eFootball Pro Evolution Soccer 2021: Gol atmak için bilinmesi gereken taktikler ve ipuçları

Pro Evolution Soccer serisinin en yeni yapımında gol atmak için gerekli olan bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.


Bir sezon güncellemesi olarak çıkışını gerçekleştiren eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununun oynanış mekanikleri, genel itibariyle bu serinin geçtiğimiz sene çıkan oyunuyla aynıdır. Bununla birlikte, geçtiğimiz sene çıkan oyunun mekaniklerini değiştiren bazı güncellemeler yayımlandığı için taktiksel anlamdaki bazı yapılar değişmiş olabilir. Bu rehber yazısında, değişen mekanikler göz önüne alındığında, eFootball PES 2021 oyununda gol atmak için bilinmesi gereken bazı taktiklerden ve ipuçlarından bahsedeceğiz. Sezon güncellemesi olarak gelen fakat ayrıca da satın alabileceğiniz bu yapımın inceleme yazısını internet sitemizden okuyabileceğinizi hatırlatalım.


eFootball 2022 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


eFootball Pro Evolution Soccer 2021

eFootball PES 2021 ile gol atmak için neler yapmak gerekir?

Bir futbol takımının maçları kazanması için gereken en önemli şart gol atmaktır. Futbol temalı bir video oyununda da nasıl gol atılacağını bildiğiniz takdirde başarılı sonuçlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 ile geçen yıla göre değişen maç mekanikleri birlikte geldikleri için, gol atmak adına bazı düzenlerin izlenmesinde fayda vardır. Bu yazımızda, nasıl daha rahat gol atılır sorununun yanıtlarıyla birlikte, bu yapımda gol olması muhtemel olan pozisyonları sırasıyla değerlendireceğiz.

Gol atmak için gerekli olan unsurların yalnızca taktikler başlığında toplanamayacağını da yeri gelmişken söyleyelim. Galibiyeti getiren golü bazen oyuncuların yetenekleriyle, bazense takım oyununun uyumu sayesinde bulabiliriz. Bu yazımızda da sizler için yararlı olabileceğini düşündüğümüz tüm olasılıkları değerlendirerek, bu olasılıkların ışığında yanıtlar vermeye çalışacağız. Alt kısımdaki başlıkların altında eFootball PES 2021 maçlarında gol atabilmek için bilmeniz gerekenleri sırasıyla inceleyebilirsiniz.

Doğru zamanda, sadece şut atma tuşuna basarak nasıl gol atılır?

İlginç bir taktik ve ipucu olabilir fakat eFootball Pro Evolution Soccer 2021 ile doğru zamanda, henüz net bir pozisyon hazırlanmamışken şut tuşuna basarak sıklıkla gol atabilirsiniz. Bu durum, hücum oyuncunuzun şut yeteneğine, doğru noktada durmanıza, savunmanın bulunduğu bölgeye göre değişim gösterir. Tüm bu olasılık hesaplamalarına rağmen, oynadığınız maçlarda aklınızda onlarca saha içi taktik varken bile beklemediğiniz anlarda goller bulabilirsiniz.

Bahsettiğimiz beklenmedik golleri bulmanız için tek yapmanız gereken ise kaleye yüzü dönük bir futbolcunuzla şut tuşuna bir kez dokunmak olabilir. Topu sırtı dönük vaziyette aldığınızda, dönerek denediğiniz atışlarda da gol bulabilirsiniz. Oldukça basit bir taktik olmasına rağmen eFootball PES 2021 güncellemesinin oyun mekaniklerinde, beklenmedik anlarda atılan şutların gol olma olasılığı yüksektir. Kaleciler, bu gibi durumlarda net bir pozisyon alamadıklarından ötürü, beklemediğiniz anlarda bolca gol şansı yakalayabilirsiniz.

eFootball PES 2021 ile orta yaparak gol atmak için neler yapmak gereklidir?

Pro Evolution Soccer serisini oynayanların bileceği üzere bu seride en çok gol atılan pozisyonların başında orta yaparak gol atma durumu da yer alır. Oynanış mekanikleri değişmesine karşın, eFootball Pro Evolution Soccer 2021 güncellemesiyle aynı kalan özelliklerden birisinin orta yaparak, kafa veya ayakla tekli dokunuşlarla gol atmak olduğunu belirtebiliriz. Bu şekilde gol atma olasılığını güçlendirmek için bazı hususlara dikkat etmek yeterlidir.

Bu hususların başında, iyi bir orta yapıcısını ve ortada duran güçlü bir golcü oyuncuyu takımınızda bulundurmak gelir. Uzun boylu ve kafa vuruşlarında etkili bir forvet oyuncusu oynatıyorsanız, bu taktiği sıklıkla deneyebilirsiniz. Sık ortalar yapacaksanız, hızlı ve uzun pas yeteneği yüksek olan kanat oyuncularını da takımınızda bulundurmanızda fayda vardır. Sahaya diziliş taktiğinizi 4-5-1 veya 4-3-3 olarak ayarlarsanız, orta yaparak gol atmak için daha elverişli bir dizilim kullanmış olursunuz.

