eFootball Pro Evolution Soccer 2021: Nasıl çalım atılır ve özel hareketler nasıl yapılır?

BU futbol oyunu serisine yeni eklenen ve değiştirilen özel hareketleri ve çalım atmanın yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.


Spor oyunlarını güzelleştiren ve daha estetik hale getiren hareketler vardır. Futbol oyunu için de aynı durum geçerlidir. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununu deneyimlerken de bazı özel hareketleri sergileyebilirsiniz. Bunların arasında çalım atmak ve oyuncuların topla yapabildiği, oyunun standart işleyişinin dışına çıkan bazı estetik hareketler de yer alır. Rehber yazımızda sizlere, eFootball PES 2021 oyununda yapılabilen bu hareketlerin bazılarından bahsedeceğiz. Bahsi geçen yapımda fark oluşturmak, oynanışınızı daha estetik hareketlerle zenginleştirmek istiyorsanız, yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.


eFootball 2022 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


eFootball Pro Evolution Soccer 2021

eFootball PES 2021 ile nasıl çalım atılır?

Futbolda oyuncuların kendi inisiyatiflerini kullanarak yaptıkları özel hareketlerden bir tanesi de bilindiği üzere çalım atmaktır. Söz konusu olan eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda, yalnızca yön tuşlarını kullanarak çalım atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, çeşitli tuş kombinasyonlarını kullanarak da özel çalış atma hareketleri yapılabilir. Müsabakalar sırasında sürekli olarak kullandığınız tuşlarla çalım atmak için zamanlamaya ve oyuncularınızın yeteneklerine ihtiyaç duyarsınız.

Bununla birlikte, doğru oyuncularla doğru zamanlarda yaptığınız basit bir yönlendirme hareketi bile çalım atma olarak değer kazanabilir. Oyuncularımızın topla daha aktif ve kıvrak hareket etmeleri için hızlı olmamaları gerekir. Bir diğer deyişle, eFootball PES 2021 oyunundaki müsabakalar sırasında hızlanma tuşuna bastığımızda oyuncularımızın kıvraklıkları azalacaktır. Gerçek hayattaki fizik dengesiyle benzeşen bu unsuru göz ardı etmeden, doğru hamlelerle çalım atmak daha rahat olur.

Tabii bu söylediğimizden ötürü çalım atmak için yalnızca yavaş olmak gerektiği anlamı çıkmasın. Hızlanma tuşuna doğru zamanlarda basıldığında, bir oyuncuyla yan yana kalınan pozisyonlarda, rakip oyuncunun hamlesinin boşa çıktığı durumlarda pekala hızlanarak rakip oyuncular geçilebilir. Tüm bunlarla birlikte, çalım atmak için bazı tuş kombinasyonlarıyla yapılan özel hareketler de vardır. Çalımların genelini sağ ve sol analog çubukları birlikte kullanmak suretiyle yapabilirsiniz.

Aynı zamanda, oyuncunuzun çalım yeteneği de hareketin başarılı sonuç vermesi adına önemli bir husustur. En basit çalım olarak sol analog çubukla ilerlerken sağ analog çubuğu aşağı veya yukarı iterek geçiş çalımını gerçekleştirebilirsiniz. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 bir sezon güncellemesi olduğu için genel çalım hareketleri, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyunuyla aynıdır. Dilerseniz, çalım konusunda bir önceki sene yazdığımız rehber yazısına da göz atarak çalım yapmak için farklı kombinasyonları öğrenebilirsiniz.

Özel hareketler nasıl yapılır?

Belirttiğimiz gibi eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyunu bir sezon güncellemesi ve genel itibariyle eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyunuyla benzer yapıları barındırıyor. Bununla birlikte, bahsi geçen seriye geçtiğimiz sene eklenen veya değiştirilen bazı özel hareketler bulunuyordu. Bu hareketler, belirli tuş kombinasyonlarıyla yapılabildiği için oynanış sırasında yapabilmek pek doğal olmayacaktır. Rehber yazımızın bu bölümünde, eFootball PES 2021 oyununda maç yaparken işinize yarayacak ve kullanışlı olan bazı özel hareketlerin neler olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu hareketlerden bir tanesinin sahte şut atmak olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süredir bu futbol serisinin oyunlarında aşina olduğumuz üzere şut tuşuna bastıktan hemen sonra pas tuşuna bastığımızda oyuncu şut atmaktan vazgeçiyordu. Bu kombinasyonu kullanabildiğiniz gibi geçtiğimiz seneden itibaren bu hareketin farklı bir şekli oyuna eklendi. Şut tuşuna bastıktan sonra, X tuşuna basmak yerine üçgen tuşuna basarsanız oyuncunuz topu boşa kaçan bir takım arkadaşının önüne ara pası olarak atacaktır. Yalnız, bu hareketin sadece hücum bölgelerinde yapılabildiğini söyleyelim.

Yeni oynanış dinamikleriyle değişen bazı hareketler nelerdir?

Söz konusu olan oyunda topu kontrol ederken yapılan bazı hareketler de mevcut. Bunların arasında pas atılırken yapılan animasyonlar da yer alıyor. Örneğin, eğer atılan pas oyuncunuza geldiğinde R2 tuşuna basılı tutarsanız oyuncunu topu doğrudan önüne almak yerine bacak arasından geçirerek koşu yolunda topu alıyor. Pas alırken R1 tuşuna basarsanız doğrudan kaleye dönüyorsunuz. Pas gelen oyuncunun topa dokunmamasını ve topun üzerinden atlamasını istiyorsanız, pas oyuncuya geldiği sırada L1 ve R2 tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor.

Bunu yaptığınızda, pasın geldiği oyuncu topa dokunmuyor ve kontrol arkanızdaki oyuncuya hızlıca geçiyor. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda, bazı vücut hareketleriyle topu saklamamız da mümkün. Hiçbir tuşa basmadan yalnızca R2 tuşuyla oyuncunuzu yavaşça hareket ettirebilirsiniz. Böyle yaptığınızda, oyuncunuzu yönlendirdiğinizde vücut hareketleriyle topu kaptırmamak adına animasyonlar yapacaktır. Öte yandan kalecinin topu yere bırakması için R1 tuşuna 2 kere basmanız gerekiyor.

Bir oyuncuyu kasıtlı bir biçimde yere indirmek istiyorsanız, rakip oyuncu topu sürerken arkasından yaklaşık 2 kere X tuşuna basmanız lazım. Pek centilmence bir hareket değil fakat rakibin kalecinizle karşı karşıya kalabileceği bazı durumlarda bu harekete ihtiyaç duyabilirsiniz. Aklımıza gelen ve eFootball Pro Evolution Soccer 2020 ile birlikte değişerek bu yılki oyunda da yer alan hareketleri sizler için kaleme aldık. Merak ettiğiniz özel durumlar olursa, bizlere yorumlar kısmından yazarak sorular yöneltebilirsiniz.