God of War oyununun devamı PlayStation 4 için de duyuruldu; 2022 senesine ertelendi

God of War ve Gran Turismo 7, PlayStation 4 için duyurulurken, Horizon: Forbidden West için de erteleme sinyalleri verildi ve Bend Studio cephesinin yeni oyunundan bahsedildi.

Geçtiğimiz gün Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios için oldukça hareketliydi. Bunun sebebi ise aslında Hermen Hulst ile yapılan bir röportajdı. PlayStation Studios tarafının baş ismi olan Hermen Hulst, gelecekte kendilerinin neleri beklediğinden bahsederken, laf arasında öncelikle yeni God of War oyununun PlayStation 4 için de geleceğini duyurdu. Normalde bu oyunun hangi platformlara geleceği açıklanmamıştı ama birçok oyuncu, yeni God of War oyununun PlayStation 5 konsoluna özel olacağını düşünüyordu. Şimdi ise durumun öyle olmadığını öğrendik. Hermen Hulst, oyunu eski nesil konsollar için de duyururken, geliştirici ekip de ayrı bir açıklama yaptı ve oyunlarının 2022 senesine ertelendiğini resmi olarak belirtti.

God of War

Hermen Hulst, sadece sıradaki yeni God of War oyunu hakkında da konuşmadı. Horizon: Forbidden West oyununun PlayStation 4 için geleceği zaten biliniyordu. Şimdi bunun yanına Kratos’un yeni macerası da eklenmişti. Yalnız, bunlara ek olarak, 2022 senesine ertelenmiş olan Gran Turismo 7 oyununun da PlayStation 4 konsollarına geleceği açıklandı. God of War gibi Gran Turismo 7 da neredeyse herkes tarafından sadece PlayStation 5 konsoluna bekleniyordu. Gran Turismo serisi, daha önce PlayStation konsollarının asıl gücünü gösterebilen video oyunu serisi olarak kullanıldığı için birçok oyuncu da PlayStation 5 konsoluna özel olan bir Gran Turismo için heyecanlıydı. Şimdi ise o heyecan ne yazık ki öldürüldü.

Bu arada, 2021 için planlanan tek büyük oyun çıkışı Horizon: Forbidden West gibi görünse de COVID-19 yüzünden her şey olabilir. Hermen Hulst tarafından yapılan açıklamalara göre Horizon: Forbidden West oyununun geliştirilme süreci şu anda planlandığı gibi ilerliyor ve oyun, 2021 senesinin son çeyreğinde piyasaya sürülecek gibi görünüyor ama yine de hiçbir şey kesin değil. Yani, oyunun ertelenme riski hala bulunuyor. Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios, Horizon: Forbidden West oyununu da 2022 senesine erteleyecek olursa, bu sene yapılmış olan en büyük çıkış herhalde Ratchet & Clank: Rift Apart veya Returnal olarak kalacak. Her iki oyun da inanılmaz kaliteli olsa bile daha büyük çaplı bir oyun görmemek, oyuncuları mutsuz edebilir.

Peki, PC için gelen PlayStation Studios tarafının oyunları ne olacak? Mesela, Horizon: Forbidden West gibi oyunları artık bilgisayarlarda da hemen görebilecek miyiz? Bu konuda da bazı açıklamalar yapan Hermen Hulst, sadece doğru zamanlarda bilgisayarlar için oyun geliştireceklerini belirtti. Doğru zamanın ne olduğu, neye göre ölçüldüğü tabii ki belirtilmedi ama şirket, muhtemelen devam oyunlarının reklamını bilgisayarlarda yapmak için aynı serinin eski oyunlarını kullanabilir; Horizon: Zero Dawn oyununda yapıldığı gibi. Ayrıca, PlayStation Studios tarafından geliştirilen video oyunlarının her zaman için öncelikle ve en iyi şekilde PlayStation konsollarında oynanacağı da belirtildi. Yani, PC ile aynı anda çıkışlar muhtemelen gerçekleştirilmeyecek.

Bend Studio ekibinin sıradaki projesi de belli oldu

Hermen Hulst; God of War, Horizon: Forbidden West ve Gran Turismo 7 hakkında konuşurken, birkaç ay önce çok haber olan Bend Studio tarafına da değindi. Malum, bu stüdyonun Days Gone için bir devam oyunu geliştirmeye çalıştığı ama projenin Sony Interactive Entertainment tarafından reddedildiği belirtilmişti. Şimdi ise yapılan yeni açıklamalara göre Bend Studio, tamamen yeni bir markaya ait, açık dünya temelli bir oyun geliştiriyor. Hatta bu oyun, Days Gone içerisinde kullanılmış olan bazı açık dünya sistemlerini de içerisinde bulunduruyor. Bu oyun hakkında şimdilik çok bir şey yok ama Bend Studio, Days Gone oyununun devam projesini tamamen çöpe atmak yerine değiştirip, tekrardan geliştirip, farklı bir şekilde oyuncuların karşısına çıkartmaya hazırlanıyor olabilir.

Bend Studio gibi Team Asobi tarafı da yeni bir oyun geliştiriyor. Yapılan açıklamalara göre Team Asobi için yeni merkez, Tokyo içerisinde olacak ve kendileri, global bir popülerliğe sahip olan, her yaştan oyuncuya hitap eden bir markanın yeni oyununu geliştirecek. Bu noktada da akıllara sadece Astro’s Playroom için bir devam oyunu geliyor. Bu stüdyo daha önceden The Playroom, Astro Bot: Rescue Mission ve Astro’s Playroom oyunlarını geliştirmişti. Özellikle de PlayStation 5 konsolu için hazırlanan Astro’s Playroom, oldukça sevilmişti. Geliştirici ekip daha sonrasında bir devam oyunu yapmak istediklerinden de bahsetmişti. Şimdi ise bu stüdyonun yeni projesi, Astro’s Playroom için çok daha büyük ve geniş bir devam oyunu hazırlamak olabilir diye düşünüyoruz.

Haberimizi sonlandırmadan önce kötü bir haber de vermek istiyoruz: Malum, PlayStation markasının resmi internet sitesinde MyPlayStation isimli bir sistem kullanılıyor. Oyuncular, bu sistem sayesinde profillerine ulaşabiliyor ama yakında bu özelliğin kapatılacağı açıklandı. Oyuncuların hayatına neredeyse daha yeni girmiş olan MyPlayStation, 28 Haziran 2021 tarihinde kapatılacak ve tüm özellikler, PlayStation markasının resmi mobil uygulamasına aktarılacak. Burada da zaten Sony Interactive Entertainment cephesinin herkesi mobil uygulamaya yönlendirmeye çalıştığını görebiliyoruz ama bunu yapmak için de MyPlayStation özelliğini kapatmaya gerek yoktu diye düşünüyoruz. Sistem gayet kullanışlı ve güzeldi.