Microsoft, yeni Xbox konsolu için GDDR6 düşünüyor


Her ne kadar 2016 ve 2017 senesinde Xbox One ve PlayStation 4 markaları için ara nesil konsollar çıkmış olsa da, yeni nesil konsolları 2018 senesinde konuşmaya devam ediyoruz. Tabii bu zamana kadar hep söylentiler üzerinden konuşuyorduk bu konuları. Şimdi ise resmi bir Microsoft ilanı üzerinden konuşacağız. Çünkü Microsoft ekibi, yeni nesil Xbox konsolu için GDDR6 bilgisi olan mühendisler aramaya başladı. Gelin, bu haberin detaylarına yazımızın devamından göz atalım.

Xbox

Bahsetmiş olduğumuz bu bilgiyi, ekibin iş ilanları sayfasından rahatlıkla görebiliyoruz. Bu iş ilanında ekip, bir elektrik mühendisi arıyor ve bu iş ilanında yeni nesil bir konsoldan bahsediliyor. Bahsettiğimiz iş ilanı, “Takımımız her sene on milyonlarca Xbox donanımı dağıtıyor. Microsoft, video oyunu sektöründeki en parlak fikirler için en iyi yer. Gelin ve yeni olan şeyimizde birlikte çalışalım.” şeklinde başlıyor.

İş ilanında yeni nesil konsol ise, “DRAM konusu üzerinde görev alacak kıdemli mühendis arıyoruz. DRAM konusuna DDR3, GDDR5, GDDR6 ve gelecek nesil DRAM teknolojileri dahildir. İşe alınan mühendis, yeni Xbox konsolu tasarımı projesinde görev alacak.” şeklinde belirtiliyor. Bu iş ilanı haricinde ekip, yine aynı şekilde yeni nesil bir konsol için depolama mimarı da arıyor. Bu iş ilanında ise HDD, SSD ve Flash temelli depolama alanlarından bahsediliyor.

Görülen o ki, Microsoft yeni nesil konsolunun tasarımına başladı

Yayımlanan bu iş ilanlarına bakarak, ekibin şimdiden yeni nesil konsollar üzerindeki teknolojiler üzerinde çalıştığını rahatlıkla anlayabiliyoruz. Zaten, Xbox gibi bir markanın donanım takımının boş durması da oldukça ilginç olurdu. Ayrıca bu iş ilanlarına bakarak, tasarlanan yeni nesil konsolun daha henüz ilk adımlarında olduğu da az çok anlaşılıyor. Bu da bizlere, yeni nesil Microsoft konsolu için 2020 ile 2021 tarihlerini veriyor aslında. Bakarsınız Microsoft, Sony ekibinden 1 sene sonra yeni nesil konsolunu piyasaya sürer. Aynı ara nesil konsollarda yapıldığı gibi.