Şu an Xbox One üzerindeki tek bir video oyununda klavye ve fare desteği bulunuyor. Bu desteği veren oyun ise tahmin edebileceğiniz gibi Minecraft. Fakat Microsoft ve Xbox ekipler, konsol ailelerine bu destekleri getirmek için sıkı bir şekilde çalışıyor. Bunu da biliyoruz. Sızdırılan son belgelere göre ise ekibin Razer ile çalıştığını ve şirketin genel olarak çalışma prensiplerini öğrenmiş olduk. Gelin, bu konunun detaylarına yazımızın devamından bir göz atalım.

Microsoft

Microsoft, nasıl bir şey planlıyor olabilir?

Razer ekibinden sızdırılan bazı sunum dosyalarına göre şirket, Razer Turret ve Razer BlackWidow Chroma V2 ürünleri ile Xbox One konsollarına destek vermeyi planlıyor. Tabii bu ürünlerde RGB desteği de bulunuyor ve şirket, oyun geliştiricileri ile birlikte çalışıp, konsol üzerindeki oyunlarla birlikte anlamlı bir RGB desteği vermek istiyor. Bu tip destekler şu an PC üzerindeki Dota 2 ve Overwatch gibi video oyunlarında bulunuyor.

Peki, bu durumda çevrim içi video oyunlarındaki denge nasıl olacak? Sızdırılan belgelere göre bu konu ile Microsoft ilgilenmiyor. Video oyununa klavye ve fare desteğini eklemek, oyun geliştiricilerinin elinde olan bir şey. Ayrıca Microsoft, klavye ve fare desteği bulunduran video oyunlarında, bu özelliğin oyuncu eşleştirme sisteminde önemli bir rol oynamasını da öneriyor. Yani, video oyunlarında bir oyuna eklenmeden önce oyuncular, klavye ve fare kullanan oyuncular ile eşleşip, eşleşmek istemediğini belirtebilirler. Geliştirici ekipler, böyle bir özelliği oyunlarına ekleyebilir.

Etiketler:

, ,