Microsoft ve Xbox, her 3 ayda 1 kere oyun çıkartmak istiyor

Xbox markasının nasıl büyütüleceğinden, sıradaki konsol neslinden, televizyonlara gelen Xbox oyunlarından ve daha fazlasından da bahsedildi.

Microsoft ve Xbox, E3 2021 etkinliği başlamadan önce ufak bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, şirketin gelecek planlarına değinildi. Yöneticilerin söylediğine göre Microsoft, Xbox Game Studios çatısı altında yer alan stüdyoları düzenli olarak genişletmek istiyor. Hatta bu çatı altına yeni stüdyoların da alınması planlıyor. Microsoft, Xbox markasını bu şekilde büyütmeyi planlarken, asıl hedefini de belirtiyor: 3 ayda en azından 1 kere birinci parti seviyesinde video oyununu piyasaya sürmek. Bu noktada, Xbox markasının patronu olan Phil Spencer, çok iddialı bir cümle kurdu ve sektördeki en kaliteli oyunları, en fazla oyuncunun önüne sunabilen şirket olduklarını belirtti.

Microsoft, Xbox markasını büyütmenin en etkili yollarından biri olarak Xbox Game Pass ve xCloud sistemini de gösteriyor. Milyarlarca oyuncuya ulaşabilecek potansiyele sahip olan bu sistemler, Microsoft şirketinin konsol ötesi düşüncesini destekliyor. Bu şirket, video oyunlarını, konsolların dışında da sunmak istiyor. Bu noktada da işin içine hem bilgisayarlar için, hem de xCloud gibi bulut teknolojileri için video oyunlarını piyasaya sürmek giriyor. Çapraz platform ve çapraz ilerleme sistemleri de bu stratejinin bir parçası tabii ki. Bu sırada, Microsoft tarafından Sony şirketine de bazı sözler söylendi ve özetle, şirketin bilgisayarlara getirdiği oyunlar eleştirildi.

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass, televizyonlara da geliyor

Microsoft, video oyunlarını eş zamanlı olarak konsollar ve bilgisayarlar için piyasaya sürüyor. Phil Spencer ise bu noktada, diğer şirketlerin kendi oyunlarını aynı anda bilgisayarlar için de piyasaya sürmemesini eleştirdi. Diğer şirketler, kendi oyunlarını öncelikle konsolları için piyasaya sürerken, oyuncuları hem bir konsol almaya zorluyor, hem de aynı oyunu bilgisayarlar için ikinci kez satın almaya zorluyor. Bunlar, Microsoft şirketinin düşünceleri ve bahsi geçen diğer şirket de tabii ki Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios. Aynı zamanda Microsoft, Xbox markasını bir uygulama olarak akıllı televizyonlara da getirmek istiyor!

Xbox Game Pass, her geçen gün daha önemli bir hale geliyor ve xCloud da bu sistemle birlikte gayet güzel bir şekilde çalışıyor. Microsoft ise yapmış olduğu yeni bir açıklamada, televizyon üreticileri ile iletişimde olduklarını belirtti. Bu iletişim sonucunda ise internete erişim sağlayabilen televizyonlara Xbox markasının uygulaması eklenecek. Oyuncular, bu uygulama ve xCloud teknolojisi aracılığı ile Xbox Game Pass üzerindeki oyunları, televizyonlarından bile oynayabilecek. Yani, Xbox markasının oyunlarını oynayabilmek için bir konsola bile ihtiyacınız olmayacak. Tabii bu planların tam olarak ne zaman devreye gireceği bilinmiyor.

Microsoft, kendi markasına ait yeni konsollar üzerinde çalıştıklarını da duyurdu. Bu açıklamada 1’den fazla konsol onaylanırken, bahsi geçen yeni konsolların bazılarının seneler boyunca gün yüzüne çıkmayacağı da açıklandı. Yani, Microsoft şirketi belli ki konsol nesillerini devam ettirecek ama önümüzde daha çok uzun bir zaman var. Açıkçası buna da şaşırmamak lazım; yeni nesil konsollar çıkalı daha 1 sene bile olmadı. Aynı zamanda, Xbox Game Pass için yeni abonelik seviyelerinin araştırıldığı da belirtildi. Şirket, belki de EA Play gibi ek servislerin dahil edilmediği, daha ucuz ve aynı zamanda farklı şekillerde daha pahalı abonelik seviyeleri hazırlayabilir.