Rakibiyle olan yarışından hiç bahsetmeden, doğrudan bu köklü futbol serisinin son oyunu Pro Evolution Soccer 2019 ve getirdiklerini yazmak daha yerinde olacak herhalde. Yayımlanan yaklaşık 2 dakikalık videonun ve açıklanan yeni detaylarla oyuna gelecek yeniliklerin de ilgi çekici olduğunu en baştan belirtelim. Aslında bir rekabet içerisine girilmese hayli başarılı bir futbol oyunu olarak görülen PES 2019 ile nelerin sunulacağını, en büyük sıkıntısı olan lisanslar konusunda ne gibi tavırlar alınacağını haberimizin içeriğinde devam edelim. Ayrıca, yayımlanan 2 dakika kadar oynanış videosunu, yazımızın en alt kısmında bulabileceğinizi ekleyelim.

PES 2019 için 2 dakikalık oynanış videosu ve yeni detaylar geldi

PES 2019, gözle görülür farklılıklarla geliyor

Yayımlanan video ile oyuna dair açıklanan yeni detayların, birbirinin birleşimi olduğunu söyleyebiliriz. Serinin yeni oyunu Pro Evolution Soccer 2019 ile birlikte gelen Magic Moments özelliği, videoda da ön plana çıkartılıyor. Gerçek oynanış görüntüleriyle birlikte, futbolculara eklenecek bu yetenek sayesinde, farklı tarzda özel hareketler yapılarak, oyuna farklı bir dinamik getirilmesi planlanıyor. Diğer yandan, yorgunluk mekaniklerinin, PES 2019 oyununa doğrudan etki edeceği ifade ediliyor. Artık oyuncuların yoruldukça; davranışları dahil olmak üzere, hareketlerinde ve oyun yeteneklerinde, gözle görülür bir düşüş yaşanacağını öğreniyoruz. Lisanslarla ilgili bazı çalışmaların devam ettiğini, yeni ligler ve takımlara ait lisans haklarının alınabileceği bilgilerinin de geldiğini hatırlatalım.

Serinin yeni oyununa dair geliştirilen noktaların da aktarıldığını söyleyelim. Gerçi her sene çıkışını gerçekleştiren bu futbol oyunu serilerinden duymaya alıştığımız kavramlar bunlar ama yine de es geçmeyelim. Bu geliştirilen özellikler; yeni şut mekaniği, geliştirilmiş top fiziği, oyuncu ve top pozisyonu, oyuncu becerileri ve şut tarzları olarak sıralanıyor. Ayrıca, PES 2019 ile oyundaki kaleler ve kale ağlarının fiziklerinde farklılaştırma yapıldığı, yeni gol sevinçleri eklendiği, gol sevinçleri anlarında şimdiye dek hiç olmadığı kadar etkileyici seyirci animasyonları sunacağı bilgileri de açıklamalarda yer alıyor.

Donanımsal olarak desteklenen tüm platformlarda 4K çözünürlük ve HDR desteğiyle oyuncuların beğenisine sunulacak olan Pro Evolution Soccer 2019, stadyum özellikleriyle de ilgi çekmek istediğini öğreniyoruz. Yeni oyunda, Global Illumination tekniği kullanılarak; geliştirilmiş zaman geçişleri olacak, aydınlatma ve gölgelendirme efektleri bu yönde özenle uygulanacak. Bu teknik sayesinde seyirci detayları, hava koşullarının etkisi ve oyun alanındaki çimlere dair ayrıntıların da gözle görülür biçimde farklılık oluşturacağı belirtiliyor. Zaten hemen alt kısımda izleyeceğiniz video vasıtasıyla, bazı farklılıkların gayet net anlaşıldığını gözlemleyebilirsiniz.