SBS News cephesinden gelen ve orijinal olarak Dot Esports tarafından İngilizce diline çevrilen bir haber sayesinde öğrenmiş olduk ki, 28 yaşındaki bir oyuncu Overwatch içerisinde hem hile yaptığı için, hem de hile programı oluşturduğu için hapse atıldı. Bu oyuncunun mahkemesi zaten aylardır sürüyordu ve şimdi de böyle bir sonuç çıkmasına bizler şaşırmadık. Çünkü tahminlere göre oyuncuya hapis cezası verilecek idi.

Overwatch

Overwatch içerisinde hile yapmak için çok düşünmek lazım

Güney Kore’nin Game Industry Promotion Law and Information and Communication Technology Protection Law isimli bir kanununu delmiş olan oyuncu, toplamda 3 senelik hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezanın 1 senesini tamamen hapiste geçirecek. Geri kalan 2 senede ise oyuncu, deneme sürecine tabi tutulacak ve göz hapsinde tutulacak.

Daha önce de aynı kanunu delen başka hileciler, bu hileciden daha hafif cezalara çarptırılmıştı. Mesela bir oyuncu sadece 2 senelik deneme sürecine çarptırılmıştı. Başka bir oyuncu ise sadece 10 bin dolarlık para cezası almıştı. Seoul National Police Agency ile birlikte çalışan Blizzard Entertainment, aynı suçtan ötürü 10 oyuncuyu daha hapis cezasına çarptırmayı düşünüyor. Oyuncuların bu suçtan alabileceği en fazla ceza 2 senelik hapis cezası ve üzerin 18 bin dolarlık para cezası.

Peki, Güney Kore içerisinde neden böyle şeyler oluyor da başka ülkelerde olmuyor? Öncelikle, başka ülkelerde neden böyle sert cezalar yok, bilemiyoruz ama Güney Kore; elektronik spor dalına çok önem veriyor ve bu yüzden de video oyunlarında hile yapan oyuncular, böyle ağır cezalar ile karşı karşıya kalıyor.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster