Live a Live

Live a Live incelemesi

Live a Live, oyun içerisinde oyun bulunduran bir JRPG deneyimi sunuyor.


Live a Live oyununu ilk defa duyuyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek ama aslında kendisi oldukça eski bir yapıt sayılır. Bu oyun, ilk olarak 1994 senesinde piyasaya sürülmüştü ve 22 Temmuz 2022 tarihinde çıkışını gerçekleştiren oyun da onun yeniden yapımı aslında. Orijinal oyun sadece Super Famicom için çıkmıştı; yeniden yapım da Nintendo Switch konsolunu hedefledi. Ayrıca bu oyunun orijinal versiyonu sadece Japonya için satılıyordu; yeniden yapım ise global olarak satın alınabiliyor. Zaten bizler de kendisini o sayede oynayabildik. Şimdi ise sırada bu oyunu incelemek var efendim.

Live a Live oyununun orijinal halinde de, yeniden yapımında da hikayeler aynı şekilde sunuluyor. Bu yapıtın içerisinde 1’den fazla bağımsız hikaye bulunuyor ve kendilerini istediğiniz sırayla oynayabiliyorsunuz. Hikayelerin her biri birkaç saat sürüyor ve tek oturuşta bölümleri rahatlıkla bitirebiliyorsunuz. Yalnız, mola vererek oynamak isterseniz de karşınıza yeni bir otomatik kayıt özelliği çıkıyor. Oyundaki her bölümün teması farklı oluyor. Bazen yakın geleceğe gidiyoruz, bazen de vahşi batıyı ziyaret ediyoruz. Bu bölümlerin tamamında çok güzel ama ufak hikayeler anlatılıyor; her hikayenin de tatmin edici bir finali bulunuyor.

Live a Live oyununun ön plana çıktığı asıl kısmı da bu hikayeleri. Her hikayede, bir önceki hikayeye kıyasla tamamen benzersiz bir deneyim sunuluyor. Sadece anlatılan hikaye değil; bölümün geçtiği tema değişiyor, oynanış elementlerinin temeli değişiyor ve hatta görsel tasarım bile değişiklik geçiriyor. Bu sayede, tek bir oyunun içerisinde birbirinden güzel farklı deneyimler yaşamış oluyorsunuz. Yine de bu farklılıkları göz önünde bulundurmayacak olursak bahsi geçen bu yapıt, klasik bir JRPG gibi hissettiriyor. Oyunun kendisi zaten eski olduğu için klasik bir JRPG hissi vermesi gayet normal.

Live a Live oyununda, herhangi bir JRPG deneyimde olduğu gibi çevrede dolaşıyorsunuz, karakterlerle ilişkiler kuruyorsunuz, canavarlarla savaşıyorsunuz, seviye atlıyorsunuz, yeni ganimetler elde ediyorsunuz ve yeteneklerinizi geliştiriyorsunuz. Savaş anları da tahmin edebileceğiniz üzere sıra tabanlı bir şekilde yapılıyor. Yalnız, oyunda Active Time Battle isimli bir sistem var ve bu sistem sayesinde bazı yetenekler, tur sürelerini uzatıp, kısaltabiliyor. Bu yüzden de sıra tabanlı oynanış biraz daha dinamik bir hal alıyor. Ayrıca, temel oynanışı biraz daha derinleştirebilecek başka özellikler de bulunuyor.

Live a Live

Live a Live, orijinal oyunun ruhunu güzelce yaşatıyor

Live a Live yapıtındaki temel oynanışı derinleştiren bir başka element ise savaş alanının ızgara tasarımına sahip olması. Karakterlerin de her yeteneği bu ızgaradaki farklı alanları, farklı şekillerde etkilediği için biraz stratejik düşünmek gerekebiliyor. Bunların üzerine statü efektleri, risk almak ve benzeri ögeler girince bu yapıtı oynamak oldukça zevkli olabiliyor. Son olarak, her karakterin farklı saldırılara karşı avantajı ve dezavantajı olması durumu da karşınıza çıkıyor ki bu noktada da klasik bir taş-kağıt-makas sistemi kullanılıyor. Eminim ki bu sistemi daha önce birçok farklı video oyununda zaten görmüşsünüzdür ve alışıksınızdır.

Live a Live oyununda tüm bu temel oynanış elementlerinin üzerine her hikayede yeni bir sistem daha ekleniyor. Örneklerini daha önce vermiştim ama bir başka misal olarak Japonya temalı hikayedeki görünmez olabilme özelliğini verebilirim. Bunun gibi temel oynanışı, en azından belli bir hikaye için oldukça derinden etkileyen elementler, yaşadığınız deneyimi sürekli olarak taze tutuyor ve oyunun geneli zaten kısa sürse bile bu kısa deneyimde hiçbir şekilde sıkılmıyorsunuz, tam tersine sürekli olarak eğleniyorsunuz. Bu yeni elementlerin tamamı da farklı zorluk seviyelerinde yer aldığı için oyunun size meydan okuma şekli de değişiyor.

