Görünüşe aldanılmaması gerektiğinin, belki de en önemli örneklerinden bir tanesidir Minecraft. Basit yapısı, milattan önce kullanıldığı izlenimi veren grafik yapısıyla göze hitap etmeden fakat milyonlarca gönle taht kuran video oyununun kazandığı başarılar bitmek bilmiyor. Son olarak sıkıntılı bir biçimde piyasaya sürüldüğü Çin pazarından haberler aldığımızı söyleyelim. Gelen haberlere göre Minecraft; Çin pazarında satışa sürülmesinin ardından henüz 12 ay bile geçmeden, 100 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya ulaştı. Ayrıca bu rakamlarla birlikte, tüm dünya üzerindeki Minecraft oyuncuları sayısının da 250 milyon rakamına yaklaştığı belirtildi.

Minecraft Çin’de 100 milyon oyuncuya ulaştı

Minecraft, popülerliğini hiç kaybetmiyor

Uygulanan ambargolar neticesinde, doğrudan ülkeye giremeyen video oyunu; Ağustos 2017’de Çin sınırları içerisinde PC platformu için çıkışını gerçekleştirmişti. Gördüğü ilgi neticesinde oyunun süratle mobil cihazlara ulaşması kararı alınmıştı. Bu doğrultuda, vakit geçirmeksizin çalışmaya başlayan geliştiriciler, süratli bir şekilde 2017 Eylül ayı içerisinde oyunun mobil sürümünü hazırladılar. İlk olarak iOS işletim sistemi bulunduran telefonlar için, belirttiğimiz Eylül 2017 itibarıyla çıkan oyun, hemen bir ay sonrasında, yani Ekim 2017 tarihinde, Android işletim sistemli mobil cihazlar için erişilebilir hale getirildi.

Çin sınırları içerisinde, oyun konsollarında çalışabilen bir Minecraft sürümünün bulunmadığını hatırlatalım. Oyunun; Microsoft ile iş birliği içinde teknoloji devi NetEase tarafından ücretsiz olarak piyasaya sürüldüğünü de belirtelim. Öte yandan oyunun geliştiricisi Mojang ekibinin, oyunun hayranları için güzel bir haber paylaştığını da hatırlatalım. Geliştirici ekibin açıklamalarına göre; oyunun yeni nesil konsol sürümleri içi önemli bir güncelleme yayımlanacak. Bu güncelleme de öyle uzun süre sonra değil, fazla vakit geçmeden oyuncularla buluşacak.

Etiketler: