Android ve iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlar için çıkışını gerçekleştiren Harry Potter: Hogwarts Mystery, hikayesinin zayıflığından dolayı eleştirilere maruz kalmıştı. Gerçekten de dünya çapında; çok satan kitaplar listesinde uzun süre yer alan, sinema filmleri büyük gişe başarısı elde eden ve video oyunları da oldukça sevilerek ilgi toplayan Harry Potter markasının gerisinde kalan bir hikaye olgusu ile karşılaşılmıştı. Pek çok kişi de bu mobil cihazlar için gelen oyunun hikayesini, ana seriyle tutarsız olduğundan ötürü suçlamıştı. Nitekim, bahsettiğimiz oyunun hikayesinin aslında kitaplardaki bazı noktaları işaret ettiği görüldü ve farklı bir tartışma konusu oluştu.

Harry Potter: Hogwarts Mystery hikayesinin gizemi kitaplarda mı?

Harry Potter: Hogwarts Mystery hikayesi, kitaplardaki noktaları işaret ediyor

Bir Reddit kullanıcısı olan Vsbux; giriş kısmında bahsettiğimiz meseleyi kafasına taktı, üşenmeden Harry Potter kitaplarını yeniden okudu. Okudukları arasında, serinin en sevilen eserlerinden olan Harry Potter and the Chamber of Secrets isimli eserde, mobil oyunla ilgili bazı kesişen noktaları yakaladı. Türkiye’de, Harry Potter ve Sırlar Odası olarak bildiğimiz kitabın içerisindeki olayların, mobil video oyunu olan Harry Potter: Hogwarts Mystery ile akıllıca bir yakınlık gösterdiğini de paylaştı.

Vsbux takma isimli Reddit kullanıcısının dikkatini çeken bazı noktalara baktığımızda, oyun ve kitap arasında ilginç benzerlikler göze çarpıyor. Örneğin; oyundaki Bill Weasley karakteri okulda gizli bir oda bulduğunu söyler. Oyunda bahse geçen Cursed Vaults, kitaptaki sırlar odasını işaret ediyor olabilir. Kitaplar incelendiğinde daha fazla benzerlik göze çarpmaktadır. Böylelikle Harry Potter: Hogwarts Mystery isimli oyunun, kitaplarla olan bağı anlaşılır ki bu da hikayeye dair tutarsızlık iddialarına karşı bir yanıt olarak görülebilir.

Bu arada benzerliklerin kitaplardaki detaylarla ilgili olduğunu, serinin sinema filmlerinde bu benzerliklerin aktarılmadığını da belirtelim. Pek çok kişinin bildiği üzere kitaplardaki her detay, sinema filmlerine aktarılamıyor ve detaylar kitaplarda saklı kalıyor. Nihayetinde, Reddit kullanıcısının ilginç bulguları, mobil cihazlar için çıkışını yapan oyuna dair yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Ayrıca, kaynak gösterilen kitapları inceleyen başka meraklı kişilerin de farklı noktalarda benzerlikler keşfettiği görülüyor. Tüm bu bilgilerin ardından da oyunun, bahsedilenin ötesinde bir gizem barındırdığına şahit oluyoruz.