Fortnite isimli video oyunu günümüzde oldukça popüler. Bu oyunu çok küçük yaşlı kardeşlerimizden, çok ileri yaşlı büyüklerimize kadar herkes oynayabiliyor. Şimdi, olgun insanlar bir yana, küçük yaşlı kardeşlerimiz için bu tip video oyunları tehlikeli olabiliyor. Eğer çocuğun ailesi gerekli önlemleri almazsa, bu iş bağımlılığa kadar gidebiliyor ve gitti de. Çünkü Birleşik Krallık’ta 9 yaşındaki bir kız, Fortnite bağımlılığı yüzünden hastaneye kaldırıldı.

Fortnite

Suçlu Fortnite mı?

Sunday People gazetesinin manşette bulunan bu habere göre 9 yaşındaki bir kız, Xbox One üzerinde oynadığı Fortnite oyununa bağımlı oldu ve sonucunda da rehabilitasyon merkezine gönderildi. Habere göre bu bağımlılık sayesinde küçük kız, tüm gece boyunca gizli bir şekilde konsolda oyunu oynuyormuş. Ayrıca habere göre küçük kız, ekran başından ayrılmak istemediği için tuvalete bile gitmiyormuş.

Bağımlılığın ilerleyen evrelerinde bu küçük kız, konsolu kapatmak isteyen babasının yüzüne vurmuş ve okulunda da sürekli uyukluyormuş. Çünkü dediğimiz gibi, kendisi tüm gece boyunca video oyununu oynuyordu. Küçük kızın annesi ise bu konuda oyunun yasaklanması gerektiğini söyledi ve işte bu noktada bizi sinirlendirdi.

Bahsetmiş olduğumuz Xbox One konsolu, küçük kıza ailesi tarafından satın alınmış ve kıza da konsol tamamen bırakılmış. Bu çocuk eğlendirmek için pek de olumlu bir şey değil. Günümüzde neredeyse tüm cihazlarda aile kontrolleri bulunuyor. Çocukların ebeveynleri, cihazlar üzerinden konsolu çok büyük rahatlıkla kısıtlayabiliyor. Habere göre bu küçük kız, günde 10 saatten fazla Fortnite oynuyormuş ama çocuğun ailesi, aile kontrolleri ile birlikte bu saati günde 1 saate düşürebilirdi. Fakat satın aldığı şeyle ilgilenmeyen, aylarca çocuğunun ne yaptığını fark etmeden yaşayan insanlar, sonucunda bu şekilde karşımıza çıkıyor: Video oyunu çocuğumuzu mahvediyor, bu oyun yasaklansın. Hayır, çocuğunuzu siz mahvediyorsunuz.

Etiketler:

,