10 Haziran 2018 ile 12 Haziran 2018 tarihleri arasında basını ilgilendiren E3 2018 sunumları gerçekleştirilecek. 12 Haziran 2018 ile 14 Haziran 2018 tarihleri arasında ise etkinlik alanının kapıları, tüm oyunculara açılacak ve oyuncular, birbirinden farklı oyunlar deneyebilecek. Biz basınız. Bu yüzden bizleri daha çok sunumlar ilgilendiriyor. Şimdiki yazımızda ise, Mavi Kol ekibi olarak, E3 2018 sırasında gerçekleştirilecek olan sunumlarda hangi oyunları beklediğimizi, ekiplerden neler görmek istediklerimizi sizlere belirteceğiz.

E3 2018

Kaan’ın E3 2018 beklentileri

EA Play 2018

EA Play 2017 gerçekten kötüydü. EA, YouTube içerik üreticilerine yer verebilmek adına utanç verici seviyede bir etkinlik düzenledi bence. Ayrıca etkinlikte de neredeyse sürekli Star Wars oyunları gösteriliyordu. Fakat bu senenin etkinliği muhtemelen biraz daha farklı olacak. En azından sürekli olarak Star Wars görmeyeceğiz sanırım. Şahsen ben görmek istemiyorum.

Ben şu an sadece Anthem için bu etkinliği bekliyorum sanırım. Yeni Battlefield oyununu ve FIFA 19 oyunlarında da ekibin neler yaptığını çok merak ediyorum ama oyunları beklediğimi söyleyemem. FIFA 19 oyununu yeni UEFA lisansından ötürü merak ediyorum. Yeni Battlefield oyununu da Battle Royale söylentilerinden ötürü. O modu sevdiğimden değil de, Battlefield gibi bir seriye nasıl entegre edileceğini merak ediyorum.

Xbox Sunumu

Xbox ekibi geçen sene bayağı etkili bir sunum yapmıştı. Kendilerinden yine aynı performansı ve bol bol Forza oyunu görmeyi bekliyorum. Daha bu sene Xbox One X aldım ve ortada yeni Forza Horizon söylentisi var. Bu yüzden, eğer Forza Horizon 4 duyurulursa, o sunum benim için mükemmel olacaktır. Tabii bir de Sea of Thieves var, değil mi? Şu sıralar bu oyunu çok oynamıyorum ama sunum sırasında, beni oyun için tekrar heyecanlandıracak içerik haberleri almak isterim.

Tüm bunların haricinde, Remedy Entertainment ekibinden gelecek yeni oyunu da merak ediyorum. Hani şu kod adı P7/Project 7 olan. Rocksteady Studios tarafından geliştirildiği söylenen Superman oyununu da unutmamak lazım. Tabii bir de Cyberpunk 2077 ve Metro Exodus oyunları var. Eğer gösterilecekse zaten Metro Exodus ve Cyberpunk 2077 oyunları, Xbox sunumunda gösterilir. Metro Exodus oyununun beni hala ikna etmesi gerekiyor yayımlanacak yeni görüntüleri ile ama Cyberpunk 2077 kendini çoktan sattırdı bana. Ha bir de, yeni nesil konsollar hakkında henüz bir şey duymak istemiyorum. Son olarak, Black Desert Online oyununun da Xbox One X sürümünün gösterilmesini isterim. Bu yaz aylarında çıkacaktı çünkü.

Bethesda Sunumu

Bethesda, son birkaç haftatır E3 2018 duyuruları ve söylentileri ile oyuncuları heyecanlandıran bir ekip. Öncelikle The Elder Scrolls VI söylentilerini duyduk, ardından da ortaya resmi olarak RAGE 2 çıktı. Ben bu sunum sırasında tabii ki öncelikle The Elder Scrolls VI oyununu görmek istiyorum. Ardından şu 2 senedir duyduğumuz Starfield da kendini gösterse hiç fena olmaz. Bir de Prey için bir ara ipuçları verilmiş olan genişletme paketini çok merak ediyorum, umarım gösterilir.

RAGE 2 ve Fallout 76 için heyecanlı olduğumu söyleyemem. RAGE 2 basit bir şekilde ilgimi çekmiyor. Fallout 76 oyunundan da pek umutlu değilim. Bu oyunla belli ki Bethesda hayatta kalma oyunları dalına girişmek istiyor. Belki de Fallout Shelter’ın AA veya AAA sürümü olacak bu oyun.

Square Enix Sunumu

Merakla beklediğim sunumlardan bir tanesi de Square Enix ekibine ait. Şimdiden söyleyeyim, bu ekipten, sunum sırasında gösterilmesini beklediğim olan oyunlar Life is Strange 2, Shadow of the Tomb Raider, The Avengers Project ve henüz duyurulmamış olan Guardians of the Galaxy oyunu.

Shadow of the Tomb Raider oyununu zaten az çok biliyoruz. Bu yüzden Shadow of the Tomb Raider için oynanış videosuna ihtiyacım var. Fakat aynısını Guardians of the Galaxy ve The Avengers Project için söyleyemeyeceğim. Zaten süper kahramanlardan çok haz etmiyorum ama iki oyun da etkileyici bir sunum ile benim aklımı çelebilir. Sonuçta, süper kahramanlardan haz etmiyorum diye oyunlarını oynamayacak değilim. Ayrıca bu iki oyunun da 2019 senesi için duyurulmasını tercih ederim. 2018 veya 2020 değil. Son olarak, acilen Life is Strange 2 oyununa ihtiyacım var. Yayımlanacak 15 saniyelik bir video bile yetecektir benim için.

Ubisoft Sunumu

Sanırım en çok oyunu Ubisoft ekibinden bekliyorum. Öncelikle bu sunum sırasında şu uzun zamandır söylentilerini duyduğumuz Tom Clancy’s Splinter Cell oyununun duyurusunu almam lazım. Tom Clancy’s Splinter Cell ardından Watch Dogs 3 için de bir duyuru bekliyorum sanırım. Muhtemelen satın almayacağım ama Tom Clancy’s The Division 2 ve The Crew 2 oyunlarının da şöyle detaylı bir oynanış videosunu görmek isterim. The Crew 2 için hiç ümit yok ama Tom Clancy’s The Division 2 beni hala kazanabilir.

Son olarak, ekibin 2020 senesi civarında piyasaya sürmeyi planladığı bir Avatar oyunu vardı. Sunuma biraz heyecan katmak için bu oyun kullanılabilir, belki çok kısa bir sinematik video yayımlanabilir. Ayrıca duyurulmazsa beni çok üzmez ama yeni bir Prince of Persia oyununu görmek isterim. Ubisoft, bir sene Prince of Persia, diğer sene de Assassin’s Creed serisine yeni oyunlar katarak bence yollarına devam edebilir.

The PC Gaming Show

The PC Gaming Show sırasında görmeyi beklediğim birkaç video oyunu var ve aslında bu oyunlardan birçoğunu görmesem de olur, zaten her şekilde alacağım. Görmeyi beklediğim ama aslında görmeye ihtiyacım olmayan oyunlar Jurassic World Evolution, Two Point Hospital, Tropico 6, The Walking Dead: The Telltale Series – The Final Season ve The Wolf Among Us: A Telltale Series Season 2. Tabii Telltale Games, E3 2018’e katılır mı, bilemiyorum ve pek de umudum yok. Görmem gereken oyunlar ise OVERKILL’s The Walking Dead ve World War Z. Özellikle bu iki oyun için de bir oynanış videosuna ihtiyacım olacak çünkü oyunlara dair hiçbir umudum yok şu an. Bir de Biomutant gösterilse, hiç fena olmaz.

Bu etkinlik sırasında minimum seviyede, “Ne yapıyor bunlar yahu?” demek de isterim. Şayet geçen senenin etkinliği gayet ilginç ve utanç verici idi. Ha, az kalsın unutuyordum. Nostalji için Age of Empires serisinin Remastered oyunlarını görmek isteyebilirim. Ayrıca Age of Empires 4 için de bu sunum sırasında biraz bilgi alsak, hiç fena olmaz.

PlayStation Sunumu

Şimdi geldik benim en çok beklediğim sunuma. En baştan söyleyeyim, Microsoft sunumunda olduğu gibi bu sunumda da yeni nesil konsollar hakkında bir şey duymak istemiyorum. Bana 1 saat boyunca sadece The Last of Us Part II ve Marvel’s Spider-Man oyunlarını gösterseniz yeter sevgili Sony. Zaten ekip bu sene 4 video oyununa odaklanacaktı.

Ha tabii Hideo Kojima ağabeyimizin Death Stranding oyununu da görmek isterim ama artık sinematik videolar yerine, oynanış görmek istiyorum çünkü bu oyun hakkında oynanış videosu görmediğim her ay, oyuna olan umudum biraz daha düşüyor. Ayrıca, Ghost of Tsushima oyununun da nasıl bir şey olacağını çok merak ediyorum. Battle Royale söylentilerinden ötürü Call of Duty: Black Ops IIII ve Rockstar Games ekibinden ötürü Red Dead Redemption 2 oyunları için yayımlanacak videoları da merak etmekteyim.

Nintendo ve Devolver Digital Sunumu

Muhtemelen E3 2018 dahilinde izlemeyeceğim tek sunum, Nintendo ve Devolver Digital ekibine ait olacak. Şu an Nintendo tarafından hiçbir konsola sahip değilim ve ekibin oyunları da genel olarak ilgimi çekmiyor. Yine de bir ara söylentilerini duyduğumuz RYO türündeki Pokémon oyununu görmek isterim. Devolver Digital tarafında ise ilgimi çeken hiçbir şey bulunmuyor. Kendilerinin geçen seneki sunumu da biraz ilginçti. Eğlenceli idi ama garipti. Tekrar görmek istemeyiz.

E3 2018

Emrah’ın E3 2018 beklentileri

EA Play 2018

EA ekibinin 2015 senesindeki E3 sunumu, bende hayranlık uyandıran bir etkinlikti. Yeni nesle geçerken, güçlenen Frostbite motorunun nimetleri sergileniyordu. Özellikle Star Wars Battlefront ve Need for Speed oyunları, etkileyici grafikleri ve akıcı oynanışlarıyla, herkes gibi beni de etkisinde bırakmıştı. İşte o seneden beri, yaklaşık olarak hep aynı EA etkinliklerini görüp duruyoruz. Bir de EA cephesinin oyun çeşitliliğini kısmen daralttığını söyleyebiliriz. Mesela EA Play 2018 etkinliğinde; çok satan spor oyunları, o seneki çok oyuncu odaklı FPS oyunu ve bir de yeni oyun tarzında bir düzen göreceğimizi biliyoruz, önceki seneler gibi.

Göreceğimizi bildiğimiz ve ilgimi çekecek oyunlar da yukarıda bahsettiğim özellik sırasıyla; FIFA 19, Battlefield V ve Anthem olacak. Bu oyunların karşımıza çıkması, bizleri heyecanlandıracak mı, hayır. Öte yandan bu oyunları satın almak isteyecek miyiz, evet. İstatistikler öyle gösteriyor, bu oyunlar çok satıyor. Bu oyunlardan Anthem dışındakiler, içerdikleri yeni oyun modlarıyla ilgi çekecektir. Yine de insan sürpriz bir şeyler de görmek istiyor. İçimden, sanki Titanfall 3 gibi bir sürpriz duyuru haberiyle karşılaşacakmışız gibi geliyor.

