Nioh 2: Darkness in the Capital

Nioh 2: Darkness in the Capital incelemesi

Nioh 2 için yepyeni bir ek paket aldık ve bu sefer yumruklarımızı konuşturduk.

Nioh 2, ek paketlerle desteklenmeye devam ediyor. Daha önce bu oyun için The Tengu’s Disciple isimli bir ek paket çıkmıştı ve ben de kendisini incelemiştim. Şimdi de The Tengu’s Disciple ile aynı yapıyı bulunduran bir başka ek paket çıktı. Darkness in the Capital isimli bu ek paketi indirdim ve yine PlayStation 4 Pro konsolumda denedim. Açıkçası, bu incelemede nelerden bahsedeceğimi pek bilemiyorum; ilk ek paket ile tamamen aynı temel kullanılıyor. Yani, oyuna eklenen içerik tipleri filan aynı, sadece isimler değişiyor. İlk incelememi kopyalayıp, sadece isimleri değiştirsem olur aslında.

Darkness in the Capital ile oyuna öncelikle yeni görevler ekleniyor. Bu görevlerin bazıları ana hikayeyi bizlere sunuyor, bazıları ise yan içerik olarak kendisini oynatıyor. Toplamda ise Nioh 2 oyununa bu ek paketle 10 adet görev ekleniyor. Yalnız, bu görevlerde gördüğümü her şey, yeni oyuna ve yeni ek pakete ait sayılmaz. Geliştirici ekip, belli ki oyunculara biraz da nostalji yaşatmak istemiş; ilk Nioh oyunundan gelen bazı ögeler, bu ek paket ile karşıma çıktı ve beni açıkçası şaşırttı. Ben ilk oyundan herhangi bir şey görmeyi beklemiyordum Darkness in the Capital içerisinde.

Görevlerden sonra oyuna yeni ve birçok farklı Guardian Spirit de ekleniyor. Bunlar; Oh, Hoh-oh ve Kuzunoha the Fox olarak geçiyor. Yetenek olarak da aslında oyuna sadece tek bir ağaç ekleniyor ki bu da zaten ek paket ile oyuna eklenen silaha ait. Aslında buna da silah demek mümkün olmaz; kendi yumruklarımızı kullanıyoruz ve zaten yetenekler de kendi yumruklarımız için açılıyor. Yumruklar için toplamda dört farklı yetenek ağacı var ve hepsinin içinde aktif ve pasif, birbirinden farklı özellikler ve yetenekler bulunuyor. Yani, yumruklarımızı iyice özelleştirebiliyoruz.

Nioh 2 oyununun yeni ek paketinde Soul Core ögeleri de unutulmuyor ve oyuna toplamda 7 adet Soul Core ekleniyor. Yasha, Giant Toad, White Tiger, Tsuchigumo, Oboroguruma, Infernal Fox Spirit ve Lightning Gods of Yomi isimli bu Soul Core ögeleri, ek pakete yine güze bir hava katıyor. Bu ögeleri zaten dilediğiniz Guardian Spirit ile ilişkilendirerek, yeni yeteneklerin sahibi olabiliyorsunuz. Ek paket, yetenek ve özellik açısından beni memnun ediyor. Yeteneklerin ve özelliklerin bol olması sayesinde kendi karakterimizi de daha detaylı bir şekilde özelleştirebilmemiz mümkün oluyor.

Nioh 2: Darkness in the Capital

Nioh 2: Darkness in the Capital, yumruklarımızı birer silaha çeviriyor

Nioh 2 oyununa Darkness in the Capital isimli ek paketle eklenen silahlar ise Fists ve Clawed Fists olarak geçiyor. Yani, bu ek pakette yumruklarımızı kullanıyoruz. Şimdi, yumruklarla dövüşürken o ağır ve vurduğunu inleten hissi vermek zordur ama bu oyunda bence gayet güzel bir şekilde işin altından kalkılmış. Bence bu silahlar, oyundaki en etkili ilk üç silahın arasına bile girebilir diye düşünüyorum. Bu arada, silah çeşitliliği konusunda da White Lotus karşımıza çıkıyor. Oyuna tabii ki yeni zırhlar da ekleniyor; Tsuchigumo, Demon Slayer ve Sincere Buddha’s olarak geçiyor.

Oynanışta yeni silahlar gayet etkili olsa bile konu hikaye olduğu zaman, kolumuzu pek yormak istemiyoruz. Nioh 2 oyununun temel hikayesi bence gayet başarılıydı. The Tengu’s Disciple ile sunulan hikaye de bence idare eder seviyedeydi. Darkness in the Capital ise bana ne yazık ki bu oyunun en kötü hikayesi gibi geliyor. Zaten sürekli zamanda yolculuk etmemiz, ana oyunun hikayesinin etkisini iyice düşürüyor ama bir de pek de büyük bir tehlikenin olmadığı ek paketler gördüğümüz zaman, hikayeye olan heyecanım iyice düşüyor benim. Ek paket, hikaye konusunda beni memnun etmedi.

Hikaye her ne kadar benim için biraz hayal kırıklığı yaratmış olsa bile hikaye görevleri ve diğer yan içerikler boyunca karşı karşıya geldiğimiz bölüm sonu canavarları oldukça etkiliydi. Bu noktada da bence ilk ek paketin önüne geçilmiş; The Tengu’s Disciple içerisinde ciddi anlamda sinir bozucu yaratıklar yer alıyordu. Yalnız bu sinir bozuculuk, zorluktan ötürü filan değildi; genel anlamda o yaratıklarla savaşmak zevkli değildi. Darkness in the Capital ise hem temel oyundaki, hem de genel olarak tüm ek paketlerin arasındaki en yaratıcı ve en zevkli bölüm sonu canavarlarını sunuyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu ek paket ile oyuna bir kere daha New Game Plus için yeni bir zorluk seviyesi geliyor. Açıkçası benim bu zorluk seviyesinde oynayabilecek cesaretim yok ama Nioh 2 için ciddi anlamda bir tekrar oynanabilirlik katılıyor bu sayede. Zaten ek paketin temel oynanış süresi çok uzun değil; özellikle de artık oyuna eliniz alıştıysa, kendinize de uygun bir zorluk seviyesindeyseniz, birçok bölümü zorlanmadan geçebiliyorsunuz ama işin içine tekrar oynanabilirlik girdiği zaman 10 Dolar değerindeki bu ek paket, kendi maddi değerinin kat ve kat üstüne çıkıyor.

Nioh 2: Darkness in the Capital

Bu ek paket biraz kötü bir zamanda mı piyasaya sürüldü?

Nioh 2 oyununun yeni ek paketi olan Darkness in the Capital, görsellik olarak temel oyunun üstüne farklı bir şey koymuyor. Yani, oyunda herhangi bir görsel iyileştirme bulunmuyor. Yalnız yine de ek paketin atmosferinin çok iyi olduğunu söylemek istiyorum. Zaten ek pakette herhangi bir görsel geliştirme beklemek, geliştirici ekibe haksızlık olur. Yalnız, atmosferin çok iyi bir şekilde oluşturulmuş olması beni gerçekten sevindirdi. Ayrıca, oyundaki bölüm sonu canavarlarının da çok güzel tasarlandığını söylemiştim; sanat tasarımı da başarılı yani.

Performans ise tahmin edebileceğiniz gibi gayet başarılı. Temel oyunun da ilk ek paketin de performansı gayet iyiydi. Darkness in the Capital da gayet başarılı bir performansa sahip ve çok aksiyonlu anlarda bile performans, PlayStation 4 Pro konsolunda çok nadiren düşüş yaşıyor. Bu noktada da optimizasyon işlemlerini yapan arkadaşlara teşekkür etmek gerekiyor; benim gerçekten performans problemleri beklediğim sahneler, inanılmaz akıcı bir şekilde geçti. Peki, görsellik ve performans başarılı bir haldeyken, sesler ve müzikler ne alemde?

Açıkçası, sunum tarafında görsellik ve performans için söylediğim her şeyi, sesler ve müzikler için de söyleyebilirim. Oyundaki ses efektleri gayet güzel; müzikler ise ek paketin atmosferine tam oturuyor. Ben özellikle müziklere çok önem veririm video oyunlarında ve Nioh 2, yeni ek paketinde gerçekten başarılı parçalara sahip. Yalnız, sanıyorum ki ek paket için çok az parça hazırlanmış; müzikler sürekli olarak kendilerini tekrar ediyordu, bu da tahmin edersiniz ki çok büyük bir problem oluşturuyor benim için. Hatta, temel oyundan da müzikler duydum sanırım ama emin değilim.

Nioh 2: Darkness in the Capital, genel anlamda başarılı olsa bile kendisinin yanlış bir zamanda piyasaya sürüldüğünü düşünüyorum. Malum, geçtiğimiz gün Ghost of Tsushima için Legends isimli yeni oyun modu çıktı. Şimdi, iki oyun da aslında aynı temaya sahip; temel oynanış da kısmen birbirine benziyor. Ghost of Tsushima sadece birkaç tık daha kolay. Yalnız, Legends ile sunulan kalite oldukça yüksek ve bu içerik, ana oyunun sahiplerine de ücretsiz bir şekilde veriliyor. Darkness in the Capital ise 10 Dolar ve temel oyun da Ghost of Tsushima kadar kaliteli değil. Bu yüzden Legends için daha fazla zaman ayırmak istiyorum.

Nioh 2: Darkness in the Capital
Nioh 2: Darkness in the Capital
Darkness in the Capital, Nioh 2 için piyasaya sürülmüş olan güzel bir ek paket. Yalnız bu ek paketin bazı problemleri bulunuyor. Mesela, bu sefer sunulan hikaye ne yazık ki hiç etkili değil. Ayrıca bu ek paket, Ghost of Tsushima için Legends ile aynı zamanda çıktığı için ne yazık ki kendisine pek vakit ayırmak istemedim; Legends bana daha ulaşılabilir ve kaliteli geldi. Yine de Darkness in the Capital ile birbirinden güzel bölüm sonu canavarları ve bolca tekrar oynanabilirlik sunuluyor. Bu yüzden de bahsi geçen ek paket, Nioh 2 oyununa geri dönmek için güzel bir bahane olabilir.
Olumlu
Oldukça güzel tasarlanmış bölüm sonu canavarları.
Bölümlerin ve görevlerin atmosferi gerçekten başarılı.
Oynanış süresi ve tekrar oynanabilirlik güzel bir seviyede.
Yumruklar, bir silah olarak çok iyi işliyor ve hissettiriyor.
Olumsuz
Anlatılan hikayede pek bir heyecan yok.
Bir önceki ek paketin yolundan ilerliyor; ilgi çekmiyor.
Sürekli zamanda yolculuk yapmak pek iyi bir fikir değil.
Ghost of Tsushima için Legends ile aynı zamanda çıkması.
7.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x