Live a Live yine de kusursuz bir video oyunu değil ne yazık ki. Orijinal oyun eski olduğu için günümüzde oynadığınız zaman bu tip klasik oyunlarda yaşayabileceğiniz birçok problem, bu yapıtta da baş gösteriyor. Mesela, oyunun bazı bölümlerinde rahatlıkla kaybolabilirsiniz ve özellikle de bölüme ara verirseniz, geri döndükten sonra nereye gideceğinizi bilmek, internetten yardım almadan neredeyse imkansız bir hale geliyor. Ayrıca, bazı bölümlerdeki savaşlar gerektiğinden çok daha zor olabiliyor. Burada, zorluktan ziyade dengesizlik baş gösterebiliyor. Bunlar da oyunun kusursuzluğunu bozan lekeler ne yazık ki.

Özel olarak bahsetmek istediğim, olumsuz değil, olumlu olan bir nokta ise oyunun tarih öncesi bölümü. Diğer tüm bölümlerde diyaloglar gayet güzel bir şekilde yazılmışken, tarih öncesi bölümde hiçbir şekilde yazılı diyalog kullanılmıyor. Bunun yerine karakterler sadece ses çıkartıyor ve konuşma baloncuklarının içerisinde bazı simgeler gösteriliyor. İçerisinde yazılı bir diyalog olmamasına rağmen her şey o kadar zekice hazırlanmış ki hikayeyi rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Bu noktada da oyunu geliştiren ve yeniden yapan ekibi ayrıca tebrik etmek gerekiyor bence; oyuna hoş bir benzersizlik katılıyor.

Live a Live

Sunum tarafında da güzel bir iş çıkartılıyor

Nintendo Switch için son zamanlarda piyasaya sürülen birçok JRPG türündeki yeniden yapım gibi Live a Live da HD-2D tarzında bir görselliğe sahip. Tabii ki klasik oyunların sunduğu görsellik sizin ilginizi çekmiyorsa, bu oyunun sunduğu görsellik de size pek güzel görünmeyebilir ama Octopath Traveler gibi yapıtlar görsel açıdan ilginizi çektiyse, bu oyun da size ayrı bir güzel görünecektir. Daha önce bahsetmiş olduğum her bölümde değişen görsel tasarım da bahsetmiş olduğum bu iyiliği daha da yüksek bir seviyeye çıkartacaktır. Ayrıca, bu oyunun sunum kategorisindeki tek güzelliği, HD-2D tarzında olması da değil.

Live a Live, Nintendo Switch konsolunda gayet stabil bir şekilde oynanıyorken, performanstan ziyade sesler ve müzikler ayrıca dikkat çekebiliyor. Her şeyden önce, bu yeniden yapıma özel olarak eklenmiş yeni seslendirme anları mevcut. Orijinal oyundaki seslendirmeler de iyileştirilmiş gibi hissettiriyor. Müzikler ise kesinlikle muhteşem. Yani, bu oyunun sunum kategorisinde hiçbir kusuru yok. Görsellik gayet güzel, performans tarafında pek bir sıkıntı yaşanmıyor, seslendirmeler yeterince kaliteli ve müzikler de şahane. Zaten böyle bir video oyunundan daha fazlasını beklemek de haksızlık olabilirdi.

Live a Live oyununun en büyük problemi aslında 50 USD olması. Yurt dışını göz önünde bulundurunca bence bu oyunun 40 USD civarında olması daha uygundu. Ülkemiz için yorum yapmak ise neredeyse imkansız; oyun aslında 20 USD olsa bile bence kabul edilebilir bir ücret çıkmıyor. Şu anki hali ile bu oyun neredeyse 900 TL ediyor ve Nintendo Switch üzerinde de Türkiye için herhangi bir destek bulunmuyor. Bu yüzden de zaten yerel fiyatlandırma beklemek imkansız. Yani, bu oyun indirime girse bile benim için kabul edilebilir bir fiyata düşeceğini hiç düşünmüyorum. Bu oyuna AAA seviyesindeki bir oyunun ücretini ödemek pek mantıklı değil.

Her şeye rağmen Live a Live, bu sene oynayabileceğiniz en ilginç ve en farklı JRPG deneyimini sunuyor. Fiyatlandırması ülkemizde daha kabul edilebilir bir seviyede olsa kendisini rahatlıkla önerebilirdim ama şu haliyle, JRPG türüne bayılıyor olsanız bile bu oyuna 900 TL vermek bana ideal gelmiyor. Oyun, 30 saat civarında tüm ana ve yan içerikler ile bitirilebiliyor. Tekrar oynanabilirlik pek mümkün olmasa bile 30 saat bence gayet ideal. Zaten orijinal oyun da bundan birkaç saat daha kısa sürüyordu. Yani, oyunun uzunluğunda çok da farklı bir şey olduğunu söylemeyeceğim ve inceleme yazımı hemen bitireceğim.

Live a Live
Live a Live
Olumlu
Orijinal oyunun ruhuna bağlı kalarak hazırlanmış bir yeniden yapım.
Birbirinden farklı hikayeler ve oynanış deneyimleri sunuluyor.
HD-2D tipindeki görsellik ve müzikler inanılmaz güzel.
Olumsuz
Bazı bölümlerde kaybolmak oldukça kolay.
Bazı savaşlarda dengesizlik hissedebilmek mümkün.
8