Xbox Sunumu

O yıl, bu yıl olabilir. Yani Xbox sunumu; tüm E3 2018 bünyesindeki sunumların önüne geçebilir, diye tahmin ediyorum. Oyun konsolu pazarında, treni kaçırmak üzere olan Microsoft cephesinin bir atılım yapacağı bekleniyor zaten. Özellikle birinci parti oyunlarla ilgili muhakkak yeni duyuruların gelmesi gerekiyor. Bir Forza Horizon 4, bir Gears of War 5 duyurusu, mümkünse oynanış görüntüleri, ilgimi çekecektir.

Öte yandan özel oyunlar konusunda, rakiplerine oranla sıkıntılı bir süreç yaşayan Microsoft’un; Xbox One X oyun konsolunun gücüne odaklanacağını da tahmin edebiliyoruz. Bu vesileyle; tanıtım anlaşması yaptığı üçüncü parti oyunlara dair sürpriz duyuruların da E3 2018 sırasındaki Xbox sunumunda gerçekleşmesini bekliyorum. Sıradan bir sunum yapma lüksü kalmayan Microsoft’un sunumu, karşılaşılacak sürprizleri de hesaba katınca heyecanlı olacak gibi bir izlenim edindiriyor.

Bethesda Sunumu

Bethesda cephesinden zaten sürprizler bekliyordum ama RAGE 2 oyununun duyurulmasıyla beklentilerim tavan yaptı. Niye diye soracak olursanız; E3 2018 sırasında oyunun duyurusu yapılsa, kimsenin itiraz etmeyeceği bir hamle olacaktı haliyle. RAGE 2 hakkında; son dönemde yaşanan sızdırma olayları haricinde, hiçbir bilgi bulunmuyordu. Bu nedenle oyun, Bethesda sunumu sırasında duyurulduğunda da heyecan oluşturmayı başaracaktı. Tüm bu normal işleyişten vazgeçilmesi ve oyunun etkinlik kapsamında yapılacak duyurulardan ayıklanması, bu işin içinde bir iş olduğuna dair fikirlerimi tavan yaptırıyor.

Tabii, ne iş olacak bir sunumun içerisinde diye düşündüğümüzde de hemen çok sayıda sürpriz oyun duyuruları yanıtını veriyoruz kendi kendimize. The Elder Scrolls VI söylentileri tavan yapmış durumda. Neredeyse tüm platformlarda oynanabilen RPG serisinin son oyunundan sonra artık yeni oyun bekleniyor. Öte yandan, geliştirildiği söylenen Starfield oyununun oynanış görüntülerini görmek ilgi çekici olabilir. Tüm bunlarla birlikte, yakın zaman için çıkış tarihi verilecek, birkaç sürpriz duyuru daha bekliyorum açıkçası.

Square Enix Sunumu

Açıkçası Square Enix bünyesindeki oyunları severim ama öyle bir an önce oynamak için çıldırmam. Yer yer takip ettiğim, bazılarını severek oynadığım, takdir ettiğim yapımlardır pek çoğu ama belirttiğim üzere şahsım adına heyecan oluşturmayı pek başaramazlar. Dolayısıyla, benim için Square Enix sunumunun öyle yüksek bir beklenti oluşturmadığını söyleyebilirim. Tabii bunları söylerken, bir oyun var ki onunla ilgili bilgiler görmek istediğim gerçeğini de es geçemeyeceğim.

Yepyeni bir Lara Croft macerası olan, Shadow of the Tomb Raider oyunuyla ilgili farklı düşünceleler var içimde. Onlarca yıldır hayatımızda olan bu efsanevi serinin oyunlarının beğenildiği ama aşırı yüksek puanlar almayı başaramadığını biliyoruz. Bu sene yapılacak yenilikler sonrasında, %85 – %90 üstü inceleme puanları alabilecek bir video oyunu görebileceğimizi düşündüğümden ötürü, E3 2018  Square Enix sunumu, kısmen de olsa ilgimi çekiyor. Ayrıca The Avengers Project ve bazı sürpriz duyuruları da beklemiyor değilim.

Ubisoft Sunumu

İtiraf etmek istiyorum ki E3 2017 sonrasında çıkardıkları yapımlar nedeniyle, Ubisoft’a karşı gizliden bir hayranlık oluştu içimde. Yeri yerinden oynatacak oyunlar çıkartmasalar da değişim ve doğru hamlelerle, en azından eleştirilerin odağı olmaktan kurtuldular. E3 2018 sırasında da Ubisoft ekibinden yine sürpriz hamleler bekliyorum ki bu hamlelerin bir kısmı da sızıntı vesaireler sonucunda açıklanmak zorunda kaldı. Yine de dolu dolu bir etkinlik sunulacağı ümidiyle, sunum saatlerini iple çekiyor olacağım.

E3 2018 Ubisoft sunumunun; eğlenceli ve heyecan verici bir sunum olacağını düşünüyorum ama şöyle bir ayrıntı geliyor aklıma. Bazı sürpriz duyurular; Xbox sunumu sırasında yapılacağı için, Ubisoft sunumu sırasında, daha çok oynanış odaklı görüntüler görebiliriz. Yani, Tom Clancy’s Splinter Cell gibi bir oyun duyurusu başka bir sunum için hazırlanırken, biraz daha bilgi paylaşımı kapsayan görüntülere Ubisoft sunumu sırasında ulaşabiliriz. Sürpriz boyutu azaltılsa da ilgiyle beklediğim, oğlum adına da yeni bir Rayman oyununun duyurusunu görmeyi arzulayacağım bir etkinlik olacak.

The PC Gaming Show

Yaklaşık 3 veya 4 senedir kendimi konsol oyuncusu olarak soyutlamıştım ama PC platformuna geri dönüş vakti bu seneye denk geldi. Dolayısıyla PC ile yüksek çözünürlük ve FPS hızıyla oyun oynama şansım bulunduğundan, The PC Gaming Show, bu sene için izlemesi daha cazip hale geldi. Etkinlikten hem sürpriz oyun duyuruları, hem de geliştirildiği bilinen oyunlarla ilgili detaylı bilgiler bekliyor olacağım.

Jurassic World Evolution, OVERKILL’s The Walking Dead, Two Point Hospital, World War Z gibi oyunları etkinlik programında görmek keyifli olacaktır. Ayrıca eğer diğer sunumlarda gösterilmezse Biomutant oyununa ayrı bir merak duyduğumu belirtmek istiyorum. Eğer bazı mekanikleri yerli yerine oturtur, fazla abartıdan kaçınırsa, yeni bir The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyunu olabilir. Ayrıca gözüm diğer tüm sürpriz adımlarla birlikte, gerçek zamanlı strateji türünde oyunları da arayacaktır.

PlayStation Sunumu

E3 2016’daki God of War ile başlayan, o muhteşem sunumu istiyorum ben. Böylesine büyük bir sürprizi, oynanış görüntüleri eşliğinde veren Sony, konferansın devamında da aynı şaşırtıcı etkiyi devam ettirebilmişti. E3 2017 sırasında gerçekleşen PlayStation sunumundan aynı keyfi alamadığımı itiraf edeceğim. O nedenle ben E3 2016 sırasında yapılana benzer bir sunum bekleyeceğim. Mesela God of War yerine Bloodborne 2 gibi özel bir yapımın oynanış görüntüleriyle, E3 2018 PlayStation sunumunun başlatılması da hiç fena bir sürpriz olmaz gibi geliyor.

Aslında sürprizleri çok seviyorum ama geliştirildiği Sony tarafından açıklanan ve PlayStation 4 platformuna özel olarak çıkacak olan o kadar çok oyun birikti ki, bu oyunlara dair merak ettiğim tonla bilgi var. Örneğin; bir Death Stranding oynanış görüntüleri görelim artık, ya da Ghost of Tsushima yaklaşık bir yılda ne kadar ilerlemiş, öğrenelim lütfen. Ayrıca, çıkışına artık aylar kalan Marvel’s Spider-Man oyununun bitmiş hali gösterilebilir. Öte yandan, The Last of Us Part II için de yeni bazı oynanış dinamikleri görmek istiyor gönül.

Nintendo Sunumu

Bu sunumu biraz da oğlum için izleyeceğim. Bir Nintendo Switch sahibi olarak elbette gelecek yeni oyunlar ilgi çekici olacaktır ama özellikle çocuklara hitap edebilen yapımları görmek istiyorum. Zaten süreç yaklaştıkça gün yüzüne çıkan pek çok oyuna dair haberler alıyoruz. Nintendo’nun, yeni oyun konsolu için pek çok özel oyun duyurusu yapması şaşırtıcı olmayacaktır.

Öte yandan bu sunumlarda da sürpriz duyurularla karşılaşmak gönlümden geçiyor. Örneğin; yeni bir 2 boyutlu Super Mario oyunu duyurusu, oğlumu ve beni mutlu edecektir. Metroid Prime 4 oynanış videosunu da bekliyor olacağım. Sürpriz olarak da yeni bir The Legend of Zelda oyunu duyurusu çok yerinde olur. Ayrıca yeni çoklu oyuncu erişimini sağlayacak abonelik sistemi detayları da merak ettiğim konular arasında bulunuyor.

Devolver Digital Sunumu

Oldukça eğlenceli olacağını tahmin ettiğim sunum ne yazık ki ilgimi çekmiyor. Sonrasında illa ki seyretmek isteyebilirim ama sunum sırasında tanıtılacak oyunlara da ilgi duymadığımı belirtmek isterim. Yine de hoş sürprizler hazırladıkları takdirde, bir sonraki sene için izlenecekler listemde yer alabilirler.

E3 2018

Aleyna’nın E3 2018 beklentileri

EA Play 2018

EA tarafından düzenlenecek olan bu etkinlikte yalnızca EA ekibinin oyunlarını göreceğiz. Geçtiğimiz yıl etkinlik sırasında Anthem isimli yepyeni bir oyun karşımıza çıktı. Birkaç oyun içi video ve görsel dışında herhangi bir bilgi edinememiştik. Büyük ihtimalle bu yıl yeni bir sinematik video ve çıkış tarihi alabiliriz.

Yılın oyunu listemde kendisine büyük bir yer edinen A Way Out, etkinlik sırasında duyurulup çokta dikkatimi çekmeyen bir oyundu ilk başlarda. Yapımcısı yeni bir oyunun üzerinde çalıştığını söylemişti. Umalım da etkinlik sırasında görme şansımız olsun. Etkinlik sırasında beni hiçbir şekilde etkilemeyi başaramayan Battlefield V, FIFA 19, yeni bir Star Wars oyunu bizlere sunulacaktır.

Xbox Sunumu

Xbox, geçtiğimiz yıl sunumlarına yeni konsolları olan Xbox One X duyurusu ile heyecanlandırıcı bir başlangıç yapmış ve daha sonrasında oyun duyurularıyla devam eden iki saatlik sunum da oldukça etkili geçmişti. Metro serisinin yeni oyunu Metro Exodus duyurulmuştu. Bunların yanı sıra herhangi bir bilgi verilmeyen, kod adı P7/Project 7 olan oyun da duyurulmuştu. Tabii Minecaraft’ın 4K olmasını da unutmamak lazım.

En az bir Forza oyunu görmeyi bekliyorum bu yılda Xbox ekibi tarafından. Diğer beklentim ise Cyberpunk 2077 için çıkış tarihi ve oyun içi oynanış videosu. CD Projekt RED şimdiye kadar yapmış olduğu hiçbir oyunla bizleri hayal kırıklığının yanına yaklaştırmadı. The Witcher 3: Wild Hunt gibi mükemmel bir eserden sonra Cyberpunk 2077’nin kötü bir oyun olacağını düşünmek bile istemiyorum.

Bethesda Sunumu

Bethesda, E3 sunumu öncesi gerçekleştirmiş olduğu RAGE 2 duyurusu ve yaptığı canlı yayınla birlikte 24 saat boyunca oyuncuların büyük bir çoğunluğunu ekrana kitleyip, en sonunda Fallout 76 duyurusu ile beni şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Ekip ayrıca geçtiğimiz yıl yaptığı bomboş sunum ile izleyen herkesi sıktı.

Fallout 76 ve RAGE 2 duyurularından sonra, Bethesda’nın bu yılki sunumu da sıkıcı ve boş geçeceğe benziyor. Lakin Bethesda hepimizi şaşırtarak yıllar sonra yeni bir The Elder Scrolls oyunu duyurabilir. Daha da iyisi yeni bir Doom duyurusu gelebilir.

Square Enix Sunumu

Square Enix ekibini sunumu, bende dahil pek çok oyuncu tarafından merakla beklenen sunumlardan bir tanesi. Yeni oyun duyurularından çok duyurulmuş olan oyunlarla ilgili yeni bilgiler ve yeni fragmanlar göreceğimizi tahmin ediyorum.

Shadow of the Tomb Raider, Kingdom Hearts 3, Final Fantasy VII Remake, Left Alive ve Life is Strange 2 sunum süresince daha da detaylandıralacak. Square Enix tarafından yepyeni bir oyun duyurusu alabileceğimizi düşünmüyorum.

Ubisoft Sunumu

Ubisoft, bu yıl ardı ardına çıkartmış olduğu oyunlar ile bana büyük bir hayal kırıklığı yaşatmayı başardı. İlk başta bunu çoğu kişinin öve öve bitiremediği Assassin’s Creed Origins ile yaparken daha sonrasında ise Far Cry 5 ile hayal kırıklığımı zirveye taşımış oldu. Birbirini sürekli tekrar eden yan görevler, robot gibi konuşan karakterler, ana senaryodaki kopukluklar her iki oyunda da bulunuyordu. Bu kırıklığı azaltabilen tek oyun South Park: The Fractured But Whole oldu. Oysaki E3 2017 sunumları her iki oyununda oldukça etkileyiciydi. Ubisoft’un bu yılda yeni bir Assassin’s Creed veya Far Cry oyunu duyuracağından oldukça eminim. Her iki seriye de bir son vermenin zamanı gelmedi mi sevgili Ubisoft?

Ubisoft sunumu sırasında, ilk oyununu saatlerce oynadığım Tom Clancy’s The Division 2 için daha fazla detayla birlikte oynanış videosu gösterilmesi beklentilerim arasında. Buna ek olarak Beyond Good & Evil 2, Skull & Bones ile ilgili bilgiler ve yeni bir Tom Clancy’s Splinter Cell oyunu duyurusu görebiliriz.

The PC Gaming Show

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan sunum, tam birer PC aşıkları için. PC oyuncularını ilgilendirilen haberler geçtiğimiz yıl eğlenceli bir sunumla duyurulmuştu. Kendileri bu yılda aynı performansı sergileyerek özellikle PC oyuncularını heyecanlandıracaktır.

Benim The PC Gaming Show’u sevmemin en büyük nedenlerinden birisi, AAA seviyesinde PC oyunlarının yanı sıra bol bol bağımsız yapım oyun görüyor oluşumuz. Umarım bu yılda bolca bağımsız yapım görebiliriz.

PlayStation Sunumu

E3 fuarı boyunca yapılan sunumların içerisinde dolu dolu geçen ve oldukça keyifli olan PlayStation sunumu, E3 2018 sunumları arasında pek çoğunuz gibi benimde en çok beklediğim sunumlar arsında birinci sırada kendisine yer ediniyor. Bu yıl da hepimizi memnun edecek bir sunum yapıp bizleri hayal kırıklığına uğratmayacaklarından hiç şüphem yok. Sunumun yıldızları olmasını beklediğim The Last of us Part II ve Death Stranding ile ilgili bu yıl daha açık bir şeyler görmek istiyorum. İlk olarak The Last of Us Part II için oyun içi oynanış videosu görebilir ve bir çıkış tarihi alabiliriz. Şimdiye kadar gösterdikleri sinematik videolar ile aklımızda, “Joel ölecek mi?” gibi önemli sorular bırakmayı başardılar. Naughty Dog ekibi sunumlarıyla kafamızda yeni soru işaretleri oluşturabilir. Death Stranding için ise E3 2018 fuarı boyunca en merakla beklediğim oyun diyebilirim. Yine hiçbir şey anlamadan izleyeceğimiz lakin sonrasında didik didik inceleyip ipuçlarıyla teorileri havalarda uçuşturacağımız bir video görmeye kendimi şimdiden hazırladım. Sevgili Hideo Kojima, bizlere bir oynanış videosu sunsan ya da çıkış tarihini açıklasan güzel olmaz mıydı? Tamam belki bu istediğim birazcık fazla olmuş olabilir, o zaman yeniden sinematik bir video yayımlasan da yeterli.

Eklemek istediğim şeylerden birisi ise From Software tarafından geçtiğimiz yıl yalnızca 30 saniye yayımlamış oldukları video. Herkes bu videonun ısrarla Bloodborne 2’ye ait olduğunu düşündü, ben ise bunun yepyeni bir Tenchu oyunu olduğunu hala düşünmekteyim. From Software’ın E3 2018 sırasında bununla beraber toplamda iki adet oyun duyurusu yapacağını tahmin ediyorum. Bir diğeri her yıl inatla yeni bir InFamous oyunu beklediğim Sucker Punch Productions tarafından duyurulan Ghost of Tsushima. Bizleri samurayların ve Japonya’nın tarihine götürecekler. Yayımlanan fragmanda oldukça başarılı gözüken Ghost of Tsushima’dan oynanış videosu ve daha fazla detay görmek istiyorum. Tüm bunlara ek olarak PlayStation sunumu sırasında, benimde uzun zamandır beklediğim Devil May Cry 5 ve Resident Evil 2 Remake gibi sürprizlerle karşılaşabiliriz.

Nintendo Sunumu

Merakla beklediğim sunumlar arsında Nintendo sunumu da yer almakta. E3 sunumları arasında en renkli ve eğlenceli sunumlar Nintendo ekibine ait diyebilirim. Nintendo Switch çıkışı ile oldukça büyük bir satış rakamına ulaşan ekip, yeni konsollarına oyunlar duyurmaya bu senede devam edeceklerdir.

Yılın oyunu seçilen The Legend of Zelda:  Breath of the Wild, Marrio Kart 8 Delux,Super Mario Odyssey gibi önemli oyunlar Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirdi. Bu yılda Nintendo Switch sahiplerini birbirinden güzel oyunlar bekliyor olacak. Ben henüz bir Nintendo Switch sahibi olmasam da bu yılki sunumda en çok Metroid Prime 4 ve Super Smash Bros gösterimlerini bekliyor olacağım.

Devolver Digital Sunumu

Devolver Digital sunumu, kuşkusuz E3 sunumları arasında en değişik olan sunumdu. Etkileyici ve oldukça farklı olan sunumları kadar duyurdukları oyunlarda aynı sunumları gibiydi. Çoğu izleyici, Devolver Digital ekibinin yaptıkları sunumu beğenmedikleri için eleştirmişlerdi. Benim için tam tersine en çok beğendiğim sunumların ikinci sırasında yer alıyordu. Bu yıl daha da yaratıcı, ilginç ve bir o kadar da eğlenceli bir sunum görmek isterim.

Etiketler:

,