Kar, kış, yeni yıl ve Noel dönemi hep birlikte biraz erkenden başladı. Normalde insanın içini iyi bir şekilde soğutan bol karlı ve buzlu oyunları birkaç hafta sonra göreceğimizi tahmin ediyordum ama bu sene oynadığım en iyi düşük bütçeli ve bağımsız yapıtlardan biri olan Dredge, The Pale Reach isimli ek paketi ile erkenden kışı benim PlayStation 5 konsoluma getirdi. Eğer kış mevsimi havasına girmek ve bu oyunu biraz daha oynamak istiyorsanız, inceleme yazıma devam edelim.

Eğer yeni bir biyomda, Dredge oyununu daha fazla oynamak istiyorsanız, biraz önce dediğim gibi The Pale Reach, tam olarak bunu sunuyor. Bu ek paketin içerisinde büyük eklemeler veya mekanikler yok; temel oyunla aynı mekanikleri içeren birkaç saat daha fazla içerik elde ediyorsunuz. Tıpkı ana oyunda olduğu gibi buradaki içeriklerin hiçbiri zorla eklenmiş, kendisini tekrarlayan veya sıkıcı hissettirmiyor. Bu da ek paketin genelini eğlenceli kılıyor.

The Pale Reach isimli yeni ek pakete, Dredge oyununun herhangi bir noktasında erişebilirsiniz ve kendisi güneye seyahat etmek kadar basit. Benim gibi daha iyi bir tekneniz varsa, o kısma birkaç dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Ortamdaki ani değişim ve buzlu suyun karşınıza çıkışı her zamanki gibi etkileyici ve oyundaki birçok dev canavardan birini içeren inanılmaz bir etkileşimle hemen karşılanıyorsunuz. Ek paket, hızlı bir şekilde sizi içine çekiyor.

Dredge: The Pale Reach içerisinde muhtemelen karşılaşacağınız ilk yüz, yerini hemen işaretlemek isteyeceğiniz güvenilir gezgin tüccar olacak. Balık pazarı ve tersane de dahil olmak üzere bu yolculukta ihtiyaç duyacağınız her şey bir kere daha onda bulunuyor. Onarımlar, yeni aletler ve malzemelerin yanı sıra, ona buz bloklarını parçalamanızı sağlayacak yeni bir cihaz için parçalar da verebilirsiniz. Oldukça tatmin edici bir deneyim sizi bekliyor burada.

Dredge: The Pale Reach

Dredge: The Pale Reach, aynısının daha fazlası

Genel olarak The Pale Reach, tıpkı Dredge oyununun ana içeriklerindeki diğer önemli yerleri ziyaret etmek gibi ve herhangi bir sırayla tamamlanabilen birden fazla görev üstleniyorsunuz. Yeni bölgeyle birlikte yakalayabileceğiniz daha fazla balık da var. Bu kez, farklı balık türlerini yakalamak için bir ICE oltasına ve yengeçler için de uygun ağlara ihtiyacınız olacak. Yeni tasarımlar biyoma uyuyor ve yakaladığım her türlü mutasyona uğramış varyantı görmek için ansiklopedideki yeni girişleri gözden geçirirken eğlendim. Ana oyunun güçlü yönleri, güçlü kalmaya devam ediyor.

Balıklar artık sadece para kazanmak için bir kaynak değil, aynı zamanda ana oyunda kısaca keşfedilen yem mekaniğine de bağlı bir şekilde sunuluyor. Çok fazla “spoiler” vermeyeceğim; bu büyük bir ek paket değil, içeriklerin tadını kaçırmak istemem ama bahsettiğim mekanik, bu bölgenin canavarını yoğun bir şekilde içeriyor ve aktif olarak gününüzü ve teknenizi mahvetmeye çalışıyor kendisi. Bu noktada aslında biraz daha rahat bir deneyim elde etmeyi çok isterdim.

