Oldukça sevilen Ender Lilies: Quietus of the Knights oyunundan sonra Adglobe, Live Wire ve Binary Haze Interactive, bir devam yapıtı ile karşımıza çıktı. Ender Magnolia: Bloom of the Mist isimli bu devam oyunu, bir önceki oyundan on yıllar sonra geçiyor ve bizleri Dumanlar Ülkesi ile karşılıyor. Burada yer alan bu müreffeh büyülü süper güç, yüzeyin altında gizlenen büyük miktarlarda büyülü kaynağa ev sahipliği yapıyor. Bizim amacımız da bunun etrafında dönüyor.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist içerisinde krallıklarının gelişimini ilerletme umuduyla, Homunculi olarak bilinen yapay yaşam formları ortaya çıkıyor ama be yazık ki yeraltından çıkan zehirli dumanlar, o yapay yaşam formlarını deliliğe sürükledi ve onları vahşi canavarlara dönüştürdü. İşte bizim amacımız da bir Attuner olan Lilac isimli bir karakter olarak Homunculi türünü kurtarmak oluyor kısa bir sürede. Maceramız hemen hız kazanıyor.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist oyununda uyandıktan sonra kendimizi yeraltının derinliklerindeki bir laboratuvarda buluyoruz. Burada, krallığın çöküşüyle yakından ilgilenen Homunculi türü ile tanışıyoruz. Bu yapay yaşam formu ile birlikte, Dumanlar Diyarı içerisinde kayıp anılarımızı ve değerli arkadaşlarınızı arıyoruz. İlk oyunda yaşanan ve felaketle sonuçlanan Ölüm Yağmuru olayından onlarca yıl sonra, kıyamet sonrası bir dünyada yeniden doğuş yolculuğu yaşıyoruz.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist, şu anda Steam üzerinde bir Erken Erişim oyunu olarak satılıyor ve fiyatı da 10 USD. Bu açıkçası beni şaşırttı; oyun tamamen hikayeye odaklanan, geleneksel Erken Erişim tipi oyunlara benzemeyen bir deneyim. Açıkçası bu durum, daha çok bir demo tadı veriyor. Bu arada, oyunun 6-12 ay kadar daha Erken Erişim sürecinde kalacağını, bu süreçte oyuna tamamen yeni içeriklerin ekleneceğini, daha sonra da fiyatının yükseleceğini belirtmek istiyorum.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist

Ender Magnolia: Bloom of the Mist, temelinde iki buçuk boyutlu ve karanlık fantezi temalı bir ARPG. Yani, aksiyon temelli bir rol yapma oyunu var karşımızda. Bu oyundaki aksiyon, “side-scrolling” olarak sunuluyor; ekranımızın sağa veya sola kayması ile ilerliyoruz oyunda. Şu anda Erken Erişim sürecinde olan bu video oyununda sadece 1 adet köy ve oyunun ilk dört bölümü bulunuyor. Yani, oldukça kısa bir deneyim mevcut. Oyunun benim oynadığım sürümü 2 saat filan sürüyor sadece.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist oyununda şu anda dört farklı bölüm sonu canavarı savaşı ve her bölüme ait benzersiz düşmanlar da mevcut. İlk oyuna kıyasla geliştirilen savaş sistemi de kendisini burada en iyi şekilde gösteriyor. Bu kısa deneyimde ilerleyerek yeni saldırıların kilitlerini açıyoruz ve inanılmaz akıcı savaş anlarında düşmanlarımıza agresif bir şekilde saldırıyoruz. Agresif olmamız gerekiyor; bu durum, sersemletme özelliği ile destekleniyor ve teşvik ediliyor.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist oyununda yalnız da değiliz. Bahsettiğim dört bölümün her birinde sizinle birlikte düşmanlara saldırabilecek, size destek olabilecek farklı karakterler bulunuyor. Ayrıca, oyundaki keşif elementleri de ilk oyuna kıyasla inanılmaz başarılı. Geniş ve şahane görünen bölümlerde dolaşmak, birbirinden farklı düşmanlarla aksiyon dolu savaşlar yaşamak oyunun süresi boyunca eskimiyor. Yani, her açıdan geliştirilmiş bir devam oyunu var karşımızda.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist içerisindeki ana oynanışı temel aksiyonlar ve yetenekler oluşturuyor. Daha önce bahsettiğim sersemletme, sadece durmak ve saldırmak yerine ilerleyen saldırılar yapabilme ve çok daha fazlası bu oyunun temel oynanış hissini derinleştiriyor. Oyunda şu anda yer alan yetenek geliştirme ve satıcı mekanikleri de ufak tefek yan elementler olarak sunuluyor. Oyun zaten şu anda oldukça temel bir halinde karşımıza çıkıyor.

Ender Magnolia: Bloom of the Mist

Ender Magnolia: Bloom of the Mist, sunum tarafında da herhangi bir kusura sahip değil. Oyunun görsel kalitesi tamamen yerinde ve sanat tasarımı cephesinde de kreatif bir şekilde göze hitap ediliyor. Oyunda herhangi bir optimizasyon sorunu bulunmuyor, hiçbir hata yaşatılmıyor ve bu sırada arka planda çalan müzikler de kusursuz bir şekilde ruhunuza işliyor. Son zamanlarda sunum cephesinde gördüğüm en kusursuz oyunlardan bir tanesi kendisi.

Sadece sunum tarafında da değil; daha önce de belirttiğim gibi Ender Magnolia: Bloom of the Mist, şahane bir devam oyunu havasına sahip. Ender Lilies: Quietus of the Knights oyununu daha önce oynadıysanız, o oyun da kaliteliydi, bilirsiniz mutlaka. Yalnız, bu devam oyununda her şey daha da kaliteli, daha da derin ve özenli bir şekilde sunuluyor. Yani, bir devam oyununun nasıl yapılması gerektiği konusunda bir ders veriliyor neredeyse.

Tabii ki Ender Magnolia: Bloom of the Mist oyununun şu andaki içerik çapı oldukça küçük. Erken Erişim etiketi ile daha yeni piyasaya sürüldüğü için birkaç bölümden oluşuyor, eğer oyunu %100 olarak temizlemek isterseniz, en fazla 3-4 saatlik bir deneyim sunuyor. Yani, şu ana kadar yaşanan geliştirme aşamaları daha çok oyunun temeline işlenmiş, içeriklere zaman harcanmamış. İçeriklerin geliştirileceği nokta ise Erken Erişim süreci gibi görünüyor.

Metroidvania tarzı video oyunlarını seviyorsanız ve/veya Ender Lilies: Quietus of the Knights ile yaşadığınız deneyim hoşunuza gittiyse, Ender Magnolia: Bloom of the Mist oyununu gözüm kapalı bir şekilde size önerebilirim. Evet, şu andaki içeriğine kıyasla 10 USD üzerinden satılması biraz oyunu pahalı bir hale getiriyor ama Erken Erişim kategorisinin doğası bu. Tam sürüm zamanı yaklaştıkça, oyunun içi doldukça, bu fiyat etiketi daha uygun hissettirecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster