Nioh 2 - The Tengu’s Disciple

Nioh 2 – The Tengu’s Disciple incelemesi

10 Dolar değerindeki The Tengu’s Disciple, Nioh 2 oyunundaki deneyimimizi yeni bir seviyeye çıkartıyor.

Ghost of Tsushima yokken, Nioh 2 vardı. Biliyorum, iki oyun da aynı mantıkta çalışmıyor ama tema olarak birbirlerine benziyorlar sonuçta. Şimdi de bu oyunda işler daha da çılgın bir boyuta geçiyor; The Tengu’s Disciple isimli yeni bir ek paket karşımıza çıkıyor. Bu ek pakette, Yashima’nın bir ziyaretçisi olan ana karakterimiz, Sohayamaru isimli bir gizemli gücü yayan tapınağı buluyor. Sonrasında da öğreniyoruz ki Yashima’nın eski bir savaşından beri ne zaman başka bir savaş çıksa, Sohayamaru’nun kahramanları huzuru sağlamak için tekrar savaşıyor.

Nioh 2 için çıkan The Tengu’s Disciple, öncelikle 11 adet temel görev sunarak, bu hikayenin arkasındaki gizemi ve çok daha fazlasını oyunculara anlatmaya başlıyor. Bu maceramız, A Song to Calm the Storm görevi ile başlıyor ve ek pakete adım atabilmemiz için 120. seviye öneriliyor. Tabii zorluğu seven oyuncular daha düşük seviyelerde de giriş yapabiliyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki A Song to Calm the Storm, pek de akıcı bir açılış görevi değil ama yine de oyunun temel eğlencesini, üzerine yeni şeyler katarak korumayı başarıyor.

Shadows Creep in Kurama, Prisoners of the Stones ve Soul of the Warrior Monk gibi daha da ilginç görevleri deneyimledikten sonra da ek paketimizin ana görevleri, Bond of the Blade ile bitiyor. Bu görevler hakkında tabii ki detaylı bilgi vermeyeceğim; oyunun heyecanını kaçırmak istemem ama genel olarak söyleyebilirim ki ana görevlerden keyif aldım. Özellikle oyunun ortalarında deneyimlediğim birkaç ana görev ve tabii ki final ana görevi gayet heyecanlıydı. Görevler konusunda sadece açılışın biraz daha etkili olmasını isterdim.

Konu içerik olduğu zaman bu ek paket, her nokta altında beni etkilemeyi başaramıyor. The Tengu’s Disciple ile Nioh 2 oyununa sadece 3 adet yeni Guardian Spirit ve 1 adet yeni yetenek ağacı ekleniyor. Bu açıkçası beni biraz hayal kırıklığına uğratıyor. Yeni olan Guardian Spirit ögeleri Kurama Tengu, Ho ve Blue Dragon olarak geçiyor. Bu ögelerin hiçbiri, temel oyunda bulunan benzerlerinden farklılık yaratamıyor ne yazık ki. Oyuna yeni eklenen yetenek ağacı ise Splitstaff olarak geçiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu yetenekler, Splitstaff silahına ait.

Nioh 2 - The Tengu’s Disciple

Nioh 2 – The Tengu’s Disciple ile bolca yeni silah ve zırh için hazır olun

Usumidori kılıcı, Chi-Azamaru çift kılıcı, Kiryoki’s Switchglaive, Hunter’s Splitstaff, Heroic Monk’s Splitstaff, Seven Scalp Splitstaff, Tempest Splitstaff, Flashfire Splitstaff, Kiryoki’s Splitstaff ve Fan-Piercing Bow, bahsi geçen ek paket ile karşımıza çıkan yeni silahlar oluyor. Splitstaff ise yepyeni bir silah türü ve kendisi, genelde Magic, Courage ve Strength değerlerini kullanıyor. Silahın kendisi ise gayet standart bir görünüme sahip. Yani, ben bu tip oyunlarda havalı silahları kullanmayı seviyorum ama Splitstaff, pek bana hitap etmiyor efendim.

Tabii bir de zırhlar var. Bu ek paket ile temel oyuna sadece iki farklı isim altında zırh seti ekleniyor ve o onlar da; Benkei’s Hood, Benkei’s Cuirass, Blessed Sleeve Hat, Blessed Sleeve Cuirass ve Blessed Sleeve Waistguard ögelerinden oluşuyor. Kendileri hakkında ne yazık ki söyleyebileceğim pek özel bir şey bulunmuyor. Ardından da yeni Soul Core ögeleri karşımıza çıkıyor ki bu kategoride de yeterli sayıda yenilik görüyorum. Bakegani Soul Core, Kiryoki Soul Core, Seto Taisho Soul Core ve Uminyudo Soul Core, bu oyunun yeni Soul Core ögeleri.

Tabii ki bu ögelerle yeni Yokai hallerini açabiliyoruz. Nioh 2 oyununun en ilgi çektiği nokta ise en azından benim için burası oluyor. Yokai hallerinin tümü inanılmaz bir benzersizlikte ve oyuna farklı şeyler sunuyor. Yani, silahların minimum seviyede ilgi çekmesinden sonra bu şekilde ilgi çekici şeyler görmek, benim bu ek pakete olan sevgimi arttırdı. Bunların haricinde, yeni eşyalar ve toplanabilir ögeler de The Tengu’s Disciple ile oyunculara sunuluyor. Bazı içerik kategorileri problemli olsa da bu ek paket, içeriklede beni memnun ediyor.

Açıkçası ben Nioh 2 oyununun varlığını unutmak üzerindeydim. Bunun sebebi oyunun kötülüğü filan değil, bence bu yapıt gayet güzeldi ama çıkışından sonra yeni bir içeriğin gelmesi, sanki biraz uzun sürdü. The Tengu’s Disciple, bu oyunun planlanan ilk ek paketi ve daha iki tane daha içerik yolda. Yani, aslında bu ek paket, yepyeni bir macerayı başlatıyor. Yine de The Tengu’s Disciple, o kadar kapsamlı ki kendisini gayet bağımsız ve geniş kapsamlı bir içerik paketi gibi bile görebiliyoruz. Bu da kesinlikle olumlu bir yorumdur.

Nioh 2 - The Tengu’s Disciple

Tekrar ve tekrar oynanabilen ama tanıdık içeriklerin olduğu bir ek paket

Daha önce de dediğim gibi Nioh 2 – The Tengu’s Disciple ile yeterli sayıda görev sunuluyor. Yalnız bu görevlerin tamamı, ana görev seviyesinde değil. Bazı görevler, yan içerikler kadar kısa sürebiliyor ve bazılarında da tanıdık bölüm sonu canavarları ile savaşıyoruz. Bu noktada içeriklerin rahatsız edici olabileceğini düşünebilirsiniz ama durum kesinlikle öyle değil. Aynı zamanda tüm görevlerde zengin bir tekrar oynanabilirlik bulunuyor. Bu sayede, onlarca saati bu ek pakete rahatça ile gömebiliyorsunuz. Her görevi bir kere bitirmek de 5-6 saat sürüyor.

Bu görevlerin bazılarında ilk Nioh oyununu, özellikle bölüm tasarımı ve atmosfer üzerinden rahatlıkla hatırlayabiliyorsunuz. Ayrıca bazı görevlerde, Minamoto no Yoshitsune gibi efsanevi isimleri de görebiliyorsunuz. Tabii sürekli böyle önemli bölüm sonu canavarları ile karşı karşıya kalmıyoruz; düşük seviyeli düşmanlar da görüyoruz. Bu düşmanların çoğunluğu temel oyundan yeniden kullanılan, kozmetik bir şekilde kısmen değiştirilmiş yapılara sahipler. Yeni düşman tipi ise çok az ama yine de 10 Dolar değerindeki bir ek paket için yeterli.

Nioh 2 oyununu bir kere oynayıp, bitirmeniz yetmez; New Game+ ile oyuna tekrardan başlamanız gerekiyor. Eğer onu da bitirirseniz, mantıken New Game++ olan yeni bir mod görüyoruz. Bu moda aynı zamanda Dream of the Demon deniyor ve modun aracılığı ile 250. seviyeden oyuna başlıyoruz. Dream of the Demon sayesinde tüm düşman tiplerinin gücü yükseliyor ve bazılarına Curse isimli yeni bir güçlendirme geliyor. Bu sayede aslında oyuna tekrar ve tekrar başlamak; daha fazla acılı bir zorluk çekmek için sebebiniz oluyor.

Nioh 2 – The Tengu’s Disciple, çok garip bir şekilde bitiyor. Bunun sebebi ise muhtemelen ilk ek paket ile gelecek olan ikinci ek paket arasında bir bağ oluşturmak ama şu anda piyasada ikinci ek paket yokken veya en azından onun için bir hikaye ipucu filan verilmeden bu sistem pek işe yaramıyor. Yine de eğer temel oyuna sahipseniz, bu oyun çok güzel ve eğlenceli bir deneyim sunuyor. Yeni düşmanlar, efsanevi isimler, başlarda sıkıcı olan ama sonradan açılan yeni bir silah tipi ve daha fazlası, eğlenceli bir 5-6 saat sunuyor; tekrarla 10 saat bile oynanabiliyor.

Nioh 2 - The Tengu’s Disciple
Nioh 2 için piyasaya sürülmüş olan The Tengu’s Disciple, 10 Dolar değerinde olan güzel bir ek paket. Kendisiyle anlatılan hikaye, kesinlikle oyunun evreni için gayet ilgi çekici. Yalnız bu hikayenin anlatıldığı görevlerin tamamı pek ilgi çekici değil. Öncelikle, bazı görevlerde tamamen tekrar içerik görüyoruz ve bu da pek eğlenceli bir deneyim yaratmıyor. 5-6 saatte bitirebileceğiniz bu ek paketin tekrar oynanabilirlik değeri yüksek olduğu için de aslında 10 Dolar verip, 10 saat civarında bu oyunu oynayabiliyoruz. Eğer ek paketi bitirdikten sonra bir de Dream of the Demon modunu aktif ederseniz, yepyeni bir Yeni Oyun Artı özelliğini kullanmaya başlayabiliyorsunuz ki bu sayede oyuna çok daha güçlü bir şekilde, en baştan başlıyorsunuz. Yani, The Tengu’s Disciple bence içerik konusunda gayet memnun edici. Eğlenceli bölüm sonu canavarı karşılaşmaları, başta sıkıcı olan ama yetenekler ve kombolar ile çok eğlenceli bir hale gelen yeni silah tipi ve daha fazlası, bu ek paketi başarılı yapmaya yetiyor.
Olumlu
10 Dolar karşılığında 10-15 saat oynanabilecek bir ek paket.
Dream of the Demon, çok güzel düşünülmüş bir oyun modu.
Yeni eklenen Yokai halleri yeteri kadar etkileyici tasarlanmış.
Bir ek paket üçlemesi için çok güzel bir başlangıç yapıldı.
Olumsuz
Splitstaff, başlarda çok sıkıcı bir oynanış sunuyor.
Yeteri kadar ve ilgi çekici bir Guardian Spirit eklenmiyor.
Tamamen yeni içerik sunan görev sayısı yeterli değil.
Ek paketin kendisi çok garip ve ani bir şekilde bitiyor.
8
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
2
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x