Forza Horizon 4 duyurulduğu zaman bir özellik çok arka planda kaldı. Bu özellik, IGN tarafından yayımlanmış olan en yeni videoda tekrar bahsedilince, sizlere aktarmak istedik. Bu özellik, canlı yayın izleme ve yapma ile alakalı. Çünkü oyunun geliştirici ekibinden gelen açıklamalara göre oyuncular, Forza Horizon 4 için canlı yayın yaparak veya yapılan bu canlı yayını izleyerek, oyun içerisinde bir şeyler kazanabilecek. Bu noktada tabii ki Microsoft ve geliştirici ekip, Mixer platformunu öne çıkartmaya çalışıyor.

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4 içerisindeki bu sistem nasıl işleyecek?

Öncelikle belirtelim, bahsettiğimiz video oyunu böyle bir sistemi kullanan ilk yapıt olacak. Oyuncular, Mixer üzerinden oyunun canlı yayınlarını yaparak veya oyunun canlı yayınlarını izleyerek oyun içi para birimi kazanabilecek. Bu para birimi bildiğiniz gibi yeni arabalar almak ve çok daha fazlasını yapabilmek için kullanacak. Oyunun geliştirici ekibi şu an daha farklı bir ödül sistemi de düşünüyor ama bu sistem hakkında ne yazık ki bir bilgimiz bulunmuyor.

Tüm bunların haricinde, bahsettiğimiz sistem kullanılarak insanlar ne oranda oyun içi para kazanacak, bunu da bilemiyoruz. Fakat oyunun geliştirici ekibinin amacı, oyunda herkese yapabilecek bir şey sunmak. Çünkü Forza Horizon 4 içerisinde Blueprint oluşturan insanlar da, arabalar için desen oluşturan veya performans kalıpları oluşturan insanlar da benzer bir şekilde değerlenecek. Yani, en temelinde bu oyunda ilerleyebilmek için sadece yarışmanız gerekmeyecek. Yarışmak istemeyen oyuncular, farklı yollarla yarışmış gibi para kazanabilecek.

Yayın yaparak ve izleyerek oyun içi para kazanma mevzusuna geri dönersek, Microsoft ekibi bu konuya ne kadar önem veriyor, şimdilik bilemiyoruz. Fakat bahsettiğimiz video oyunu ve Playground Games, bu işin altından başarılı bir şekilde kalkabilirse ve Mixer platformunu başka bir seviyeye taşıyabilirse, benzer sistemleri Sea of Thieves, Crackdown 3 veya Gears 5 oyunlarında bile görebiliriz. En azından görmemek için bir sebebimiz bulunmuyor.

Etiketler: