Benim için bu senenin en iyi oyunlarından biri olan Ghost of Tsushima, oldukça önemli bir sürpriz ile karşıma çıktı. Bu sürpriz ise tabii ki oyunun çevrim içi ve eşli oyuncu temelli modu olan Destan idi. Şimdi, Sony Interactive Entertainment ve PlayStation Studios taraflarından gelen hikaye temelli aksiyon-macera tipindeki oyunlara alıştık ama konu, çevrim içi deneyimler olunca bu markaların ne yapacağını tahmin etmek pek de kolay olmuyordu. Bir de bunun üzerine Destan, böylesine sağlam bir video oyununa ücretsiz olarak, bir ek paket tipinde gelince, işler daha da karıştı.

Destan, eğer dilerseniz Ghost of Tsushima oyununun ana menüsünden veya açık dünyasından rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ben bu oyunda halihazırda platin kupa kazandım, açık dünyayı da tamamen bitirdim. Bu yüzden de Destan moduna hiçbir zaman açık dünyadan ulaşmayı denemedim. Bu yüzden o kısımda herhangi bir incelik, bir detay var mı bilmiyorum ama ana menüden Destan seçeneğinin üzerine geldiğiniz zaman gördüğünüz sahne, bir anda kıpkırmızı bir hava oluyor ki ben böyle küçük dokunuşları, video oyunlarında çok seviyorum. Zaten sahne, bu moda da yakışıyor.

Ghost of Tsushima oyununun bu yeni modu, tamamen fantastik hikayelere odaklanıyor. Yani, oyunun hikaye temelli tekli oyunculu modunda ayakları yere basan bir hikaye anlatılıyordu. Buna karşılık aslında anlatılan efsaneler filan biraz fantastik kısma kaçıyordu ama onların hiçbiri, temel oyunun önüne geçmiyordu. Destan modunda ise her şey fantastik. En temelinde, bu oyun modunda albızlara ve artık insan olmayan Moğol tarafına karşı bir savaş veriyoruz. Ayrıca, oyunun geçtiği döneme ait fantastik isimler de oyunda yer alıyor ama kendilerini pek göremiyoruz.

Destan modunda beni rahatsız eden tek şey, hikayeye çok da fazla önem verilmemiş olması. Tabii ki modun içerisinde bir hikaye bulunuyor ama bu hikaye hem çok zayıf, hem kötü bir şekilde anlatılıyor, hem de ana oyunun hikayesi kadar bir bütünlüğe sahip değil. Destan zaten temelinde de hikaye temelli bir içerik değil; amaç sadece arkadaşlarınız veya internet aleminde tanımadığınız insanlarla, PvE tipinde, eşli oyunculu bir deneyim yaşamak ama bu Destan modunun hemen öncesinde de Ghost of Tsushima yer alıyor. Bu yüzden, hikayenin kendisi bence temel oyuna yaklaşmalıydı kalite olarak.

Ghost of Tsushima: Legends

Ghost of Tsushima, Destan modunu bizlere öğretiyor

Ghost of Tsushima oyununun yeni Destan moduna ilk kez girdiğiniz zaman, karşınıza öğretici bir bölüm çıkıyor. Bu bölümde, oyunda yer alan dört farklı karakter sınıfını deniyorsunuz ve aynı zamanda da öğreniyorsunuz. Bu sınıflardan daha sonra bahsedeceğim ama oynanış genel olarak temel oyundan hiç de farklı değil. Destan moduna özel olarak hazırlanan bazı ek yetenekler filan bulunuyor o kadar. Onların haricinde oynanış, hepimizin beğendiği o klasik sistemler üzerine kuruluyor, pek de değiştirilmiyor. Tabii ben bunu şikayet eder gibi de söylemiyorum kesinlikle.

Öğretici bölümden sonra Destan modu tamamen kapılarını açıyor. İçerik olarak Hızlı Oyun, Hikaye, Sağ Kalım ve Meydan Okuma tiplerini görüyoruz. Hikaye tarafında toplamda 9 adet görev alıyor ve her görev için de 3 farklı zorluk seviyesi bulunuyor. Bu görevler ne yazık ki minimum seviyede derinlik sunuyor; her görevde tek bir yapı takip ediliyor. Arada sırada görevlere farklı mekanikler ekleniyor ama o mekanikler de bir sonraki görevde çoktan unutulmuş oluyor. Ayrıca, her görev de üç bölümden oluşuyor. Eğer gizliliğe önem verirseniz, 15 dakika civarı sürüyor her hikaye görevi.

En fazla iki kişiyle oynanabilen hikaye görevleri, eğer dilerseniz tek başınıza da oynanabiliyor ki benim gibi bu oyunu oynayacak arkadaşlarınız yoksa, çok güzel bir özellik bu. Malum, arada iletişim olmayınca hikaye görevlerini bir yabancı ile oynamak can sıkıcı olabiliyor. Yalnız oynamamanız gereken içerik tipi ise Sağ Kalım. Şu anda oyunda 4 adet Sağ Kalım bölümü var ve her bölüm, yine 4 oyuncuya kadar oynanabiliyor. Bu görevlerde geniş bir harita sunuluyor ve oyuncuların, harita içerisindeki üç farklı alanı, dalga dalga gelen düşmanlardan koruması gerekiyor. Buradaki bölümler de 20 dakika civarı sürüyor.

Meydan Okuma ise Ghost of Tsushima için gelen Destan modunun oyun sonu içerikleri olarak görünüyor. Burada öncelikle üç bölümden oluşan İyo’nun Öyküsü bulunuyor ki kendisi en fazla dört oyuncunun birlikte oynayabileceği, iletişimin ve takım oyununun ön planda olduğu, baskın içeriği. Ben bu oyunu incelerken baskınlar kilitli ama kilitli olmasa bile oynayamazdım; dediğim gibi o kadar arkadaşım yok. Meydan Okuma içerisinde bir de Kabus Haftası bulunuyor. Burada da her hafta 1 adet hikaye görevi ve hayatta kalma bölümü rastgele olarak seçiliyor, zorlu şartlar altında oynanıyor.

Ghost of Tsushima: Legends

İçerik konusunda pek sıkıntı yaşanmayacaktır

Destan, ücretsiz bir içeriğe göre yeteri kadar içerik sunuyor. Her şeyden önce oynamanız gereken 27 adet hikaye görevi bulunuyor. Bu görevleri yaparak karakterinizin gücünü yükseltebiliyorsunuz ve baskınlara hazır hale gelebiliyorsunuz. Sağ Kalım içerisindeki 4 adet harita da bence yeterli ki zaten onların da yine 3 adet zorluğu bulunuyor. Son olarak, düzenli içerik kısmında da Kabus Haftası, benim gibi bir oyuna günde en fazla 1-2 saat ayıran bir kişi için yeterli. Üzerine zaten baskınlar da gelince hiçbir sıkıntı kalmayacaktır. Yani, Destan beni hikayesi ile üzse de içeriği ile memnun etti.

Yalnız, Ghost of Tsushima oyununun Destan modundaki tek içerik, oynanabilir bölümler değil; bir de ilgilenmeniz gereken karakterleriniz bulunuyor. Bu modda Samuray, Avcı, Ronin ve Suikastçı isimli dört farklı karakter sınıfı var. Bu sınıflardan bir tanesini seçerek oyuna başlıyorsunuz ve hesabınız seviye atladıkça, belli aralıklarla yeni karakter sınıfları açabiliyorsunuz. En sonda da zaten sınıfların tamamına sahip oluyorsunuz. Her sınıfın kendisine ait benzersiz yetenekleri de bulunuyor. Mesela, Ronin sınıfı Ruh Hayvanı ile yanına dost bir hayvan ruhu çağırıp, onunla savaşabiliyor.

Her karakter sınıfının öncelikle ekipmanlarını görüyoruz. Anthem, Destiny, Tom Clancy’s The Division, Diablo ve diğer ganimet temelli video oyunlarında olduğu gibi Destan modunda da hesap seviyemizin yanında bir de karakterimizin güç seviyesi bulunuyor. Yalnız, Destan modunda düşmanlardan ganimet düşmüyor; görevlerdeki başarımıza göre her içeriğin final sahnesinde rastgele ganimet kazanabiliyoruz. Ganimetler, 5 farklı kategoriye ait olarak düşüyor ve her kategoride de farklı güçlerde, farklı tiplerde, farklı değerlerde ganimet bulunuyor.

Forza Horizon 4 oyununda Battle Royale ardından Ghost of Tsushima oyununda da ganimet sistemi, benim 20 senelik şaşkınlık ihtiyacımı yeterince aldı. Bu oyunun Destan modunda sürekli daha güçlü ve daha nadir ganimetler alarak, karakterimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu sayede de hem daha zorlu görevlere gücümüz yetiyor, hem de nihai oyun sonu içerik olan baskınlara hazırlanıyor. Bu arada, siz sadece 9 adet hikaye görevini merak ediyorsanız, ganimetler pek yolunuzu kapatmıyor; rahatlıkla bu oyunu oynayıp, 9 görevi de bitirip, deneyiminizi sonlandırabilirsiniz bence.

Ghost of Tsushima: Legends

Ghost of Tsushima, Destan ile özelleştirme de sunuyor

Ghost of Tsushima oyununun Destan modunda ekipmanlarla güçlenirken, yeteneklerle de kendinizi geliştiriyorsunuz. Yalnız, Destan içerisindeki yetenek ağaçları, temel oyundaki kadar detaylı ve çeşitli değil. Destan modundaki her karakter sınıfı için sadece 12 adet yetenek sunuluyor. Bu yeteneklerin hepsi de oyun değiştiren seviyede değil. Mesela, Suikastçı için yeteneklerden biri, koşarken ses çıkartmamamızı sağlıyor. Diğer yetenek ise görünmezlik özelliğinin arkadaşlarımıza da sıçramasını aktif hale getiriyor. Yani, her yetenek ile oyun değiştiren, yeni taktiksel yollar açan şeyler görmüyoruz.

Yeteneklerden sonra bir de karakterlerimizi özelleştirme var. Oyunda her karakter sınıfı için 3 veya 4 adet özelleştirme seçeneği var. Mesela, Samuray için maske, kask, zırh ve kılıç ögelerini özelleştirebiliyorsunuz. Ghost of Tsushima oyununun Legends modunda hiçbir şekilde mikro ödeme bulunmadığı için her özelleştirme ögesi oyun içerisinde kazanılıyor. Ögelerin çoğu Destan moduna bağlı ama temel oyundaki ilerlemeleriniz için de ödüllendiriliyorsunuz. Son olarak da oyunda ifade hareketleri ve kılıcı çektiğimiz zaman çıkan görsel efektleri özelleştirme yer alıyor.

Ghost of Tsushima oyununun Destan modundaki karakter sistemlerine şöyle bir bakınca, hiçbir kritik kusur göremiyorum. Ufak tefek kusurlar tabii ki var. Mesela, yetenek sistemi çok basit ve üstünde beyin gücünüzü bir tık bile harcamanız gerekmiyor. İfadeler ve görsel efektler de çok az sayıda var. Yalnız, bunların haricinde özellikle ekipmanlarla seviye atlama sistemini yeterince sevdim. Bu arada, böyle bir sistemi ilk defa görmediğimi; tam tersine, genellikle böyle sistemleri bulunduran oyunları oynadığımı da söylemek isterim. Geniş bir deneyimim varken sevdim yani.

Yalnız, benim gözümde Ghost of Tsushima için gelen bu Destan modunun daha büyük bir problemi var. Oyuncular şimdi bir baskın görevi serisi bekliyor ve o çıktıktan sonra ne olacak? Temel oyuna sahip olanlar için Destan tamamen ücretsiz ve oyunda mikro ödeme de yok. Yani, Destan modundan kazanılan herhangi bir para yok. Bu da demek oluyor ki Destan modu, baskın görevlerinden sonra bir daha desteklenmeyecek ve bırakılacak. Bana soracak olursanız, bu tip çevrim içi ve ganimet temelli oyunlar, geleneksel video oyunu olmak yerine çevrim içi servis olmalı. Bu durum, Destan için uzun vadede bir problem olabilir.

Ghost of Tsushima: Legends

Nasıl yani, her şey bu kadar mı?

Ghost of Tsushima için piyasaya sürülen Destan modu, daha fazla içerik sunmuyor. Bana soracak olursanız, baskın içeriğini saymazsak, bu oyunun en fazla 1-2 haftalık içeriği bulunuyor. Ayrıca oyunda çevrim içi servis yapısı olmadığı için hikayeyi bir kere bitirdikten sonra, bu oyuna neden devam etmeliyiz, onu da bilmiyorum. Yalnız, görselliğe önem veriyorsanız aslında bu oyunu oynamaya biraz daha devam edebilirsiniz. Malum, temel oyunun görselliği muhteşemdi ve o muhteşemlik, Destan moduna da taşınıyor ve üzerine fantastik ögeler ekleniyor.

Ghost of Tsushima oyununun grafiklerini daha fantastik şeylerle hayal edin. Havada uçan dev gibi kalpler, kıpkırmızı bir renk teması, korkunç maskeli düşmanlar ve aynı korkunç maskeleri kullanan bizim karakterlerimiz ve çok daha fazlası, Destan modunun görsel sunumunu çok iyi bir noktaya çekiyor. Görsel kalitenin yanında her hikaye görevine ait sanat tasarımı ve daha fazlası da benim çok ilgimi çekiyor. Baskın tipi içeriği oynamak için hiç sabırsızlanmıyorum ama o görevdeki görselliği görmek için de açıkçası can atıyorum. Eminim ki orada da güzel bir iş çıkartılacaktır.

Performans, ses ve müzik tarafında ise Ghost of Tsushima oyunu ile aynı her şey. Yani, performans yine oldukça akıcı bir 30 FPS ama PlayStation 4 Pro konsolunda 60 FPS değerine de ulaşabiliyorsunuz. Genel anlamda sesler de ana oyundaki gibi kaliteli ama sadece Destan içerisinde çok fazla müziğe yer verilmemiş. Ana oyundaki müzikler çok başarılı iken neden acaba bu müziklerden bazıları Destan moduna taşınmamış, gerçekten merak ediyorum ama bu ücretsiz modun genel sunumunun çok başarılı olduğunu gözüm kapalı bir şekilde söyleyebilirim sizlere.

Ghost of Tsushima için gelmiş olan Destan, çok iyi düşünülmüş bir ücretsiz içerik paketi. Açıkçası ben, bu oyunun ana dünyasını ilerleten bir ek paket veya genişletme paketi görmeyi daha çok isterdim ama çevrim içi bir deneyim sunan Destan da kesinlikle hiç kötü değil. Hatta bu oyun, ganimeti temel alan bazı video oyunlarına ders verebilecek seviyede. Eğer bu oyunu sevdiyseniz ve biraz daha istiyorsanız, Destan moduna göz atabilirsiniz. Eğer çevrim içi ve çoklu oyuncu temelli içeriklerden hoşlanıyorsanız, yine Destan moduna göz atabilirsiniz. Eşli oyunculu olmasına rağmen Destan, tekli oyuncuları da destekliyor.

Ghost of Tsushima: Legends
Ghost of Tsushima: Legends
Ghost of Tsushima için tamamen ücretsiz bir şekilde piyasaya sürülen, hem de hiçbir mikro ödeme bulundurmayan Destan modu, çevrim içi ve eşli oyuncu temelli bir deneyim sunuyor. Bu deneyimde dört farklı karakter sınıfını, birbirinden nadir ve güçlü ekipmanlar kazanarak geliştiriyoruz. Bu sırada karakterimizi de özelleştiriyoruz. Destan, ne yazık ki küçük bir çapa sahip ve hikayesinde de problemler bulunduruyor ama bunların haricinde kendisi, piyasadaki diğer ganimet temelli video oyunlarına ders verebilecek noktalara sahip. Ghost of Tsushima oyununa halihazırda sahipseniz, Destan moduna kesinlikle bir şans vermelisiniz ama sadece bu modu oynamak için Ghost of Tsushima oyununa para vermenizi önermem.
Olumlu
Atmosfer ve sanat tasarımı inanılmaz başarılı.
Ganimet elde etmek ve onları kullanmaz haz verici.
Dört karakter sınıfı da farklı deneyimler sunabiliyor.
Ana oyunda başarılı olan diğer her şey, burada da başarılı.
Olumsuz
Hikaye çok zayıf ve başarısız bir şekilde anlatılıyor.
Çevrim içi servis mantığı olmayınca içeriğin çapı küçük kalıyor.
Kozmetik seçeneklerin çoğu gereken fantastik tasarımlara sahip değil.
Arkadaşınız yoksa gerçekten çok sıkıcı bir deneyim yaşayabilirsiniz.
8.7