PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununu geliştiren stüdyo, bundan birkaç ay önce, kendilerini kopyalayan video oyunlarına savaş açacaklarını açıklamıştı. Bunun sonucunda, özellikle mobil platformlardaki kopya oyunlar ile ekip mahkemeye gitmişti. Bu mahkeme olaylarına Epic Games ile Fortnite: Battle Royale bulaşmaz zannediyorduk ama PUBG oyununun geliştirici ekibi, Fortnite: Battle Royale yüzünden Epic Games ekibini de mahkemeye verdi. Bunun sebebi ise, Fortnite: Battle Royale oyununun bu türü PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunundan çalmış olması.

PUBG

PUBG ile Fortnite: Battle Royale, mahkemede karşı karşıya gelecek

Bahsetmiş olduğumuz video oyununun geliştirici ekibi olan Bluehole Studio, bahsettiğimiz konuda, “Davamızı açtık çünkü oyunumuzun haklarını korumak istiyoruz. Şirketimiz, mahkemeye çok önemli 11 dosya sundu ve bu 11 dosyada Fortnite: Battle Royale oyununun ciddi bir şekilde oyunumuzu kopyaladığı görünmekte. Bu benzerlikler arasında toplam oyuncu sayısı, can doldurma sistemi ve kullanıcı arayüzü gibi şeyler bulunmakta.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Tüm bu savaş, Kore sınırları içerisinde geçecek çünkü Bluehole Studio halihazırda Kore temelli bir stüdyo. Mahkemeye verilen stüdyo ise Epic Games ekibinin Kore ayağı. Bu mahkeme muhtemelen Epic Games için kötü sonuçlar doğuracaktır çünkü ekip, Fortnite: Battle Royale ile Asya ülkelerine açılmayı planlıyordu ve şimdi o Asya bölgelerinde böyle bir durum dönüyor.

Tabii bu noktada Bluehole Studio ekibinin atmış olduğu adım da çok ilginç. Açıklamalara bakacak olursak, bu oyunun geliştirici ekibi, oyun modundan ötürü şirketi mahkemeye veriyor. Peki, sevgili PlayerUnknown’s Battlegrounds geliştiricileri, sizin oyununuz ne kadar orijinal?