Şu sıralar piyasada birçok açık dünya oyunu bulunuyor. Bu açık dünya oyunlarının çoğu da ya zombi temalı ya da hayatta kalma temalı oluyor. Days Gone oyunu da aslında temelde böyle bir yapıt ama geliştirici ekip, tam tersini savunuyor. Bugün ise Game Informer ekibi bir makale yayımlayarak, bahsetmiş olduğumuz video oyununu, piyasadaki diğer benzer oyunlardan ayıran özellikleri bizleri gösterdi. Şimdi, bizler de bahsetmiş olduğumuz bu makaleyi sizlere özetleyeceğiz.

Days Gone

Days Gone, sizi boş yere görevlere göndermiyor

Game Informer ekibi, öncelikle oyunun görevlerinden bahsetti. Yapılan açıklamalara göre Bend Studio tarafından geliştirilen bu video oyunu, piyasadaki diğer açık dünya oyunları gibi sizleri amaçsız yere görevlere gönderip, oyalamıyor. Görevlerin hepsinin bir anlamı bulunuyor ve senaryo görevleri de oyuna benzersiz bir hava katıyor. Oyunun tasarımcıları ve yazarları, oyundaki görevler üzerinde tamamen hikaye anlatımına odaklanmış durumda. Bu yüzden, Days Gone aslında piyasadaki diğer açık dünya oyunlarına benzemiyor.

Yapılan açıklamalara göre oyunun ana senaryosu üçe ayrılıyor. Bu ayrılmalardan bir tanesi, direkt olarak bizim kontrol ettiğimiz karakterin geçmişi ile alakalı. Bu tip görevlerde, oyun bizi geçmişe gönderiyor ve oralarda oyunu oynuyoruz. İkinci parçada ise daha önce yayımlanmış olan oynanış videolarında gördüğümüz arkadaşımız ile olan ilişkimiz ile alakalı. En son parça ise oyunun içerisinde bulunan NERO isimli kuruluş ile alakalı. Bu kuruluş, zombiler hakkında araştırma yapan, temelinde bir sağlık örgütü.

Oyunun senaryosu ile aktiviteleri uyuşuyor

Video oyunlarında bizim çok sinirimi bozan bir öge bulunuyor. Mesela, bir açık dünya oyununda dünya yanıyor ama karakterimiz, balık tutma gibi bir yan aktivite yapabiliyor veya yüksek bir dağdan paraşüt ile atlama yapabiliyor. Bunlar, genel olarak oyunun tonunu ciddi anlamda bozuyor. Bend Studio ekibinin bu oyununda ise kesinlikle öyle şeyler bulunmuyor. Game Informer ekibinin verdiği bilgilere göre Days Gone; hem evreni ile, hem de oyunculara sunduğu aktiviteler ile oldukça ciddi bir video oyunu.

Yapılan açıklamalara göre oyun içerisinde yapabildiğiniz en küçük aktivite bile, oyunun senaryosu ve evreni adına bir değer taşıyor. Yani Days Gone içerisinde, motosikletimiz ile çılgın parkurlarda son hız yarış yapmayacağız, zombiler ile bowling oynamayacağız.

[better-ads type=”banner” banner=”1850″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″][/better-ads]

Oyun, tahmin ettiğinizden biraz daha zor

Öncelikle söyleyelim, Days Gone içerisinde herhangi bir zorluk seviyesi bulunmayacak. Yani, herkes tek bir zorluk seviyesinde oynayacak ve bu seviye de biraz zor olacak. Tabii bu zorluk, oyuncudan oyuncuya değişebilir. Bazı oyuncular zor, bazı oyuncular da kolay bulabilir bu video oyununu. Ayrıca bu oyunda, Dead Rising tipi video oyunlarında olduğu gibi yüzlerce zombinin arasından çıkamayacaksınız. Oyun daha gerçekçi, daha zorlayıcı olacak. Birkaç zombi bile yanlış bir zamanda oyuncuyu zorlayabilecek.

Oyunda zombiler yokken bile dikkati olmak gerekecek çünkü yollara kurulmuş olan tuzaklar, oyuncuyu ciddi anlamda zorlayabilecek. Bend Studio ekibinin söylediklerine göre bu video oyunu, oyuncuları affetmeyen bir yapıya sahip olacak. Bu durum, genelde video oyunlarında karşımıza çıkmayan bir durum efendim.

Motosikletimiz de önemli

Günümüzde piyasaya sürülen birçok açık dünya oyunu dev gibi haritalara sahip. Bu yüzden, bu tip video oyunlarında ulaşım oldukça önemli. Peki, video oyunları bu konuda ne yapıyor? İhtiyacınız olduğu zaman önünüze arabalar atıyor veya sizin bir araba çağırmanıza olanak sağlıyor. Days Gone da büyük ve ulaşım önemli. Fakat bu oyun size ulaşım konusunda yardımcı olmuyor. Oyunda kullanabileceğiniz bir motosikletiniz oluyor ama o motosiklet sürekli olarak siz onu nerede bıraktıysanız, orada kalıyor.

Bu sebeplerden ötürü motosikletinizin dayanıklılığına ve benzinine sürekli bakmanız gerekecek. Çünkü bunlardan bir tanesi 0’a inerse, yürümeye başlamanız gerekecek. Geliştirici ekip, bu video oyunu için böyle affedilmez bir yol düşünmüş çünkü bu, oyunun tonuna uyuyor. Bend Studio haklı, bir şey diyemeyiz.

[better-ads type=”banner” banner=”1850″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″][/better-ads]

The Horde

Days Gone içerisinde gerçekten korkutucu bir özellik bulunuyor. Bu özelliğin adı The Horde. Bildiğiniz zombi ordusu yani. Bu zombi ordusu, büyük gruplar içerisinde oyunun haritasında sürekli olarak seyahat ediyor. Oyundaki en küçük The Horde, 300 zombiden oluşuyor ve bu en küçük orduyu da zaten oyunun E3 2016 videosunda görmüştük. Bend Studio ekibinden gelen açıklamalara göre The Horde, oyuncular için hazırlanmış bir oyun sonu aktivitesi. Yani oyuna başladığınız an 300 zombi ile başa çıkabileceğinizi zannetmeyin. Kaçmanız gerekecek.

Game Informer ekibinin belirttiğine göre, en son seviyeye çıkartılmış ana karakterimiz ile 300 zombilik en küçük orduyu temizlemek, birkaç deneme sürmüş ekip için. The Horde ile uğraştığınız zaman sürekli harekette olmanız gerekecek ve çevrenizi iyi kullanmanız gerekecek. Bu özellik de Days Gone oyununu, diğer açık dünya oyunlarında  ayıran bir başka özellik olacak.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster