniz bir anahtar veren bir sayaç dolar. Bir sonraki alana geçiyorsunuz ve tüm süreci yeniden yapıyorsunuz. Eğer kıllı dostumuz yemekleri herhangi bir sonuç olmadan yutabilseydi, bu pek de bir oyun olmazdı. Bunun için köyde hırsızlığa hoşgörülü olmayan köpekler devriye geziyor.

Bu köpekler, sıçanı fark ettiklerinde peşine düşecekler ve onu yakalamaya çalışacaklar. Yakalandıktan sonra oturum sona erer ve son kontrol noktasına geri dönersiniz. Bununla birlikte, Pizza Possum yapıtının rogue-lite bir mekaniği de var: Yediğiniz her yemek, köpeklerden kaçmak için kullanabileceğiniz çeşitli öğelerin kilidini açan bir sayacı dolduruyor. Bunlar arasında koşma hızınızı geçici olarak artıran bir hız iksiri, köpeklerin yolunu kapatmak için kullanılabilecek barikatlar, herkesi kör edecek sis bombaları, tespit edilmenizi zorlaştıran bir haydut maskesi ve daha fazlası yer alıyor. Bir öğenin kilidini açtığınızda, bu öğeler seviyelerdeki kasaların içinde rastgele görünecek ve aynı anda yalnızca bir öğeyi taşıyabileceksiniz.

Pizza Possum

Pizza Possum, biraz sıkıcı görünebilir

Sıçanın köpekleri yoldan çıkarmak için siper olarak kullanabileceği çalılar da var. Her yakalanışınızda kilidi açılmış son kontrol noktasına geri gönderilirsiniz. Oradan, kapıların çoğu sıfırlandığı için her şeye yeniden başlamanız gerekecek. Anahtarın kilidini açma zorunluluğu da puanınız arttıkça artar ve yeni öğelerin kilidini açmak için tonlarca yiyecek gerekir.

Yani, oyun biraz sıkıcı görünebilir. Caprese salatası ve Zeppole gibi daha yüksek seviyeli yiyecekler her koşuda yalnızca bir kez ortaya çıkar. Eğer sıçan, adı geçen pizzayı yiyebilir ve köpek liderinin tacını çalabilirse, koşu başarılı olur. Bunu başardığınızda oyun ilk bölgeye sıfırlanır ve ekstra ödüller kazanmak ve gerçek sonun kilidini açmak için tüm bunları iki kez daha yapmakla görevlendirilirsiniz.

Pizza Possum, kasıtlı olarak oldukça kısa. İlk koşumu sadece iki saatte tamamladım. Diğer sıradan oyunlar gibi, Pizza Possum da en iyi şekilde kısa aralıklarla oynanıyor. Oyun döngüsü, hızlı temposu ve hoş görsel-işitsel kalitesi sayesinde rahatlatıcı. Oyunun kil benzeri görselleri, pürüzsüz animasyonları ve akılda kalıcı müziği, yapıtı keyifli bir hale getirmek için uzun bir yol kat ediyor.

Yerel çok oyunculu mod aracılığıyla mükemmel bir işbirliği modunun yanı sıra Steam üzerinde Remote Play özelliğinin desteklenmesi ve oyunu bu şekilde arkadaşınız ile oynamanız bence oyunun eğlencesini gerçekten artırıyor. Hiçbir şekilde oyun oynamayan birini bile suç ortağınız olarak ayarlayabilirsiniz ve çok eğlenebilirsiniz.

Pizza Possum

Birkaç yenilik ile çok daha başarılı olabilir

Üstelik oyun Steam Deck üzerinde de mükemmel bir destek veriyor ve bu da onu son derece erişilebilir bir taşınabilir deneyim haline getiriyor. Pizza Possum içerisinde geliştirilebilecek birkaç alan var. Mesela, bir seviye eksikliği var. Oyundaki tek seviye olan sahil köyü birkaç bölgeye bölünmüş durumda ve ince estetik değişime rağmen hepsi aynı hissi veriyor ve aynı şekilde tasarlanmış gibi duruyor.

Geliştiriciler bir veya iki farklı temalarda ekstra seviyeler ekleyebilirse oyunun tekrar oynanabilirliğini büyük ölçüde artıracağını düşünüyorum. Bu yeni seviyelerin de kendi farklılıkları olsa, bu çok güzel olurdu. Şu anda seviyelerde üç oyunu garanti edecek kadar çeşitlilik yok. Bu da kısa vadede bile sıkıcı bir deneyim oluşturabiliyor.

Pizza Possum, yapmak istediği şeyi büyük ölçüde başaran, iyi hazırlanmış, küçük bir oyundur; tek başınıza veya eşiniz veya çocuklarınızla kısa aralıklarla oynayabileceğiniz bir stres avcısıdır. Sevimli görseller, saçma ses efektleri, pürüzsüz animasyonlar ve basit ama ilgi çekici bir oyun döngüsü bu oyunu kazanan kılıyor. Fiyatı da fena değil. Daha fazla içeriğin eklenmesi, Pizza Possum oyununun şu anda olduğundan daha fazla tanınmasını sağlayacaktır.

Pizza Possum; hızlı tempolu, atari aksiyon kaosunda sevimli, aç bir keseli sıçan olarak oynadığınız, ziyafetinizi durdurmaya kararlı bekçi köpeklerine yakalanmadan mümkün olduğunca çok yiyecek yemeye çalıştığınız, yukarıdan aşağıya bakan sinsi bir aksiyon oyunudur. Pitoresk bir sahil kasabasında dolaşırken, asi keseli kaosa neden olurken, korumalardan kaçarken ve her şeyi son kırıntı için riske atarken sevimli saklambaç aksiyonunu deneyimleyin!

Pizza Possum
Olumlu
Gayet rahatlatıcı ve ilgi çekici bir oynanış döngüsü mevcut.
Görsellik oldukça yumuşak ve arka planda çalan müzikler hoş.
Öğrenmesi ve oynaması inanılmaz kolay olan bir yapıt.
Olumsuz
Bölümler arasında neredeyse hiçbir fark yok.
Çevrim dışı olarak desteklense bile işbirlikçi içerikler çevrim içi şekilde desteklenmiyor.
Yer yer çok aşırı stresli hissettirebiliyor; oyunun tadını çıkartamıyorsunuz.
7

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster