Lies of P içerisinde Pinokyo olarak kukla isyanını sona erdirmek ve bunun neden ortaya çıktığını keşfetmek için yıkılmış Krat şehrinde bir göreve çıkıyoruz. Oyunun adından da anlaşılacağı gibi yalan söyleyebilen eşsiz bir kuklasınız. Bu şehir henüz ölü ama gömülmedi; haydut kuklaları yok etmeye çalışan sıradan insanlarla ve hayatta kalanlarla sık sık karşılaşacaksınız. İnsanlığınızı kucaklamayı veya bir kuklanın yapması gerektiği gibi devam etmeyi seçmek sizin elinizde.

Lies of P öncelikle Belle Epoque döneminde devasa ve bir zamanlar müreffeh bir şehir olan Krat’ın çeşitli yerlerinde ve çevresindeki bölgelerde geçiyor. Ergo olarak bilinen bir gücü kullanan Krat, inanılmaz derecede gelişmiş otonom kuklaların icadı ve seri üretimi sayesinde büyük bir başarı elde etti. Ne yazık ki bir gün hepsi aynı anda haydut oldu ve şehirdeki yaşamın çoğunu yok etti. Ancak kuklaların durdurulabileceği günü ümit eden pek çok kişi hâlâ var.

Lies of P, büyüleyici bir ortama sahip harika bir oyun. Kendimi sürekli olarak Krat, insanları ve onların çektikleri kader hakkında daha fazla şey öğrenmek için daha da ileri iterken buldum. Bu bir Souls benzeri oyun olmasına rağmen, genel anlatıya yoğun bir şekilde odaklanıyor. Her ne kadar sizi sık sık açıklama için aksiyonun dışına çekmeyecek olsa da siz oynadıkça sürekli olarak diyalog ve bilgi ekleyerek Krat’ta hayatta kalanlar ve şehirde tam olarak neler olup bittiği hakkında yavaş yavaş bir fikir oluşturuyor. Hikaye güzelce anlatılıyor.

Bu baştan çıkarıcı hikayeye, oyun boyunca sürekli olarak sunulan harika bir müzik eşlik ediyor. Ne zaman çalacak yeni bir parça bulsam, onu dinlemek için Hotel Krat’a koşuyordum. Bir oyunun bana görev ödülü olarak bir plak vermesi pek sık görülen bir durum değil ve aktif olarak bundan keyif alıyorum ve daha fazlasını alacağımı tahmin ediyorum. Ayrıca, Lies of P içerisinde birçok insanla ilişki kurmanın ve onları anlamanın çok daha kolay olduğunu gördüm. Bunu hemen örneklendireyim.

Lies of P

Lies of P, tekerleği yeniden icat etmiyor

Dark Souls gibi bir oyunda her NPC, etraflarındaki dünyanın çaresizliğine ve umutsuzluğuna teslim olmuş gibi geliyor. Lies of P içerisinde çok daha geniş bir karışım var. Hayatta kalanlardan biri size kukla olduğunuz için saldırdığında, onun kötü adam olduğunu düşünmezsiniz. Hepsinin yaptıklarını yapmak için bir nedeni var ve kendinizi içinde bulduğunuz kavgaların çoğunda genellikle nüanslar bulunduğunu takdir edebiliyorum. Herkes öylece delirmedi ve onların tek motivasyonu da bu. Bu sadece insanlar için de geçerli değil. Birkaç kuklayla tanışacaksınız ve onların ilk başta göründükleri kadar akılsız olmadıklarını öğreneceksiniz.

Oynanışa gelince, Lies of P aslında tekerleği yeniden icat etmiyor. Birçoğu bunu onlara karşı tutsa da her oyunun sınırları zorlaması gerekmediğine kesinlikle inanıyorum. Burada kendisini benzer başlıklardan farklılaştıracak ve işleri ilginç kılacak kadar şey var. Sekiro: Shadows Die Twice gibi oyunlara benzer şekilde, bu yapıt oyuncunun birincil savunma kaynağı olarak savuşturmayı büyük ölçüde destekliyor ve tatmin edici hissettiriyor. Bir kaçma atışınız var ama biraz vasat bir şekilde başlıyor ve daha uygulanabilir hale gelmesi için yükseltilmesi gerekiyor.

Lies of P içerisindeki bölüm sonu canavarı savaşları oldukça zor. Hiçbir şeyi bozmadan şunu söyleyeyim, ekranınızda Fuoco ismini gördüğünüzde kendinizi hazırlayın… Bu oyunda bazı bölüm sonu canavarlarının üstesinden gelmek oldukça özveri gerektiriyor ama söylediğim gibi son derece tatmin edici bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu canavarların hiçbiri haksızlık gibi hissettirmiyor; her birinin yapabileceği bir dizi hareket var ve bunların ne olduğunu öğrenmeniz yeterli. Oyunun içine ne kadar girerseniz, o düşmanlarla baş etmek için o kadar çok seçeneğiniz oluyor ama bunun kesinlikle çok zor bir oyun olduğunu ve öğütme kaba kuvvet karşılaşmalarına yardımcı olsa da bölüm sonu canavarları ile hala mücadele edebileceğinizi bir kez daha vurgulayacağım.

Bu, her şeyin dengesiz olduğu Nioh gibi değil; sadece Lies of P, her bölüm sonu canavarını öğrenmenizi ve anlamanızı bekliyor. Bunlar yoldaki basit tümsekler değil, üstesinden gelmeniz gereken güçlü engeller. Dövüşte size yardımcı olması için bir hayalet çağırma yeteneği de alınıyor ve daha sonra onu güçlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun düşmana bağlı olarak sınırlı bir faydası var ve sonunda yine de muhtemelen bir düşmanı baştan ayağa kendi başınıza yenmeniz gerekece. Meydan okumalardan hoşlanan biri olarak, oyundaki bu savaşlara hayran kaldım.

Lies of P

Legion Arms özelliği ile tanışıyoruz

İlerledikçe çeşitli Legion Arms oluşturmak ve geliştirmek için öğeler kazanırsınız. Bunlar, tahmin edilebileceği gibi, tıpkı Sekiro: Shadows Die Twice oyununda olduğu gibi, karakterimizin savaşta kendisine yardımcı olmak için donatabileceği farklı silahlardır. Ancak bu durumda Legion Arms çok daha kullanışlı. Düşmanları kendinize doğru çekmenizi sağlayan bir kıskaçla başlıyorsunuz. Sonunda alev makinesi, top ve hatta kalkan gibi şeyler elde edeceksiniz. Her kol farklı istatistiklerle ölçeklenir, bu nedenle yapı seçiminiz gerçekten önemli.

Legion Arms özelliğinin yanı sıra karakterimizi çeşitli şekillerde yükseltmenize olanak tanıyan kuvars da bulacaksınız. Çeşitli küçük yükseltmelerin yanı sıra, özellik yuvalarını artırmak veya kaçışınızın etkinliğini artırmak gibi daha büyük yükseltmeler de verebilirsiniz. Kaçış hareketleri ile oynamakta daha rahat olan herkes kesinlikle mümkün olduğu kadar çok kuvars almaya odaklanmalıdır; bu yükseltmelerden birkaçı olmadan Dodge hareketiniz işe yaramaz.

Dürüst olmak gerekirse en ilginç sistem, neredeyse tüm silahların iki parçadan oluşmasıdır. Bir bıçak ve bir sap alacaksınız. Bunlar, bir Stargazer’da dinlenirken istenildiği zaman değiştirilebilir. Sap, saldırı düzenini ve hasar ölçeklendirmesini belirlerken bıçak, hasar türlerini, saldırı hızını ve menzilini etkiler. Devasa bir kazma kafasını bir hançer sapına özgürce takabilirsiniz, ancak elbette bu her zaman iyi bir fikir olmayacaktır. Farklı bıçaklar bıçaklamada veya kesmede iyidir ve farklı saplar bıçaklamayı veya kesmeyi tercih edebilir. Bu sistem tonlarca denemeye izin verir ve hoşunuza giden bir saldırı modeli bulursanız, ilerlemek için kabzayı farklı bıçaklarla donatmak nispeten basit.

Ayrıca, yalnızca bıçakları yükseltirsiniz, böylece kolları istediğiniz zaman kolayca değiştirebilirsiniz. Dark Souls gibi bir oyunun aksine, her silah tamamen benzersiz bir his veriyor. Her birinin kendi saldırı düzeni vardır ve sapı istemeseniz bile bıçak yararlı olabilir. Harika bir sistem ve onunla oynamaktan açıkçası çok fazla keyif aldım. Eğer bu size hitap eden bir şey değilse, aynı zamanda her biri kendi yöntemleriyle inanılmaz derecede güçlü olan ve parçalarına ayrılamayan çeşitli bölüm sonu canavarı silahlarına da sahip olabilmeniz mümkün.

Lies of P

Lies of P, Souls benzeri bir deneyim olmaya çalışan en iyi oyunlardan bir tanesi

Oyun tek bir şehir ve çevresindeki bölgelerde geçse de Lies of P, keşfedilecek oldukça geniş bir alan yelpazesi sunuyor. Oyun tamamen çizgisel ve bir seviyeden diğerine ilerliyorsunuz ama her alanda keşfedilecek ve bulunacak çok şey var. Bir sürü küçük köşe ve o köşelerde gizli eşyalar var. Her alan oldukça benzersiz bir his veriyor ve gününüzü mahvedecek ve sonunda güzel bir eşya düşüşü sağlayacak cömert bir serpinti ile yok edilecek çok çeşitli düşmanlar sunuyor. Söylediğim gibi, her bölüm sonu canavarı benzersiz hissettiren, eğlenceli ve tatmin edici bir karşılaşma.

Oyunla ilgili sadece ufak tefek sıkıntılarım var. Özellikle her istatistiğin ne işe yaradığı konusunda size çok az şey açıklanıyor. Bunu anlamak çok zor değil, özellikle de Souls türünün bir emektarı iseniz ama belirli bir istatistiğin ne yaptığını merak ettiğinizde yine de kötü hissettiriyor ve bilgiyi oyun içinde bulmanın bir yolu yok. Lies of P, çok güçlü bir yapıt ve her ne kadar temelinin büyük bir kısmını Souls gibi oyunlardan almış olsa da, kendisini farklılaştırmaya yetecek kadar şey yapıyor.

Zorlu ama adil ve tatmin edici bir dövüş sistemi, ilginç karakterlerle dolu inanılmaz bir dünya ve çok çeşitli müziklerle Lies of P içerisinde sevilecek çok şey var ve ondan bu kadar keyif almayı beklemiyordum. Açıkçası bu incelemeyi yazmak için bile oynamayı bırakmak istemedim. Sağlam bir Souls türü video oyunundan hoşlananlara şiddetle tavsiye edebilirim kendisini.

Lies of P, Souls benzeri bir oyunun gerçek bir Souls oyununu taklit etmeye en yakın olduğu oyundur bence. Eğer oyunda ana karakter olarak Pinokyo yer almasaydı, muhtemelen beni bunun FromSoftware tarafından yapıldığına ikna edebilirdiniz. Düşünceli ve özenli bir şekilde oluşturulmuş bir dünya ve ilginç karakterlerle çok gösterişli ve keyifli bir deneyim. Bu yüzden de herkese önerebilirim bu video oyununu.

Lies of P
Olumlu
Bölüm sonu canavarı savaşları oldukça eğlenceli ve tatmin edici hissettiriyor.
Aynı tatmin edici yapı oyundaki silah özelliği üzerinde de yer alıyor.
Oyunun yer aldığı mekan ve zaman çok iyi; atmosfer güçlü.
Anlattığı hikayeye ve karakterlerine önem veriyor.
Souls benzeri olmanın hakkını veriyor.
Olumsuz
Kendi özelliklerini ve mekaniklerini pek de başarılı bir şekilde anlatamıyor.
Sonlara doğru tempo biraz bozuluyor; oyun son perdede tökezliyor.
9

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster