İnternet kullanıcıları olarak bir internet sitesinde girerken, nereden geldiği geldiği belli olmayan garip reklamlarla karşılaşmamak, gizli reklamlara bulaşmamak ve otomatik bir şekilde oynatılan reklamlar ile neye uğradığımızı şaşırmamak isteriz aslında. Yani, öyle büyük bir isteğimiz olduğunu söyleyemeyiz. Tamam, internet siteleri de bir şekilde para kazanmak istiyor sonuçta, buna hiçbir itirazımız bulunmuyor. Fakat bu reklamlar, yılın 2018 olmasına rağmen bu şekilde gözümüze gözümüze sıkılması, epey can sıkıcı bir durum. Yakın zamanda bizlere sunulan Google Chrome 66 da, internet kullanıcılarının bu sorunlarından birine çözüm getiriyor.

Google Chrome 66

Google Chrome 66, internet kullanıcılarının bir derdine deva oluyor

Bulunduğumuz yılda bile hala büyük bir sorun olarak gösterebileceğimiz otomatik olarak başlayan reklam videoları, Google Chrome 66 sürümünün çözüm getirdiği sorunun ta kendisi. Yani, haberimize konuk olan uygulamayı kullanarak, daha sitenin neresinde bulunduğunu dahi anlayamadığınız videolara bir çözüm geliyor. Program, sizlere bahsetmekte olduğumuz çözümü videoyu ortadan kaldırarak getirmiyor ne yazık ki. Fakat, can sıkıcı o videoların sesini kapatarak, en azından rahat bir siteye giriş gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Google Chrome 66, seçimlerinize bağlı olarak değişiklik gösteren birtakım sessize alma seçeneklerine sahip. Bu seçeneklerden ilki, otomatik olarak oynatılan videoların her zaman sessiz olması. Fakat, belli başlı şartlarda videoların sesleri tekrar açılabiliyor. Bu şartlardan biri, kişinin video ile etkileşime geçmesi. Eğer video üzerine tıklayarak veya telefondaysanız dokunarak etkileşime geçerseniz video ile, ses tekrar açılıyor. Bilgisayar kullanıcıları, eğer daha önceden o videoyu sesli bir şekilde oynatmışsa, ses açılabiliyor. Mobil platformlarda, eğer cihazın kullanıcısı, o video bulunan siteyi kendi ana sayfası olarak belirlemişse, ses yine susturulmadan oynatılıyor.

Böylesi bir uygulamanın, biz kullanıcılara bir hayli yardım sağladığını söylemek mümkün. Bilgisayar üzerinden internete bağlanan kullanıcılar, aslında reklam kaldırma mevzularına çok daha önceden karışmışlardı. Birtakım internet tarayıcıları üzerinde kullanılabilir olan AdBlock, bazı can sıkıcı reklamları kapatarak rahat bir nefes almamızı sağlıyordu. Şimdi ise, Google Chrome 66 sürümü ile insanın tepesini attıran otomatik oynatılan videolara da çözüm gelmiş bulunuyor. Her iki uygulamayı da kullanan internet kullanıcıları, muhtemelen internet üzerinde gezip tozarken rahat bir nefes alabilecekler.

Etiketler: