Oyun indirimlerini takip etmek için en iyi yollar

Bilgisayarlardaki ve konsollardaki oyun indirimlerini takip edebilmeniz için çok önemli kaynaklar bulunuyor.

SponsorluEnucuzoyun

İndirimleri kim sevmez ki? Özellikle de ülkemizdeki video oyunlarının fiyatları bu haldeyken, belki de herkesten çok biz seviyoruz bu indirimleri. Yalnız, günümüzde oyun satın alabileceğiniz sayısız platform bulunuyor. Durum böyle olunca da video oyunlarına gelen indirimleri tek tek takip etmek, sıkıntılı bir hal alabiliyoruz. Şimdi ise sizin için hazırladığımız bu oyun indirimlerini takip etmek için en iyi yollar yazımızda, farklı platformlar için oyun indirimlerini en iyi şekilde nasıl takip edebileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Bilgisayar veya konsol fark etmeden, bu platformları kullanarak, oyun indirimlerine sürekli olarak hakim olabileceğinizi düşünüyoruz.

Oyun indirimlerini takip etmek için en iyi yollar

Enucuzoyun

Enucuzoyun, ülkemizdeki oyunculara en ucuz oyunları sunmak için hayata geçirilmiş olan bir proje. Bu platform aracılığı ile şu anda Epic Games Store gibi platformlarda hangi oyunların ücretsiz olarak verildiğini ve birçok büyük dijital video oyunu platformunda hangi yapıtların indirimde olduğunu görebilmeniz mümkün. Yalnız, Enucuzoyun üzerinde sadece resmi nitelikteki oyun mağazalarına yer veriliyor. Bu yüzden bazı indirimleri kaçırabileceğinizi düşünebilirsiniz ama bu sayede dolandırılmaktan veya hırsızlık ile oyun satmaya çalışan platformlardan uzak kalabilirsiniz; sağlıklı bir şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz bu platformun oldukça işe yarar olan oyun sayfaları da bulunuyor. Mesela, bir oyunun sayfasında çıkış tarihini, desteklenen dillerini, Metacritic üzerindeki ortalama puanını, tabii ki en ucuz fiyatlarını, ortalama oyun süresi gibi önemli istatistiklerini ve daha fazlasını görebiliyorsunuz. Ayrıca, seçtiğiniz oyunların indirimlerinden haberdar olabilmek için bildirimler açabilmeniz de mümkün oluyor. Aynı zamanda oyun sayfalarından canlı yayınları takip edip, oyunların neye benzediğini daha net bir şekilde görebiliyorsunuz ve eğer varsa, oyun hakkında bırakılan incelemeleri okuyabiliyorsunuz.

Ücretsiz oyunları, en çok satan oyunları, en çok oynanan oyunları ve daha fazlasını takip edebileceğiniz Enucuzoyun, aynı zamanda oyunlara özel yazılı içerikler de bulunduruyor. Mesela, donanımı zayıf olan oyuncular için minimum sistem gereksinimleri oldukça düşük olan oyunlar ve donanımı güçlü olan oyuncular için ise görselliği ile büyüleyen oyunlar için oluşturulmuş olan farklı koleksiyonlar bulunuyor. Eğer bir bilgisayar oyuncusuysanız, Enucuzoyun platformunu kesinlikle takip etmenizi öneriyoruz. Kendileri, oyun indirimlerini takip etmek için en iyi yollar yazımızın en güçlü platformlarından birisidir.

PSPrices.com

PSPrices

Enucuzoyun, bilgisayar oyunları için indirimleri takip etmenin yoluydu. Yalnız bir de konsol oyunları var. PlayStation, Xbox ve Nintendo konsollarındaki oyunların indirimlerini takip etmek için ise sizlere önerebileceğimiz internet sitesi, PSPrices olacaktır. Bu platformda öncelikle ülkemizi seçtikten sonra; en çok beklenen oyun indirimlerini, tüm zamanların en düşük oyun fiyatlarını, en iyi indirimleri ve bugünün yeni indirimlerini kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Bu arada PSPrices tarafı da Enucuzoyun gibi sadece resmi nitelikteki mağazaların fiyatlarına yer veriyor. Bu sayede yine tüm zararlı alışverişlerden kurtuluyorsunuz.

PSPrices, oyun sayfaları içerisinde oldukça işe yarar bilgiler bulunduruyor. Mesela, tek bir oyunun resmi satıcılarda hangi fiyatlarda satıldığını görebiliyorsunuz ve daha da önemlisi, oyunun fiyat geçmişini kontrol edebiliyorsunuz. Mesela, oyunun en son ne zaman indirime girdiğini, en düşük hangi fiyatta satıldığını ve farklı sürümlerine ait olan fiyatları kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca bu platformda, sahip olduğunuz oyunları gizleme imkanınız da bulunuyor. Bu sayede, halihazırda satın aldığınız oyunların indirimleri, ana sayfanızı karıştırmamış oluyor ve daha temiz bir deneyim elde ediyorsunuz.

Bu platform aracılığı ile aynı zamanda yeni çıkan oyunları ve çıkış tarihi yaklaşan oyunları da kontrol edebilmeniz mümkün oluyor. Bunun yanında, EA Play gibi abonelik sistemlerine dahil olan oyunları, onların fiyatlarını ve indirimlerini de ayrıca takip edebiliyorsunuz. Ondan sonra, MetaCritic ve OpenCritic tarafından en yüksek puan alan oyunları sıralayabiliyorsunuz; sanal gerçekçilik oyunlarına ayrıca göz atabiliyorsunuz; ücretsiz oyunları listeleyebiliyorsunuz. Enucuzoyun, bilgisayar tarafı için en iyi platform iken PSPrices da bizce konsol tarafında en iyi platform gibi görünüyor.

Oyun indirimlerini takip etmek için en iyi yollar

SteamDB ve diğer yollar

Video oyunlarındaki indirimleri takip etmenin başka yolları da bulunuyor tabii ki. Mesela, sadece Steam üzerindeki indirimleri takip edebilmek için platformun veri bankasını kullanabilirsiniz. Bu sayede indirime giren en ucuz oyunları, indirimin ne zaman başladığını, ne zaman biteceğini ve daha fazlasını görebiliyorsunuz. Yalnız, bu veri bankasını kullanmanın en kötü yanı, sadece Steam üzerindeki indirimleri görebiliyor olmanız. Yani, Epic Games Store veya daha farklı platformlarda indirim varsa, ne yazık ki onlardan haberdar olmanız, veri tabanı ile mümkün olmuyor. Yine de sadece Steam için gayet kullanışlı bir sistem kendisi.

İnternet aleminde bu tip indirimleri takip edebileceğiniz birçok platform daha bulunuyor ama bu platformların tamamı yabancı dillerde oluşturuluyor ve sadece Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık gibi bölgelere odaklanıyor. Yani, Türk Lirası üzerinden ülkemizdeki indirimleri en kesin bir şekilde takip etmenin en iyi yollarından bir tanesi, bilgisayar oyuncular için Enucuzoyun olarak görünüyor. Alternatif olarak Steam platformunun veri bankasını da etkili bir şekilde kullanabilirsiniz tabii ki. Konsollar için ise PSPrices devreye giriyor ama o tarafta da bazı kategorilerde ciddi eksiklikler bulunuyor.

Sosyal medyalar üzerindeki hesapları, indirim haberlerini ve daha fazlasını da takip edebilirsiniz ama bu platformlar da hiçbir zaman, yazımızda geçen diğer platformlar gibi yüksek kullanışlı bir yapı sunmayacaktır size. Dijital oyun mağazalarını ilk açtığınızda çıkan bildirimler, internette dönen reklamlar ve çok daha fazlası için de aynı şey geçerlidir bizce. Tabii bir de indirime girmesini beklediğiniz video oyunlarını ayrıca takip edebilirsiniz; oyunları oynamak istediğiniz platformlarda istek listenize filan ekleyebilirsiniz ama bu da haber alacağınız oyun sayısını ciddi bir şekilde sınırlandıracaktır diye düşünüyoruz.