Her zamanki gibi, etrafta dolaşacak ve geniş dar köşelerde gezinme becerinizi abarttığınız için buza çarpacak ve yol boyunca bazı eski balıkları kaybedeceksiniz. Teknenizin sürekli hasar görmesine rağmen Dredge hala oldukça rahatlatıcı bir oyun ve basit mini oyunlarla eşleştirilmiş envanter yönetimi asla eskimiyor. Tetris oynar gibi balıklarla ilgileniyoruz ve bu sırada da peşimizde dev bir canavar var mı diye titriyoruz. Psikolojiden bahsetmek istemiyorum bile.

Dredge: The Pale Reach içerisindeki balıkçılık ve yeni biyom harika ama aynı zamanda bu tehlikeli suları çevreleyen Lovecraftvari bir gizem de var; bu gizem hakkında daha fazla bilgiyi, iyi bir gün/on yıl geçirmedikleri belli olan bir keşif ekibinin donmuş üyeleriyle etkileşime girerek öğreneceksiniz. Burada tam olarak ne olduğunu ve bunun daha büyük anlatıya bağlanıp bağlanmadığını öğrenirken çok eğlendim. Size tabii ki detay vermeyeceğim, hikaye oyun için çok önemli.

Dredge: The Pale Reach

Rahatlatıcı ama bir o kadar da soğuk

Dredge: The Pale Reach ile sunulan deneyim hiçbir şekilde uzun bir gizem değil ve muhtemelen tüm ek paketi yaklaşık 2 ila 3 saat içinde bitireceksiniz. Eğer benim gibi oyunu yavaş oynuyorsanız, oyun süreniz en fazla 4 saat olacaktır diye tahmin ediyorum. Hızlı oyuncular ise 1-2 saat gibi bir süreye bakıyor olabilirler. Ayrıca, eğer oyun sonu ekipmanlarınız varsa da bu süre kısa olabilir. Yeni gizemi bozmadan söyleyecek çok şey yok, bu yüzden bu kadarla bırakacağım.

Daha önce Dredge oyununu PlayStation 5 konsolumda oynamıştım ve genişleme paketi için de aynı platformu tercih ettim. Mükemmel bir deneyim ile oyun, baştan sona kilitli 60 FPS ile zahmetsizce çalışıyordu. Oynanış sırasında karşıma herhangi bir problem, hata veya çökme sıkıntısı çıkmadı. Oynadığım en cilalı oyunlardan bir tanesiydi kendisi. Tabii bunun en büyük sebeplerinden biri ek paketin çok da büyük olmaması. Yine de bu, başarıyı gölgelememeli.

Genel olarak, eğer Dredge oyununu daha fazla oynamak istiyorsanız, bu ek paket tam olarak aradığınız şey. The Pale Reach, Black Salt Games tarafından yaratılan karanlık dünyaya geri dönmek ve biraz balık yakalamak için size bir bahane vermek için yeterli içeriğe sahip küçük bir ek paket. Rahatlatıcı ve aynı zamanda ürkütücü olan bu cilalı macera, aktivitelerinde size birkaç saat yetecek kadar çeşitlilik sunuyor. Oynarken tekrar ve tekrar eğleniyorsunuz.

Dredge: The Pale Reach; araştırılacak karanlık gizemi, yakalanacak buz balıkları ve denenecek ekipmanları ile yeni bir biyom ekleyen mükemmel Lovecraftian temalı balıkçılık macerasına hoş bir ektir. Cilalı, tüm doğru yollarla zorlayıcı ve hoş karşılanma süresini aşmıyor. Bu oyunun dünyasına geri dönmek için can atıyorsanız, bu paket bunu yapmak için mükemmel bir bahane.

Dredge: The Pale Reach
Olumlu
Yeni biyom oldukça benzersiz ve kendisine has zorluklarla eğlenceli hissettiriyor.
Sunulan yeni hikaye gizem dolu ve adım adım keşfetmesi tatmin edici olabiliyor.
Yakalanabilecek bolca yeni balık ve onların mutasyona uğramış fantastik halleri var.
Olumsuz
Oyun sonu seviyesindeyseniz, halihazırda aldığınız bazı güçlendirmeler anlamsız kalıyor.
9

Etiketler: