Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Nioh 2: The First Samurai

Nioh 2: The First Samurai incelemesi

Nioh 2, bu ek paket ile final veriyor.

Geliştirici
Team Ninja
Dağıtımcı
Sony Interactive Entertainment
Platform
PlayStation 5, PlayStation 4 ve PC
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
17 Aralık 2020
İnceleme Sırasındaki Fiyat
10 Dolar - 71 Türk Lirası
Tür
Aksiyon ve Rol Yapma
İçerik
Tekli Oyunculu ve Eşli Oyunculu

Nioh 2 için daha önce iki farklı ek paket piyasaya sürülmüştü. Bunlar, The Tengu’s Disciple ve Darkness in the Capital idi. Kendileri için incelemeler de yazmıştım. Şimdi ise sırada bu video oyununun hikayesini bitirecek, seriyi de şimdilik sonlandıracak olan son ek paket bulunuyor. Bu ek paketin adı The First Samurai ve şimdi kendisi piyasaya sürüldü. Bir önceki ek paketlerde olduğu gibi The First Samurai da oyuna yeni hikaye parçaları, ganimetler, düşmanlar ve çok daha fazlasını ekliyor. Peki, tüm bunlar başarılı bir şekilde Nioh 2 oyununu bitirmeye yetiyor mu? İşte bu sorunun cevabını, incelememde vereceğim.

The First Samurai, Nioh 2 oyununun temeline çok dauzak değil. Heian Period içerisinde geçen bu ek pakette Suzuka Pass, ana mekan oluyor ve Otakemaru ile bir kere daha karşı karşıya geliyoruz. Oyunun genel hikayesi, aslında temel oyunda ve ondan sonra piyasaya sürülen diğer iki ek pakette kısmen güzel bir şekilde ilerletilmişti. Yani, her parçanın bir artısı ve eksisi vardı ama genel hikaye deneyimi ortalama üstüydü benim gözümde. The First Samurai ise ne bunun tam tersini yaşatıyor ve bir oyunun son ek paketi olarak hikayeyi olabildiğince toparlamak yerine karıştırıyor.

Nioh 2, hikayeyi odağında bulunduran bir oyun değil; oynanış daha önemli ama şimdiye kadar atılan her adım öyle veya böyle güzel olmuşken, son adımın da başarılı olmasını isterdim. Onun yerine işleri gereksiz yere çok karıştıran, birçok soruya cevap vermeyen, bir final içeriğe yakışmayan seviyede hikaye deneyimi sunuyor. Yalnız, The First Samurai bence sadece hikaye konusunda geriye düşüyor; hikaye haricinde aklınıza gelebilecek her şeyde Nioh 2 oyununun en iyi deneyimi yaşatılıyor bence. Son iki ek paketteki çok benzer bölüm tasarımlarından sonra The First Samurai, ilaç gibi geliyor.

The First Samurai ile oyuncuların karşısına 12 adet görev çıkıyor. Ek paketteki maceramız, Dawn of the Demon ile başlıyor ve Battle at the Temple ile bitiyor. Açılış görevinden itibaren birbirinden güzel bölümlere tanıklık ediyoruz. Bu bölümler, temel oyundan ve önceki diğer iki ek paketten çok daha farklı bir tasarım mantığını bulunduruyor içerisinde. Bu sebepten ötürü de aslında kendinizi bambaşka bir oyun oynuyor gibi hissedebiliyorsunuz. En nihayetinde, karşımızda biraz yeni hissettiren bir Nioh 2 bulunuyor. Bu arada, final bölümün tasarımının muhteşem olduğunu söylemeliyim.

Nioh 2: The First Samurai

Nioh 2, koskoca bir hikayeye nokta koyuyor

Nioh 2 oyunundaki maceramız boyunca birbirinden fantastik yaratıkları öldürdük ve ruhlarını aldık. The First Samurai da bu konuya çok önem veriyor ve ruhlarının kaynağını elde edebileceğimiz bolca kaliteli düşman sunuyor. Konaki-Jiji, Harinobo ve Itsumade derken birbirinden kaliteli düşmanlar ile savaşıyoruz. Kalite, hem düşmanların tasarımı, hem de zorlukları için geçerli. Özellikle de Itsumade ile savaşırken, kendimi bir bölüm sonu canavarı karşısında zannediyorum ama kendisi öyle biri değil tabii ki. Bu ek pakette sadece iki farklı bölüm sonu canavarı yer alıyor; birini zaten daha önce söylemiştim.

Nioh 2, temelinde tekrar ve tekrar oynanabilir bir video oyunu. Eğer bu oyunu sıkı bir şekilde oynadıysanız, şu anda çok güçlü bir karaktere sahipsiniz demektir. The First Samurai da aslında bu güçlü karakterinizi test etmek için hazırlanmış gibi hissettiriyor bana. Yani, ben temel oyunda da, ilk veya ikinci ek pakette de bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum; bir ara oyunu bitiremeyeceğimi bile düşünmeye başlamıştım ama her şeyin çözümü elbet bulunuyor. Yine de Nioh 2 gibi bir video oyununda zorluk hiçbir zaman problem olmamalı; sonuçta kendisi Souls serisinden ilham alıyor ve zorlarken de eğlendirmeyi başarıyor.

Tüm bu bahsettiğim zorluk hissini ilk bölümde alıyorsunuz. İlk bölümden finale gelene kadar çeşitli düşmanlarla karşı karşıya geliyorsunuz. Her düşman, bir öncekine göre benzersiz hissettiriyor ve sürekli yeni stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. Biraz önce ilk bölümden finale gelene kadar dedim ama eğer sadece ana hikaye içeriklerine önem veriyorsanız, Nioh 2 oyununun yeni ek paketinde sadece 2 adet içerik bulunuyor. Geriye kalan 10 farklı görev de yan içerik olarak geçiyor ama hepsi, sanki yaşanan ana olayların bir parçası gibi hissettiriyor. Ayrıca kendilerini iyi bir şekilde oynatıyorlar da.

The First Samurai isimli ek paketin kısa ama oldukça zor olan ana hikayesini bitirdikten sonra, geriye sadece yan içerikler ve oyun sonu içerikler yer alıyor. Bunlar da dediğim gibi oldukça farklı eğlenceler sunuyor. Mesela, bu ek paketin sizi yeteri kadar zorlamadığını düşünüyorsanız, bölüm sonu canavarlarının dalga dalga geldiği bir içeriği deneyebilirsiniz. Yine önceki ek paketler gibi farklı zorluk seviyeleri tekrar oynanabilirlik sunuyor. Bunlar oyunun sadece sıkı oyuncularına ve zorlu bir oyun sonu deneyimi isteyen kişilere hitap ediyor. Yani, bu ek paket de kendisini 10-20 saat oynattırabilecek potansiyele sahip.

Nioh 2: The First Samurai

The First Samurai, her şeyin hakkını veriyor mu?

Nioh 2 oyununun son ek paketinin en büyük problemi, bence hikaye. The First Samurai, ne yazık ki hikayeyi başarılı bir şekilde sonlandıramıyor ve hem ana oyunun, hem de ilk iki ek paketin gerisinde kalıyor bu konuda. Yalnız, bunun için de güzel bir şey diyebiliriz; ek paketin tek problemi bu. Belli ki geliştirici ekip, odak noktayı bu sefer hikaye ve hikaye anlatımına değil de direkt olarak oynanışa ve içeriğe yönlendirmiş. Bu da genel anlamda olumlu bir sonuç çıkarttı sanki karşıma. Yine de Nioh 2 oyununun son içeriği olarak The First Samurai, hikayeye önem verebilirdi.

The First Samurai, bölüm tasarımları ve bu bölümlerin görselliği ile bambaşka bir his veriyor. Ana oyunu ve ilk iki ek paketi göz önünde bulundurduğunuz zaman her bölüm birbirine benziyor. The First Samurai ise bunu tamamen bozuyor ve yepyeni hissettiren bölüm tasarımları ile karşımıza çıkıyor. Bu sayede de tahmin edebileceğiniz gibi güzel bir deneyim yaşanıyor. Onun haricinde, yeni eklenen düşmanlar ve içerikler, zorluğu gerçekten yükseltiyor ve bu kadar uzun zamandır geliştirdiğimiz karakterin sınırlarını zorluyor. Bu sayede eğlenceli bir zorluk yaşanıyor bence.

Nioh 2 oyununa The First Samurai ile birlikte bir de Underworld geliyor. Bu içerik, yeni zorluk seviyesi ile birlikte tekrar oynanabilirlik sunuyor ve bölüm sonu canavarlarını dalda dalga öldürmek de gayet güzel hissettiriyor. Yine bir önceki ek paketler gibi tekrar oynanabilir, içerik konusunda yeterli olan bir yapıt var karşımızda. Bu arada, oyuna eklenmiş olan yeni Yokai halleri, silahlar, zırhlar ve diğer ganimetler ve yetenekler de gayet güzel tasarlanmış. Ayrıca, ganimet ve Yokai sayısı da önceki ek paketlere göre biraz fazla geldi bana. Bu da iyi bir şey tabii ki.

Nioh 2 oyununun sonu The First Samurai ile geldi. Daha önce bu oyunun yapımcısı, markanın şimdilik sonunun geldiğini açıklamıştı. Şu an net olarak bilinmiyor ama ya Nioh tamamen bitti, ya da marka biraz mola verecek. Ne olursa olsun, bu ek paket ve genel anlamda Nioh 2, bence güzel bir nokta koyuyor markaya. Eğer bu oyuna sahipseniz, ek paketi deneyimlemenizi öneriyorum. Evet, hikayeye önem veriyorsanız, bu sefer biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ama onun haricindeki her şey gayet güzel görünüyor. Bu yüzden, oyunu oynayan herkese bu ek paketi önerebilirim.

Nioh 2: The First Samurai
Nioh 2: The First Samurai
Olumlu
Karşınıza çıkan düşmanların tamamı benzersiz ve zorlu bir yapıya sahip.
Ana oyuna ve önceki ek paketlere göre daha farklı bölüm tasarımları var.
Yeni zorluk seviyeleri ve Underworld, bolca tekrar oynanabilirlik katıyor.
Olumsuz
Hikayenin hakkı pek verilmiyor.
Ana görevler çok kısa sürüyor.
Zorluğun hızlı artışı rahatsız edici olabilir.
8
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x