Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

FIFA 20: En iyi saha dizilimleri

FIFA 20 oyununda saha dizilimleri seçerken nelere dikkat edilmesi konusunda bazı önerilerimiz var.

Spor oyunlarında oyuncuların yetenekleriyle birlikte takımın birbiriyle olan uyumu genel anlamda oldukça büyük önem taşır. FIFA 20 oyununda da oyuncuların sahaya dizilimleri, pek çok durumda başarıyı getiren bir etken olabilir. İnternet sitemizde inceleme yazısını bulabileceğiniz bu futbol oyunundaki en iyi saha dizilimlerini ve saha dizilimi yaparken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili bu rehber yazısında sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak.


FIFA 20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

FIFA 20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, FIFA 21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


FIFA 20

FIFA 20 oyununda saha diziliminden önce takımınızı tanımayı deneyin

Eğer bir FIFA 20 oyuncusuysanız ve bu oyundaki herhangi bir oyun modunu oynuyorsanız, öncelikle takımınızın neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Örneğin, yavaş kanat oyuncularına sahipseniz saha alanını kenarlardan hızlı geçmeniz zor olacaktır. Santrafor oynayan oyuncunuz yavaş ama uzun boyluysa, bu oyuncuyu boş alanlara kaçırmak yerine isabetli ortalarla gol arama yollarını denemeniz gerekir.

Benzer şekilde, en ilerideki oyuncunuzun fiziğine güveniyorsanız, bu oyuncuyu kaleye sırtı dönük oynatarak arkasındaki orta saha oyuncularını aktif olarak kullanabilirsiniz. Verdiğimiz hantal forvet örneğiyle devam edelim isterseniz. Belirttiğimiz gibi iri yarı bir forvete sahipseniz ve arkasında, nispeten daha hızlı olan ortasaha oyuncuları varsa, kanat oyuncularınız da süratliyse, sahaya 4-3-3 veya 4-5-1 şeklinde dizilim yapmanızı tavsiye edebiliriz.

Bu iki taktik birbirine oldukça benzer şekilde işler fakat 4-3-3 şeklinde dizilirseniz savunma yapmanız gereken maçlarda oyuncularınız ileride kalabilirler. Eğer takımınız çok fazla güçlü değilse veya karşınızdaki takım size oranlar kuıvvetliyse 4-5-1 biçiminde orta sahası güçlü bir şekilde dizilim yapmak mantıklı olacaktır. Orta sahadaki oyuncularınızdan bir tanesi defansif orta saha oyuncusu olarak tercih edebilirsiniz ya da merkez orta saha oyuncusu olarak bırakabilirsiniz.

Kendi oyun tarzınız kadar rakibin neler yapabileceği de önemlidir

Saha dizilimlerini tercih ederken, oynadığını oyun modunun etkisinde olacaksınız muhtemelen. Kariyer modunda veyahut santra seçeneğinde bir maç yapıyorsanız saha dizilimlerini daha çabuk değiştirme imkânınız olur. Oysa, FIFA Ultimate Team modunu oynuyorsanız, dizilimlere müdahale etmeniz işleri biraz karıştırabilir. Nihayetinde bu oyun modunda, saha dizilimlerine göre oyuncu satın alır veya oynayacağı bölgeyi seçersiniz.

Yapmayı istediğiniz bir değişikliğin takım kimyasını etkileyecek olmasından ötürü, FIFA Ultimate Team moduna başlarken seçeceğiniz saha dizilimi, diğer oyun modlarına göre daha önemli olacaktır. Bu oyun modunda üst kısımda verdiğim 4-3-3 ve 4-5-1 gibi dizilimlerle birlikte 3-5-2, 4-4-2 ya da 3-4-3 gibi farklı dizilimleri uygulayabilirsiniz. Bu saha dizilimleri, FIFA Ultimate Team modundaki takımınızın durumuna ve oyuncularınıza göre şekil alabilir.

Ayrıca, bahsettiğimiz oyun modunda yüksek seviyeli bir oyuncu kazandıysanız, bu oyuncuya göre de taktiğinizi uygulayabilirsiniz. Örneğin, kazandığınız oyuncu bir ofansif orta saha oyuncusuysa ve taktiğinizde bu oyuncunun pozisyonu yer almıyorsa, bu oyuncuyu forvet pozisyonunun arkasına geçebilecek biçimde düzene katabilirsiniz. Takımın kimyasını ve oyuncu dengesini bulmak için saha dizilimlerini denemeniz ve kendinize en uygununu seçmeniz gerekir.

Forvetler yalnız kalıyorsa, savunma açık veriyorsa, neler yapılabilir?

Her saha dizilimi, görüldüğü kadar faydalı olmayabilir. Misal olarak 4-3-3 olarak seçtiğiniz bir saha diziliminde iki kanat oyuncusuyla ataklarınızı oldukça zenginleştirirsiniz fakat ortadaki santrafor oyuncunuz bulunduğu bölgede yalnız kalabilir. Kanatlardan rahatça geçip orta yaptığınızda, santrafor oyuncunuzun etrafında iri yarı iki tane defans oyuncusu bekliyor olacaktır. Girişilen mücadelenin ne gibi sonuçlar doğuracağını bilemezsiniz.

Böyle durumlarda, Santrafor sayınızı arttırmanızı veya o bölgeye yakın bir ofansif orta saha oyuncusu kullanmanızı önerebiliriz. Çift forvetli bir sistemde, savunma oyuncularının ilgilenmesi gereken bir değil iki kişi olacağından bu bölgede boşluklar yakalanabilir. Tabii bir yeri güçlendirmek, diğer taraftan oyuncu eksiltmek anlamına gelecektir. Üst kısımdaki taktiği kullanıp örneğin 4-4-2 dizilimine geçerseniz, orta sahadaki 3’lü oyuncu grubu bozulmuş olacaktır.

Atılan her adım bir noktayı eksilteceği için üst kısımda kaleme aldığımız gibi kendi takımınızı iyi tanımanızı öneriyoruz. Örneğin, hızlı ve fizik gücü yüksek olan bir orta saha ikilisiyle 4-4-2 sistemine geçiş yaptığınızda fazla sıkıntı çekmeyebilirsiniz. Takımınızdaki oyuncuların seviyelerini ve yeteneklerini ne kadar iyi bilirseniz, sahada verebileceklerini o kadar iyi yönetebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x