Tarih derslerinde İstanbul’un Fethi anlatılırken, şehirleri çevreleyen surların artık kesin sonuç olmadığı, dünya tarafından kabul edilmiştir, gibi bir cümle geçer. Çağ değişir, sistemler değişir, hatırlayanlar çıkacaktır muhakkak. Video oyunlarını hedef alan korsan programcılar olduğu sürece de oyunları çevreleyen koruma kalkanlarının dayanamayacağı, muhakkak yıkılacağı gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Özellikle PC platformundaki oyunlara karşı yapılan saldırıların, bir süre sonra sonuç aldığını görüyoruz. Far Cry 5 oyunu da; bu korsan akınına karşı, üç farklı korkuma sistemi kullanmasına rağmen çok kısa süre dayanabildi.

Far Cry 5

Esasına bakarsanız Ubisoft yetkilileri bu özel video oyunu için bir hayli güçlü bir kalkan oluşturmuşlardı. Üç farklı DRM sistemi kullanarak oyunu koruyacaklarını umut ediyorlardı. En azından Ubisoft yetkililerinin uzun bir süre, korsan saldırılarına karşı direnmeyi beklediklerini tahmin ediyoruz. Çünkü üç farklı koruma kalkanının, bir anda aşılması güçtü. Tabii evdeki hesap çarşıya uymadı ve bilgisayar korsanları; Denuvo, EAC ve VMProtect tarafından sağlanan koruma kalkanını delmeyi başardılar. Nihayetinde Far Cry 5 oyununun korsan sürümüne, PC platformundan ulaşım sağlanabilir hale geldi.

Far Cry 5, korsan saldırılarına yalnızca 19 gün dayanabildi

Buradaki önemli kısımlardan biriyse, korsanların, bu üç koruma kalkanıyla korunan Far Cry 5 oyununun korsan sürümünü çıkartma süreleri oldu. Bilgisayar korsanları sadece 19 günlük bir çalışmanın ardından, oyunun kalkanlarını deldiler. Bazı video oyunlarının bir günde kırıldığını hesap edersek uzun bir süre olarak görülebilir ama Ubisoft tarafından piyasaya sürülen bir önceki önemli oyunda, bu kırılma süresi çok daha uzundu. Benzer koruma programlarının uygulandığı Assassin’s Creed Origins oyunu, bilgisayar korsanlarının saldırılarına üç ay kadar bir süre dayanabilmişti. Belirttiğimiz üzere Far Cry 5 için bu süre, sadece 19 güne inmiş durumda.

İşin bir başka tuhaf tarafı ise Far Cry 5 oyununun kırılma haberlerinin, yine işi yapanlar tarafından gelmesi. Ünlü bilgisayar korsanı grup CPY, forumlar aracılığıyla, oyunun kırıldığını açıkladılar. Yapılan açıklamalarda, oyunun hangi sürümünün kırıldığına dair bir açıklama yapılmamakla birlikte, çıkış sürümündeki açıkların bulunabildiği tahmin ediliyor. Pek tabii, oyunu korsan sürümünden oynayan oyuncular, gelecek güncellemeleri sistemlerine yükleyemeyecek ve Ubisoft da ilerleyen güncellemelerle bu açıkları kapatacaktır. Bu haberin Ubisoft için pek sevindirici olmayacağını biliyoruz fakat bu 19 gün içerisinde, yalnızca Steam üzerinden 5 milyon civarı olduğu tahmin edilen bir satışın gerçekleştiğini de hatırlatalım.

Etiketler: