Rahat bir dinozor temalı simülasyon olan Paleo Pines, 26 Eylül 2023 tarihinde PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch platformlarında piyasaya sürüldü. Oyunun birkaç basit özelliği var ve bunların çoğu oldukça keyifli olsa da bazıları beni hayal kırıklığına uğrattı. Keşif yapmak, ana hikaye görevlerini tamamlamak ve köylülerden küçük yan görevler almak oyunun en büyük bileşenlerinden üçü. Dinozorları keşfetmek ve onlarla arkadaş olmak oyunun en önemli özelliği ama pek de kolay değil.

Ana hikaye, yaşayan tek Parasaurolophus olabilecek dinozor dostunuz Lucky etrafında şekilleniyor. Size, onun türünden başkalarını bulma görevi veriliyor. Oyunun en başında, kasaba halkı size bir çiftlik veriyor ve tabii ki her şey oldukça kötü durumda. Oyun size Lucky’yi kullanarak etrafı nasıl temizleyeceğinize dair eğitimler veriyor ve dinozorlar için nasıl muhafazalar inşa edeceğinizi gösteriyor. Arazide bir ev olmasına rağmen, aslında hiçbir zaman içeri giremiyorsunuz ve bu da oldukça hayal kırıklığı yaratıyor zaman içerisinde.

Çiftlikte tarım yapabiliyor, çok çeşitli mahsuller ve sebzeler yetiştirebiliyorsunuz. Bu sebzeleri dinozorlarınıza itibar için ikram olarak verebilirsiniz ama gerçek yiyecek olarak kullanamazsınız. Her bir dinozor ağılında bir yalak ve ya otçul yiyecek, ya etçil yiyecek, ya da dinozorlarınız omnivor ise her ikisinin de olması gerekir. Bu yiyeceği elde etmenin tek yolu ya adaya dağılmış yiyecek parçalarını toplamak ya da kasabada bir satıcıdan satın almaktır. Vahşi doğada yiyecek bulmak dinozorları beslemek için güvenilir bir yol değil; genellikle her gün sadece birkaç parça bulursunuz.

Dinozorlarınız ayrıca geceleri uyumak için Rüya Taşı (Dreamstone) adı verilen bir eşyaya ihtiyaç duyacaktır. Bunları, Veridian vadisindeki vahşi doğada bulabilirsiniz ve bazen kasaba halkı bunları size bir görev için ödül olarak verecektir. Rüya Taşları, dinozorunuzun ihtiyaçlarına uyacak şekilde muhafazaların biyomunu değiştirmek için yükseltilebilir. Bazı dinozorlar vadiyi, bazıları ormanı sever ve mutlulukları buna bağlıdır. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Paleo Pines

Paleo Pines ile Rüya Taşlarının peşinden koşuyoruz

Rüya Taşlarını bulmak o kadar da kolay değil ve karşınıza çıkan her sevimli dinozoru evcilleştirmek isteyebilirsiniz. Kötü haber ise her dinozorun bir Rüya Taşına ihtiyacı duyması. Yani, bir ağılda üç dinozor varsa üç Rüya Taşına ihtiyacınız var demektir. Paleo Pines, sizi görevlerin veya dinozor ilişki seviyelerinin arkasına atmayı seviyor ve sizi daha fazla Rüya Taşı alabileceğiniz belirli yerlerin dışında tutuyor. Oyunun başında, kabuk (kasaba halkının kullandığı para birimi) kazanmak zor. Lucky, çiftlik arazinizdeki kaya ve odun yığınlarını parçalayarak kabuk karşılığında satabilir ve ağıllar için çitler ve kapılar inşa etmek için kasabadaki satıcıdan çit ve kapı satın almanız gerekir.

Bu da gerçekten kafa karıştırıcı bir başka tasarım özelliğiydi; arazimizde bir ton odun var ama bunları inşa etmek için kullanamıyoruz. Teknik olarak kendi çiftliğimizdeki kaynakları kullanabilmemiz gerekirken, daha fazla parça almak veya yiyecek satın almak için kasabaya gidip, gelmek gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Bazı günler bu tür şeyleri satan satıcıların kasabada olmadığını da ekleyince sinir bozucu olabiliyor. Başlangıçta yiyecek ve yapı malzemelerinin maliyetinin biraz fazla yüksek olduğunu hissettim.

Rüya Taşlarını elde etmenin ve dinozorlar için yaşam alanı inşa etmenin maliyetinin işleri zorlaştırması açıkçası oyunu benim için daha az keyifli hale getiriyor. Paleo Pines içerisindeki dinozorlar çok sevimli ve hepsinin çiftliğiniz için yapabilecekleri belirli şeyler var – ekinleri sulamak gibi. Ayrıca çoğuna da binebiliyorsunuz. Tüm bunlar çok eğlenceli ama istediğimiz kadar dinozoru özgürce alabilmemizi engellemek işin eğlencesini gerçekten kaçırıyor. Büyük Rüya Taşlarını Veridian vadisinde bulmak çok zor ve Dapplewood bölgesini açana kadar daha fazlasını bulamıyorsunuz. Tüm yiyeceklerini yönetmek de pahalı olabiliyor.

Bir diğer yandan da vahşi dinozorları elde etmek oldukça eğlenceli. Başlangıçta bir kasaba halkından bir flüt alıyorsunuz. Her dinozorun söylediği bir şarkı var ve bu şarkı dört farklı renkle temsil ediliyor. Şarkılarını hem renk, hem de ton olarak flütünüzle eşleştirmeniz gerekiyor. Bu biraz zorlayıcı olabiliyor ve bazılarında zamanlama yapmak gerekiyor ama ben bunu gerçekten eşsiz buldum. Dinozorlar çok değerli ve onlarla arkadaş olduktan sonra istediğiniz zaman onlar için şarkı çalabilirsiniz. Paleo Pines ile ilgili en sevdiğim şeylerden biriydi bu.

Paleo Pines

Yaşam kalitesi seviyesinde çok fazla eksiklik var

Daha önce de belirttiğim gibi, bir sonraki bölgeyi açmak, başlayacağınız ana görevdir. İki bölge arasına düşen dev bir kütük var ve bu iş için doğru dinozoru bulmanız gerekiyor. Bu aslında bir Styracosaurus ve size eyer takacak kadar güvenmesi için oyun içinde günlerce bu dinozorla birlikte olmanız gerekecek. Para ve eşya kazanmak için kasabada mini görevler yapabilirsiniz ama arkadaşlığının gelişmesini beklerken gereğinden uzun süre sıkışıp kaldığımı hissettim. Onu her yere yanımda götürdüm ve her gün onu mutlu eden tüm şeyleri en üst düzeye çıkardım ve yine de onu, oraya götürmek için oyunda neredeyse 6 gerçek hayat saatimi aldı.

Size, Paleo Pines içerisindeki tüm maceralarınızı takip eden bir günlük veriliyor. Yeni bir şey keşfettiğinizde, bilgileri kaydetmek için günlüğünüzü çıkarıyorsunuz. Günlük, her şeyi tek bir yerde tutmak için iyi bir araç ama mini bir harita ve asıl ekranın yanında bir görev izleyici görmek isterdim. Bir görevde nerede olduğunuzu görmek için sürekli olarak günlüğü açmanız ve ardından görev sayfasına geçmeniz gerekiyor. Bu da uzun vadede rahatsızlık çıkartıyor. Oyunda ne bir görev izleyicisi var, ne de bir görev öğesine rastladığınızda dünyada göstergeler var…

Bunun gibi küçük yaşam kalitesi unsurları oyuncuların çok hoşuna gider ve Paleo Pines içerisindeki bu unsurlar eksik. Ancak benim için en büyük yaşam kalitesi sorunu, eşya yığınlarını bölememekti. Sonunda, Styracosaurus ile arkadaşlık seviyemi onu bir eyerle donatacak ve Dapplewood bölgesini açacak kadar yükselttim. Bu, keşfedilecek daha fazla şey açmış olsa da görevin bir sonraki ana bölümünde yine aynı sorunla karşılaştım. Her şey dinozorunuzla arkadaşlığınız ve seviyelerine göre görevleri yapmak için enerji kaynakları etrafında dönüyor.

Bunun dinozorlarla ilgili bir oyun olduğunu bilsem de, gerçekten sıkıcı görevlerin ardına takılmaktansa dinozorlarınızla arkadaş olmaya ve onlarla eğlenmeye odaklanmanız gerektiğini düşünüyorum. Çoğu zaman bir sonraki güne atladığımı, sadece temel çiftlik işlerimi yaptığımı ve arkadaşlığımın artıp artmadığını görmek istediğimi hissettim.

Paleo Pines

Paleo Pines, şimdilik katlanması zor bir oyun

Zaman geçtikçe size mallarda indirim yapan ve yeni eşyalar sunan kasaba halkıyla bonuslar açıyorsunuz. Orani çanta alanınızı artırabilir, sakinler “evinizi” yükseltebilir, böylece gardırobunuzu kasaba yerine orada değiştirebilirsiniz ve Astel, gülünç miktarda kabuk karşılığında evinizi boyamayı teklif edecektir. Ayrıca oyunun ilerleyen bölümlerine kadar çiftlik eşyalarınız için özel siparişler verebileceğinizi bile bilmiyordum. Oyun böyle şeyleri pek göz önüne koymuyor.

Bu oyunun başarılı olduğunu görmek isterdim, ancak şu anki haliyle hikayenin nasıl ilerlediğini görmek için yeterli ilgim yok. Yapacak yeterince şey yok. Sezonluk etkinlikleri ve özel içerikler görmek isterim. Sürekli gelişen bir dünya olsun isterim ama bunların hiçbiri yok. Yani, genel olarak Paleo Pines beni hayal kırıklığına uğrattı.

Dünya parlak, renkli ve içinde olmak eğlenceli. Dinozorlar gerçekten çok sevimli. Onlarla arkadaş olmak için şarkılarını öğrenmek üzere flüt çalmak çok eşsiz bir deneyim ama deneyimin geri kalanı en iyi ihtimalle vasat. Unutulabilir görevler, eğlenceli olmayan şeylerin önündeki engeller, malzemelerin maliyeti çok yüksek ve evimize bile giremiyor olmamız gerçek bir problem.

Paleo Pines içerisinde bugünlerde oyunlardan beklediğimiz yaşam kalitesi gibi şeyler de yok. Oyunda bazı değişiklikler yapıldığını görmek isterim. Oyuna gerçekten alışmaya çalıştım; görseller çok güzeldi ama sonunda inanılmaz derecede sıkıldım ve ilgimi kaybettim. Bu yüzden de bu oyunu indirim döneminde satın almadan önce birkaç büyük güncelleme beklemenizi öneriyorum.

Paleo Pines
Olumlu
Oldukça renkli ve sevimli bir dünyası var.
Dinozorların her biri oldukça tatlı.
Flüt ile oynamak benzersiz duruyor.
Olumsuz
Görevler çok uzun sürüyor, sıkıcı oluyor ve iki görev arasında yapacak pek de fazla bir şey yok.
Ekonomi birçok farklı açıdan dengesiz hissettiriyor; oyuncu için her şey çok pahalı.
Çok temel yaşam kalitesi özellikleri eksikliği var; kendi evimize girememek gibi hayal kırıklığı yaratan da bolca nokta var.
6

Etiketler: