Far Cry 5 henüz geliştirme aşamasındayken, bir yandan da haliyle reklam ve tanıtım çalışmaları sürüyordu. Seriye gelen en büyük eleştiriler, oyunların benzer özellik taşımaları ve seriye yenilik getirilmemesi yönündeydi. Ubisoft, geliştirmekte olduğu son oyunu, haliyle bu eleştirileri dikkate alarak piyasaya çıkartmalıydı. Nispeten öyle de yaptılar, Far Cry serisinin temellerini sarsmadan, oyuna tazelik getirme yoluna gittiler. Oyunun çıkışından önce; gerek geliştiricilerin açıklamalarından gerekse yayımlanan videolar vasıtasıyla, seriye eklenecek en büyük yenilik olarak, yan karakterlerle olan etkileşim işaret edildi. Peki bu etkileşim ve yan karakterlerle olan iletişim; Far Cry 5 oyununda başarılı oldu mu, vaat edildiği gibi çeşitlilik içeriyor muydu ve oyunun tümü için ne derece gerekliydi?

Far Cry 5 oyununda, yan karakterlerinin çeşitliliği ve gerekliliği

Far Cry 5 oyununda, yan karakter olmazsa olmaz mı?

Öncelikle; hikaye olgusuna sahip bir eserde yan karakter kavramını, eserde ana karakterin dışında bulunan ve olay örgüsüne etki eden kişiler olarak özetleyebiliriz. Far Cry serisindeyse durum biraz farklıdır. Ana karakter genellikle oyunun kötü kişisidir. Yazıdaki konumuz ise tüm bu kavramlar dışında, vaat edilen, kontrol ettiğimiz ana karakterin yanında yer alan ve oynanış anlamında da yardımcı olan karakterleri kapsıyor. Burada bir parantez açarak Far Cry 5 oyun mekaniklerini kısaca hatırlarsak; 9 adet özel yetenekli yardımcımız ile birlikte hareket edebildiğimiz bir yapının mevcut olduğunu yineleyelim. Görev aldıklarımız, bizimle savaşmayan ama hikaye olgusunda bulunanları da bir yana koyalım. Oyunun toplam oynanış süresinin azımsanamayacak bir oranını, bu yan karakterlerin kilitlerini açarak, yani onların yanımızda savaşmalarına izin verilecek görevleri ve diğer yan karakterlerden görev almak için gereken işleri tamamlayarak geçirdiğimizi de ekleyelim.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Ubisoft tarafından Far Cry 5 oyunundaki en büyük yeniliğin, bu yan karakterlerin oynanışa kattığı çeşitlilik olacağı vurgusu yapılıyordu. İlk sorumuzu soralım o halde; yanımızda savaşabilen bu yan karakterler, gerçekten oynanışı etkiliyor mu? Oyunu oynayan pek çok kişi, bu soruyu olumlu anlamda yanıtlayacaktır. Yanımıza aldığımız özel yetenekli yan karakterlerin oynanışa büyük bir farklılık kattığı konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Öte yandan, bu karakterlerden destek alınmadan, görevler tamamlanamaz mı diye sorulacak olursa, aslında kazanabiliriz, yanıtı verilebilir. Oyundaki özel yetenekli yan karakter desteğini, bir çeşit oyunun zorluk ayarlarını düşürme seçeneği olarak da düşünebiliriz. İşleri çok daha kolaylaştırıyorlar ama doğru ve oyuncu yeteneği dahilinde kullanıldıklarında. Burada da akla şu soru geliyor, mevcut çeşitlilik vaat edilen gibi mi?

Yan karakterlerin çeşitliliği yeterli mi, oynanış tercihine göre istenileni veriyor mu?

9 adet özel yetenekli yan karakterin, gayet tatmin edici bir çeşitlilik sunduğunu söyleyebiliriz. Oyunun çıkışından önce geliştirici ekip tarafından yapılan açıklamalara göre, oyuncular bu çeşitliliğin tadına varacaklardı. İstenilen karakterin özelliklerini kullanarak, gizlice ilerlenebilecek, uzaktan atışlar kullanılabilecek veya hava saldırıları seçilebilecekti. Bu vaatlerin hepsinin yerine getirildiğini ifade edebiliriz. 9 karakterin hepsinin farklı özellikleri var, bunları benimseyerek görevler, tercih edilen tarzda gerçekleşiyor. Yalnız ufak bir husus burada dikkat çekiyor ki her göreve farklı karakter seçme gibi bir ihtiyaç duyulmuyor. Oyuncular tarafından gelen yorumları da dikkate aldığımızda, favori yardımcı karakterin seçildiği, oyunun tamamında kullanıldığı gerçeği ile karşılaşılıyor.

Street Fighter veya Overwatch oyunları ve aynı türlerdeki benzerleri gibi düşünülebilir. Seçim ve değişim şansı veriliyor fakat oyuncular değiştirme ihtiyacı hissetmiyorlar. Bir tane favori karaktere alışan, onun yapısını anlayan oyuncu, rahatlıkla oyunun büyük çoğunluğunu tek bir yardımcıyla geçebiliyor. Misal olarak ben, Jess Black ismindeki okçu kızımız vasıtasıyla görevlere katılmayı tercih ettim. Aslında gizlilikle ilerlemeyi seven bir yapım olmamasına rağmen, alarm çalındığında ortalığın daha bir karıştığını gördüğüm için okçu kızımızdan yardım aldım. Kendim karakterimde de büyük oranda makineli silah bulunuyordu. Uzak bir yere onu konumlandırarak düşmanı temizliyor, sıcak çatışma anlatını ben hallediyordum. Bir görevde başarılı olunca, diğerlerinde de işe yaradı, değiştirme gereksinimim bulunmadı.

O videolarda gösterilen yan karakterler, gerçekten oyunun odağında mı?

Oyun henüz çıkmadan, Ubisoft tarafından yayımlanan videolardan, bazı yan karakterlerin oyunun odağında olacağı izlenimi ediniliyordu. Bu yan karakterlerin bir çoğu, yalnızca görev verme işini yapıyor, bazı ana hikaye ilerleyişi kısımlarında, kendi rızamız dışında, yanımızda çatışmalara katılıyorlar. Yani o karakterler de oyunun odağında değil, oyunun başında gösterilen yerleri işgal ettiğimizde bize katılıyorlar ve görevler veriyorlar. Far Cry 5 oyununun bir açık dünya FPS oyunu olduğunu hatırlatmamıza gerek yok, açık dünya oyunlarında vaktin büyük çoğunluğunun harita üzerindeki görevlerde geçtiği de bilinir. Uzun lafın kısası; videolarda gösterildiği gibi oynanışın geneline etki eden, hikaye karakterleri göremiyoruz.

Zaten bahsettiğim videolarda tüm karakterler gösterilmemişti ama bunların da çoğunluğu; oynanması mecbur olan ana hikaye görevleri dışında yanımızda yer almıyor. Bu videolardaki karakterlerden bir tek uçak pilotu olan Nick Rye karakterini isteğimiz dahilinde yanımızda getirebiliyoruz. Yine videolarda sıklıkla gördüğümüz sadık dostumuz Boomer, öyle sürekli yanımızda olmayabiliyor. Kolay bir görev sonrası kilidi açıldıktan sonra hiç kullanmayabilirsiniz. Zaten 9 özel yetenekli yardımcı karakterin 3 tanesi hayvan. Boomer bilindiği üzere bir köpek, Peaches bir kaplan ve Cheeseburger ise bir ayı. Hepsi hayvan ama farklı teknikleri var ki çeşitlilik adına iyi ama oyunun tamamına, oyuncular arzu etmediği takdirde etki etmeyeceklerdir. Yan karakterleri, kilitlerinin açıldığı görevler haricinde, neredeyse hiç görmeden oyunun sonuna ulaşmak mümkün.

Far Cry 5 oyununda, yan karakterlerinin çeşitliliği ve gerekliliği

Ubisoft, Far Cry 5 için bize yalan mı söyledi?

Daha iyi anlatabilmek açısından, kısaca oyunu henüz oynamamış olan okurlarımız için bu çeşitliğe değineyim. Özel yetenekli yardımcılarımızdan Boomer, Peaches ve Cheeseburger hayvan dostlarımız. Hava gücü olarak, yukarıda belirttiğim ve ana hikaye içerisinde yer tutan Nick Rye uçak, Adelaide Drupman ise savaş helikopteri pilotu olarak yanımızda yer alabiliyor. Benim favori karakterim Jess Black sessiz saldırılar için uzaktan ok atabilirken, keskin nişancı Grace Armstrong da uzak saldırılar için tercih edilebiliyor. Yine uzak ve gürültülü saldırılar için roket atar uzmanı Hurk Drubman Jr. abimizden destek alınabilirken, alev silahı sahibi Sharky Boshaw ile ortalık birbirine katılabiliyor.

Tüm bu çeşitliliği göz önünde bulundurduğumuzda; Ubisoft’un yalan söylediğini söylemek, çok ağır bir itham olur. Yalnızca çeşitliliğin kullanım alanları biraz kısıtlı diyebiliriz. Yani tek bir özel yetenekli yardımcı karakter vasıtasıyla oyun bitirilebiliyorken diğerleri boşa gidiyor sanki. Burada şöyle bir yanılgıya düşülmesin sakın, bize eşlik eden karakterler kesinlikle boşluk doldurmak için oyunda bulunmuyor, aksine tatminkar bir çeşitlilik sağlanıyor. Oyuncular da diledikleri gibi bu karakterleri kolay tuş sistemi sayesinde yönlendirebiliyorlar. Yani ortada yalan yok ama yanlış anlaşılmalar doğabilir.

Ubisoft böyle yapmakla iyi mi, kötü mü yapmış?

Yardımcı karakter çeşitliliğinin, oyunun geneli için bir özgürlük sunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Şöyle bir nokta var ki Ubisoft, eleştirilmekten ziyade takdir edilebilir çünkü isteseler eldeki malzemeyle 200 saatin üzerinde bir oynanış sunmaya da çalışabilirlerdi. Bu kadar karakterle bunu rahatlıkla da sağlayabilirlerdi ama oyuncular bir sürü boş görevin peşinden koşmak durumunda kalırlardı. Bunun yerine, her biri anlam ifade eden ana görevler ve karakter kilidi açma görevleriyle oyun doldurulduğu görülüyor. Farklı görevler yaparken bir yandan da çeşitlilik arttırılabiliyor. Açık dünya yapısı ise biraz fazla düşman yoğunluğu içermesine rağmen sıkmıyor.

Şahıs olarak oyunlarda nefes almayı, istediğim şekilde haritada hareket etmeyi seven bir kişiyim. Far Cry 5 ile bunu rahatlıkla yaşadığımı ifade edebilirim. Karakterlerin kilidini açmakla uğraşırken, oyundaki baş kötünün, üç farklı bölgeyi yöneten kardeşlerinin direnç puanlarını bitirmeye başladım. Yan karakterlerle uğraşmaya devam ederken, oyun yerinde saymadı ve sonuca doğru ilerledim. Uzun lafın kısası; bir tane favori yardımcı karakter seçilerek oyunun tamamında ilerlenebilirken, farklı görevler için farklı karakterlere ihtiyaç duyulmaması bir eksiklik olabilir. Öte yandan tüm bu zenginliğin sağlanmasını da olumlu olarak yorumlayabiliriz.

Etiketler:

,