FIFA 20

FIFA 20 ön incelemesi

Her sene kendisini bir adım ileriye taşımaya çalışan FIFA serisi, FIFA 20 ile nasıl bir iş çıkartmış olabilir?

Her sene karşımıza çıkan FIFA serisi, bu sene de kendisini hayatımızdan eksik etmeyecek. FIFA 20 oyununun resmi çıkışına daha birkaç hafta var ama o çıkıştan önce EA, bu video oyunu için bir demo sürümü yayımladı. Bu sürüm sayesinde de bizler oyunu deneyimleyebildik ve sizler için bir ön inceleme içeriği çıkartabildik. Bakalım bu senenin FIFA oyunu nasıl olmuş?

FIFA 20

FIFA 20, geçen seneye göre farklılık gösteriyor

Normalde, bir devam oyununda farklılık yer alması normaldir ama WWE 2K, NBA 2K, NBA Live, Pro Evolution Soccer ve FIFA gibi her sene çıkan serilerde bu farklılığı her zaman, net olarak göremiyoruz. FIFA 15 oyunundan beri her FIFA oyununu düzenli olarak oynamış biriyim ve rahatlıkla söyleyebilirim ki FIFA 20, geçen senenin oyununa göre oynanış açısından önemli farklar bulunduruyor.

FIFA 19 oyununun oynanışı hiç fena değildi, bana gayet eğlenceli gelmişti. Yalnız, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununun demosunu oynadıktan sonra aslında FIFA 19 oyununun akıcı olmadığına karar vermiştim. FIFA 20 ile de o problem çözülmüş gibi görünüyor; maça başladığım an futbolcuların animasyonu, top kontrolü, topun kendi fizikleri ve temel oynanış gayet akıcı geldi.

EA zaten bu video oyununun duyurusu ile şekilli isimlerde birçok ufak tefek oynanış mekaniği duyurmuştu. Açıkçası ben o mekaniklere 1 gram bile dikkatimi vermedim; her sene aynı hikaye anlatılıyordu ama dediğim gibi bu senenin oyununu deneyimlediğim zaman o küçük mekaniklerin gerçekten oyunu temelden etkilediğini fark ettim.

FIFA 20, bir önceki oyuna göre çok daha akıcı bir oynanışa sahip. Bu akıcılık, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyunundaki gibi bir oturmuşlukla, ağır başlılıkla da destekleniyor. Yani, geçen senenin arcade havası, bu sene biraz da olsa iyileştirilmişti. Tabii bu sadece oyunun standart modları için; işin içine Volta girdiği zaman her şey değişiyor ve bu moda kesinlikle hayran kalacaksınız.

FIFA 20

Volta, oluşturulan heyecanın hakkını verebilecek mi?

FIFA 20 oyununun demo sürümünde birkaç takım ile Santra modunu deneyimleyebiliyorsunuz veya Volta moduna girip, tek bir karşılaşma yapabiliyorsunuz. Bu karşılaşma, kısa sürüyor ve aslında Volta modunun tadını damağınızda bırakıyor. Belki de yapılması gereken bu idi. Sonuçta, EA de bu video oyununu satmaya çalışıyor. Yine de ben bir tık daha uzun bir Volta deneyimi yaşamak isterdim.

Santra modundan Volta moduna geçtiğiniz zaman ise yeni oynanış mekanikleri ile karşılaşıyorsunuz; iki modun da temelinde farklı mekanikler bulunuyor. Volta, daha fazla şova dayanan ve duvarları, topu sektirmek için kullanabileceğiniz bir sistemde yer alıyor. Ayrıca bu modda futbolcuların yorulması ile alakalı lan herhangi bir sistem de yer almıyor.

Volta, Santra moduna göre daha hareketli, aksiyonlu ve heyecanlı. Bu modda yer alacak olan ilerleme sistemleri ve kozmetik ögeler de beni memnun edebilecek seviyede olduğu için Volta moduna heyecanlandım. Daha önce de Journey moduna karşı bir heyecanım vardı; hikaye modlarını seviyordum. Şimdi ise aynı heyecanımın farklı bir mod için devam edecek olması bence gayet güzel bir durum.

Yani, oynanış açısından bu demo sürümüne baktığım zaman, genel anlamda memnun kaldığımı gönül rahatlığı ile söyleyebiliyorum. Oynanışın daha akıcı hale gelmiş olması, aynı zamanda oturaklı bir deneyimin yaşatılıyor olması güzel bir füzyon. Aynı zamanda Volta modunun da temel oyuna, oynanış açısından farklılık katması önemli bir detay. Ben, oynanış kısmında çok bir dert görmedim.

FIFA 20

FIFA 20, sadece oynanış üzerindeki değişiklikleri ile dikkat çekiyor

Oynanış haricinde bu video oyununun seslerinde ve grafiklerinde de bazı iyileştirmelerin yapıldığını tahmin edebilirsiniz ama ben demoda pek böyle bir şeye rastlamadım. Yani, oyuna şöyle bir baktığınız zaman görsel ve sunum anlamda hiçbir değişiklik görmüyorsunuz. Aynı şeyleri sesler için de rahatlıkla söyleyebilirsiniz ama zaman geçtikçe sanki birkaç tık farklılık sezebiliyorsunuz.

O farklılıklardan emin değilim ama sanıyorum ki ışıklandırmalar üzerinde birazcık oynanmış. Ayrıca karakterlerin suratları üzerinde de biraz daha detaya gidilmiş olabilir. Tabii bu detay, her oyuncuya yansımayacaktır. Sonuçta, Liverpool gibi bir takımda yer alan oyuncuya gösterilen özen ile üçüncü ligde yer alan bir oyuncuya aynı önem verilmeyecektir.

Ön inceleme yazımızı sonlandırmadan önce iki farklı küçük noktaya da değinmek istiyorum. Bunlardan ilki, oyunun değişmiş olan menüsü. Bu menü, Volta moduna yakışır tarzda tonlara sahip ve grafiti bulunuyor. FIFA 19 oyununa göre bence daha başarılı bir menü tasarımı var. Ayrıca, oyunun PlayStation 4 üzerindeki ikonu da pek hoş değil. Çok iç boğucu bir kırmızı ile siyah kullanılmış, umarım değişir.

Durumu özetlemek gerekirse, FIFA 20 oyununun demosunu oynadıktan sonra, oyun için heyecanlanmayı başardım. Oyunun yenilenmiş ve oturaklı bir hal almış oynanışı ve başlı başına Volta modu, beni oldukça heyecanlandırıyor ve yıllar sonra ilk defa bir FIFA oyununun çıkışını merakla bekliyorum. Bakalım haftalar sonra bu oyun çıktığı zaman nelerle karşılaşacağız?

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir