E3 2018 sırasında düzenlenen Microsoft sunumunda duyurulan Dying Light 2 için yeni bilgiler geliyor. Oyunun kreatif direktörü Adrian Ciszewski tarafından, ünlü video oyunu haber sitesi DualShockers’a yapılan açıklamalar vasıtasıyla bizler de geliştirilmekte olan oyuna dair bazı yeniliklerden haberdar oluyoruz. Yapılan açıklamalarda en çok, oyundaki gece gündüz döngüsünün etkileri göze çarpıyor. Aktarılanlara göre oyundaki gündüz ve gece farklılıkları, doğrudan oyunun yapısına etki edecek ve karakterlerin özelliklerini değiştirecek. Dilerseniz haberimizin devamında; gece gündüz etkileşimleriyle birlikte, ne gibi farklılıklarla karşılaşacağımızı anlatmayı sürdürelim.

Dying Light 2 oyunundaki gece gündüz döngüsü, oyuna fazlasıyla etki edecek

Dying Light 2, farklılıklarıyla ve harita büyüklüğüyle de dikkat çekecek

Haberimizin giriş kısmında belirttiğimiz üzere, oyundaki gelişmeleri kreatif direktör Adrian Ciszewski tarafından alıyoruz ve başarılı oyun geliştiricisi bu farklılıkları, devasa bir değişim olarak ifade etmeyi tercih ediyor. Söylenenlere göre serinin yeni oyununda pek çok geliştirme ile karşılaşılacak, pek çok dinamik de bambaşka bir biçimde kullanılacak. Bunlardan en ilgi çekenine göre de, eğer bahsedilen vaatler gerçekleşirse, oyunda gündüz ayrı gece ayrı bir güç dengesiyle karşılaşacak olmamız. Gündüz karşılaşılacak düşmanların güçleri, gece aynı kalmazken, geceleri daha farklı düşmanlarla karşılaşılarak, farklı savaş ve kaçış teknikleri üretmek gerekecek.

Oyunun bu önemli geliştiricisi tarafından verilen ip uçlarından, haritanın boyutuna dair de atlanılmaması gereken çıkarımlar sağlandığını da belirtebiliriz. Dying Light 2 haritasının; serinin ilk oyunundan yaklaşık olarak dört kat daha büyük olacağı, yine Adrian Ciszewski tarafından söyleniyor. Haritanın bazı kısımları, düşman yoğunluğu açısından farklılık göstereceğini bilgilerinin verildiğini de ekleyelim. Ayrıca, ilk oyundaki salgından 15 yıl sonrasını konu alan yeni oyunda; insanların, salgının etkenleriyle nasıl mücadele edeceğini öğrendikleri, ellerindekileri hangi yönde kullanacaklarını öğrendikleri belirtiliyor. Bu mekaniklerin, oyun boyunca eldekileri kullanımı ve keşfetme gereksinimleri konularında çeşitliliğe sebep olacağını ifade edebiliriz.

E3 2018 sırasında gösterilen videolar vasıtasıyla, grafiksel anlamda güçlü bir yapımla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirdik. Alınan yeni bilgiler sayesinde de beklenilenden çok daha kapsamlı bir çalışma için uğraş verildiğini anlayabiliyoruz. Hakkında bazı üstü kapalı bilgiler dışında çok fazla da detayın verilmediği video oyunun; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için geliştirilmeye devam ettiğini hatırlatalım.