Microsoft, hiçbir Xbox konsolundan kazanç elde etmediğini açıkladı

Bu sırada, Tom Warren da Xbox Game Pass sisteminin henüz Microsoft için para kazandırmadığını belirtti.

Video oyunu konsollarının nesiller boyunca zararına satıldığını biliyoruz. Microsoft, Sony ve Nintendo gibi dev şirketlerin bu konsollar ile olan amacı, cihazı oyunculara olabildiğince uygun bir fiyattan sunmak oluyor ve asıl para kazanma olayı, konsollar üzerinden satılan yazılımlar/video oyunları ile gerçekleştiriliyor. Yine de bazı konsollar çok başarılı olabiliyor ve çok uzun vadede en azından kendi zararlarını karışlayabiliyorlar. Şimdi ise Microsoft, yayımladığı bir rapor ile bu durumun kendileri için mümkün olmadığını, bugüne kadar piyasaya sürülen hiçbir Xbox konsolundan kazanç elde etmediklerini açıkladı.

Xbox Series X

Xbox Game Pass sistemine de değinildi

Bildiğiniz üzere şu anda Epic Games ile Apple arasında ciddi bir dava görülüyor. Bu davada üçüncü parti taraf olarak Microsoft da yer alıyordu ve mahkeme sırasında Xbox markasının başkan vekili olan Lori Wright, Epic Games şirketinin avukatları tarafından sorulan bazı sorulara cevap verdi. Bu sorular, Xbox konsollarından elde edilen kazanç hakkındaydı. Özetle, Lori Wright, tekli Xbox konsolu satışlarından bugüne kadar hiç para kazanmadıklarını, her konsolun zararına satıldığını ve genel anlamda da Microsoft şirketinin Xbox konsollarından hiçbir zaman kazanç elde etmediğini belirtti.

Bu noktada belirtmemiz gerekiyor ki kazanç elde edebilen konsollardan ilki PlayStation 4 idi. Sony Interactive Entertainment da bu konsolu zararına satıyordu ama uzun vadede cihaz, sadece kendi satışlarından para kazandırmayı başarmıştı. Ayrıca, Nintendo şirketinin Nintendo Switch konsolunu da kazanç elde etme amacıyla üretildiği belirtildi ama şirket gerçekten bir gelir sağlamayı başardı mı, bilemiyoruz. Bu noktada, konsolların ciddi anlamda zarar olabileceğini de belirtmek isteriz. Mesela, Sony Interactive Entertainment tarafı sadece yazılımlardan 4.1 milyar dolar elde ederken, konsollardan 1.7 milyar dolar kaybediyor.

Yazılımlardan bahsetmişken, Microsoft tarafına geri dönüp, herkesin favorisi olan Xbox Game Pass sistemine de değinmek isteriz. Bu sistem hakkında resmi bir açıklama yok ama sızdırdığı doğru bilgiler ile tanınan Tom Warren, Xbox Game Pass sisteminin henüz Microsoft için para kazandırmadığını belirtti. Tabii ki böyle bir sistemin sadece birkaç sene içerisinde para kazandırmasını beklemek haksızlık olacaktır. Netflix ve benzeri sistemler gibi Xbox Game Pass tarafının da para kazandırabilmesi için daha çok daha fazla seneyi geride bırakmamız gerekecektir. Önemli olan Microsoft şirketinin o kadar zaman dayanabilecek olmasıdır.