Horizon: Forbidden West, PlayStation 5 konsolunda 60 FPS olacak

Horizon: Forbidden West hakkında daha fazla detay da açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde karşımıza 14 dakikalık oynanış videosu ile çıkmış olan Horizon: Forbidden West, şimdi de geliştirici ekibi tarafından detaylandırıldı. Mesela, her şeyden önce öğrenmiş olduk ki bu video oyununda tamamen serbest bir tırmanma sistemi olacak. Yani, oyuncular yeni Assassin’s Creed oyunlarında olduğu gibi serbestçe her yere tırmanabilecek. Bu da oyunda yepyeni keşif imkanlarını oyunculara sunacak. Bu sırada oyun, PlayStation 5 konsolunda tam bir üç boyutlu ses ve DualSense desteği sunacak. Bu destekler sayesinde oyuncuların aldığı his, bir seviye yukarıya çıkacak. Tabii bu oyundaki yenilikler ve iyileştirmeler, bu kadarıyla sınırlı olmayacak.

Yapılan açıklamaların devamına göre Horizon: Forbidden West oyununda yetenek ağacı sistemi geri dönecek ama tamamen değiştirilmiş olacak. Bununla birlikte, yakın dövüş sistemi de yenilenmiş bir şekilde görünecek. Oyuncular artık kombo temelli saldırılar yapabilecek. Yani, yakın dövüş artık menzilli silahlar kadar önemli olacak gibi görünüyor. Ayrıca, oyunun haritası aslında Horizon: Zero Dawn ile neredeyse aynı boyutta olacak ama buna karşılık çok daha yoğun ve derin bir açık dünya yapısı göreceğiz. Bu harita üzerinde bolca farklı biyom da yer alacak ve güçlendirmeler için de yepyeni sistemler oyuncuların karşısına çıkacak.

Resmi bir açıklama yapılmadı ama Horizon: Forbidden West, PlayStation 4 konsolunda çok büyük bir ihtimalle 30 FPS olarak çalışacak. PlayStation 5 konsolunda ise oyuncuların karşısına iki farklı mod çıkacak. İlk mod, oyunun çözünürlüğünü 4K yapıp, görsel efektleri en yükseğe çekecek. Bunun karşılığında oyun, 30 FPS olarak oynanacak. Oyunda bir de performans modu bulunacak. Bu mod sayesinde de oyunu 60 FPS olarak oynayabilmek mümkün olacak. Bu noktada oyunun görselliği nasıl düşecek, çözünürlük filan ne olacak, şimdilik bilemiyoruz. Son olarak, bu oyunun bazı müzikleri Spotify üzerinden de oyunculara sunuldu.

Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West haricinde de bazı gelişmeler de yaşandı

Horizon: Forbidden West oyunu hakkında yeni gelişmeler yaşanırken, aslında Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios çatısı altından daha fazla haber aldık. Mesela, VGC tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre bahsi geçen bu şirketler, Horizon: Forbidden West ve God of War oyunlarını PlayStation 4 konsoluna getirmeyi sürekli planlıyordu ama Gran Turismo 7 üzerinde böyle bir plan yoktu. Şimdi ise bu oyun PlayStation 4 için duyurulduğu için VGC, son saniyede bir şeylerin değiştiğini tahmin ediyor. Yalnız, bu şirketin öncelikle PlayStation 5 konsoluna özel olarak oyun yapmaya söz verip, daha sonra böyle adımlar atması da hiç hoş değil.

Hatırlayacak olursanız, geçen yaz aylarında PlayStation 5 konsolunun mimarı, oldukça uzun bir sunum gerçekleştirmişti. Bu sunumda, yeni nesil donanımın çok güçlü olduğundan ve eski nesil konsolların da bu donanımı sabote edeceğini belirtmişti. Bu yüzden de şirketin birinci parti oyunları, yeni nesle özel olarak gelecekti. Şimdi ise Sony Interactive Entertainment, ya daha fazla video oyunu satabilmek için, ya da yeni nesil donanım lanse edildiği kadar çılgın bir güce sahip olmadığı için PlayStation 4 konsolunu desteklemeye devam ediyor ve konu hakkındaki kararlar da sessiz bir şekilde veriliyor.

Son olarak, bambaşka bir platform da Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios cephelerinin yaz aylarında mutlaka bir etkinlik gerçekleştireceğini belirtiyor. Bu etkinlik hakkında kesin konuşuluyor; God of War için yeni görüntüler hazırlanıyordu. Yalnız, bu oyun için erteleme haberi verildikten sonra da E3 2021, Summer Game Fest 2021 veya State of Play 2021 gibi programlarda God of War oyununu tekrardan görmek biraz ilginç olacaktır diye tahmin ediyoruz. Ayrıca bu etkinliğin Haziran 2021 içerisinde gerçekleştirileceği de söyleniyor. Temmuz 2021 veya Ağustos 2021, bu şirket için bir tık geç olabilir.