Her yıl yaklaşık olarak aynı oyun olarak çıkışını gerçekleştiren, bu duruma rağmen çılgınca bir rağbet gören futbol oyunu serisinin son üyesi FIFA 19 için bazı gelişmeler üzerinde çalışıldığı kulağımıza geldi. EA Sports tarafından geliştirilmeye devam eden oyun serisi; bilindiği üzere, geçmekte olduğumuz 2018 senesi etiketleriyle, tüm yeni nesil platformlarda boy göstermişti. Her platform için ayrı ayrı çok satanlar listesinde yer bulan oyuna gelebilecek çapraz platform desteğine dair incelemelerin yapıldığını belirtiliyor. Oyunun geliştirici ekibinin önemli bir üyesi vasıtasıyla da bu çalışmaların ciddiyetle yapıldığını, belki de kısa süre sonra sonuçlanabileceğini öğreniyoruz. Dilerseniz, konuyla ilgili daha detaylı bilgileri ve geliştirici ekibin açıklamalarını, haberimizin devamında bulabilirsiniz diyerek anlatmayı sürdürelim.

FIFA 19

FIFA 19 için çapraz platform desteği bu seneye yetiştirilebilir

Öncelikle çapraz platform desteğinin; yani bir başka deyişle, platformlar arası aynı oyunu oynayabilme imkanının, uzun süredir FIFA oyuncuları tarafından talep edildiğini belirtelim. Özellikle, bağımlılık yapabilen FIFA Ultimate Team modunun; diğer tüm platformlardaki oyuncularla birlikte oynanmasını, çok daha geniş bir alana yayılmasını isteyen oyuncuların bu talepleri de EA Sports yetkilileri tarafından kulak ardı edilmediğini öğreniyoruz. Oyunun kreatif direktörü Matt Prior tarafından E3 2018 sırasında; bir video oyunu basın kuruluşuna verilen demeç vasıtasıyla, EA Sports cephesinin, konuyla ilgili yaklaşımları öğreniyoruz.

Matt Prior açıklamalarında, konuyla ilgilendiklerini ve geliştirici ekip içerisinde çapraz platform desteğinin sık sık dile getirildiğini belirtiyor. Üzerinde çalışılması gereken çok fazla sorun olduğunu belirten kreatif direktör; diplomatik bir ifade takınmaya çalıştığını şakayla karışık ifade ederken, konunun karışık olduğunu fakat Fortnite oyununun bunu başarabildiğini söylüyor. Matt Prior ayrıca; oyunun hayranları açısından çapraz platform desteği konusunda arz eden önemi, gayet iyi bir şekilde algıladıklarını sözlerine ekliyor.

EA Sports ekibinin bu önemli üyesinin sözlerinden; kesin bir sonuç çıkaramasak bile, FIFA 19 veya serinin sonraki oyunları için, çapraz platform desteğinin gelme ihtimalinin hayli yüksek olduğunu görebiliyoruz. Bir futbol oyunu için bunu başarmak ne kadar zorlu bir çalışmayı gerektirir bilemiyoruz ama örnekte verildiği üzere Fortnite oyunu ile konuyla ilgili bir başarı yakalandığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. EA Sports tarafından geliştirilmekte olan FIFA 19; PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switc platformları için 29 Eylül 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek.

Etiketler:

,