Uzak mesafeden gol atmak için gerekli taktikler nelerdir?

Uzak mesafeden gol atabilmek de eFootball PES 2021 ile deneyebileceğiniz taktiklerden birisidir. Bu taktiği uygulamak istediğinizde, uzaktan iyi şut atan oyunculara sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda, şutu atacak olan oyuncunun, uzaktan vuruş yeteneklerinin yükse olmasına özen göstermeniz gerekir. Doğru oyuncuyu bulduğunuzda, uzaktan yapacağınız denemelerle gol atma şansını yakalarsınız. Tabii, bu şutların gol olarak değer kazanması adına, rakip takımın savunmasının konumuna da dikkat etmelisiniz.

Kalabalık olan savunmalara karşı şut çektiğinizde, genellikle bu toplar rakip oyunculara çarparak geri dönerler. Şu çeken oyuncunuzun, karşı takımın kalesinin direk bölümlerini karşıdan gördüğü durumlarda daha net sonuçlar alabilirsiniz. Öte yandan, serbest vuruşlar yaparken, PlayStation 4 kontrolcüsüne göre R2 tuşuna basarak falso verdiğinizde gol atma şansınız önemli ölçüde yükselecektir. Burada, topun baktığınız yöne değil de falso vererek gideceği yönü doğru tahmin etmeniz gereklidir. Uzaktan şut atışlarında olduğu gibi serbest vuruşu başarılı atabilen oyuncuları seçmek de önemli bir unsurdur.

Takım oyunu ve sık paslaşmalarla gol atmak için nasıl bir yok izlemek gerekir?

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 güncellemesini oynarken sağlam atımlarla ilerlemek ve sık paslaşmalar yaparak karşı takımın hücum hattına girmek de mantıklı bir yöntemdir. Bu yolu deneyecekseniz, eFootball PES 2021 güncellemesinde pas mekaniklerinin çok hızlı işlemediğini ve gerçekçi mekaniklerle biraz zorlaştırıldığını bilmenizde fayda vardır. Sık paslaşmalar yapacaksanız, pas verecek olan oyuncuların ayaklarında topu fazla bekletmemeleri gereklidir.

Tekli paslarla, yer yer ara paslar kullanarak boş oyuncuları bulmak ve oyuncunun baktığı yöndeki takım arkadaşına pas atmasını sağlamak en etkin yöntem olacaktır. Pası alan oyuncunuzun topla çok oynaması, rakip takımın baskı yapmasıyla sonuçlanır ki bu durumlarda oyunun akışkanlığını sağlamanız zorlaşır. Boşta olan veya boş noktalara koşu yapan oyuncular bularak hareket edebilirseniz, sık paslaşma yöntemleriyle de gol bulma şansını yükseltirsiniz.

Örneğin, paslaşarak topu forvet oyuncunuza verdiniz diyelim. Bu oyuncunun sırtı kaleye dönükse, kaleye doğru yüzünü döndürmeye uğraşmaktansa, geriden gelen takım arkadaşlarının önüne topu indirmek daha tehlikeli bir atak oluşturur. Yüzü kaleye dönük olan oyuncuyla doğrudan şut atabilir, kenardan ilerleyerek boş alana çıkabilir, diğer takım arkadaşlarınızın konumlarına göre gerekli pasları atarak şansınızı deneyebilirsiniz.

eFootball PES 2021 ile rakip takımı hata yapmaya zorlayabilirsiniz

Rehber yazısını kaleme aldığımız dönemde, özellikle yüksek zorluk seviyelerinde rakip takımı hataya zorlama yöntemiyle de gol atma imkanınızın bulunduğunu söylemek istiyoruz. Bir güncellemeyle düzeltilmediği takdirde, fizik motorunun gerçekçi etkilerinden ötürü rakip takımın savunma oyuncuları sıklıkla hata yapabiliyorlar. Bu hatalar kimi zaman bizim lehimize geri dönüşlerle, hatta gollerle sonuçlanabilir.

Örnek olarak, kanatlardan orta yaptığınız pozisyonlarda rakip savunma oyuncuların müdahalelerini gösterebiliriz. Bu durumlarda, yaptığınız ortalar bazen sizin gol vuruşu yapacağınız oyuncuya gitmez ve top karşı takımın kalecisiyle savunma oyuncusunun arasına düşebilir. Bazen, yetenek seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, rakip takımın savunma oyuncuları ters vuruş yapabilirler. Bu ters vuruşların öncesindeyse, rakip takımın kalecisi topa odaklandığında dolayı doğru noktada bulunmayabilir.

Orta yapılan topa odaklanan kaleci ve savunma oyuncusu aynı anda hamle yaparak topların sekmesine ve bazen de kendi kalelerine gitmesine neden olurlar. Böyle durumlarda, oyunu takip etmeyi sürdürmeli ve konsantrasyonunuzu bozmamalısınız. Olası bir durumda, kontrol ettiğiniz oyuncunun yakınına da bahsettiğimiz ters topların düşmesi söz konusu olabilir. eFootball PES 2021 güncellemesinde, düzeltilmediği takdirde bu hataları değerlendirmek de bir gol atma yöntemi olarak kabul edilebilir.