Deceit 2, Eylül 2023 içerisinde PC için piyasaya sürüldüğü zaman ben de kendisini incelemiştim ve sonuç pek de iyi değildi. Serinin ilk oyununa kıyasla, sunulan bu yeni deneyim biraz vasat kalmıştı. Ayrıca oldukça problemli bir yapısı da vardı. Şimdi ise bu çıkışın ardından aylar geçti, oyuna bolca yeni güncelleme geldi, hatta oynaması ücretsiz oldu ve son olarak da konsollar için çıktı. Ben de bu oyunu PlayStation 5 üzerinde sizler için tekrar ele almak istedim.

Deceit 2 aslında problemli bir şekilde piyasaya sürüldükten sonra geliştirici ekibi tarafından uzun bir süre boyunca sevgi gördü. Kritik problemler için ilk hafta içerisinde birkaç güncelleme yayımlandı ama uzun vadede oyun hiçbir zaman cilalı diyebileceğim seviyeye ulaşamadı. Teknik açıdaki bu zayıflığı oyunun sadece PC değil, PlayStation 5 sürümünde de görebilmek ne yazık ki mümkün. Performans her zaman stabil bir şekilde kalamıyor.

Deceit 2 oyununun en büyük problemlerinden biri bence çok oyunculu bir oyun olması ama bunun üzerine biraz kısıtlı bir kitleye hitap etmesi ve ücretli olmasıydı. Durum böyle olunca oyunu oynayan bir kitle bulmak çok zor olabiliyor ve bu oyun da o kitleyi bulamamıştı. Geliştirici ekip, daha sonra ücretsiz bir demo sürümü denedi ama bu da başarılı olamadı. Sonucunda, Mart 2024 içerisinde oyun tamamen oynaması ücretsiz bir hale getirildi ama aslında bu da uzun vadede etkisiz kaldı.

Yani, tabii ki Deceit 2 oyununun ücretsiz olduğu hafta bu yapıtı Steam üzerinde anlık olarak 1.000 kişi filan oynadı ama günümüzde bu rakam sürekli olarak düşmeye devam ediyor. Yine de şu anda PC üzerinde anlık olarak 300 civarı kişi bulabilmek mümkün. Konsollardan gelen oyuncular ve tabii ki çapraz platform desteği sayesinde bir süre boyunca bu yapıtta oyuncu bulma sıkıntısı çekeceğinizi sanmıyorum. Yine de bu durum uzun sürmeyecektir benim tahminime göre.

Deceit 2

Deceit 2 oyununun ücretsiz olması ve PC, PlayStation ve Xbox üzerindeki oyuncularla buluşması, bu yapıtı 2024 yılı boyunca taşıyacaktır. Geliştirici ekip de bunun farkında ve oyuna bu yıl boyunca düzenli hata düzeltme güncellemeleri, performans ve görsellik iyileştirmeleri, yeni içerikler ve daha fazlasının sözünü veriyor. Yeni içerikler, sezon sistemi ve ek paketler mantığı ile geliyor. Ayrıca, sezon başı ve sezon ortası güncellemeleri de düzeltmeler ve iyileştirmeler sunuyor.

Tüm bunların ışığında Deceit 2, kesinlikle piyasaya sürüldüğü güne kıyasla çok daha iyi bir video oyunu ama aynı zamanda da hala yeterli değil. Oyunun hatalı yapısı, performans problemleri ve ilk oyunun ağızlarda bıraktığı o tada yaklaşamaması durumu ne yazık ki günümüzde de can sıkmaya devam ediyor. Her ne kadar oyun ücretsiz olursa olsun, Yani, şöyle söyleyeyim, oyunun çıkış sürümüne verdiğim puan 10 üzerinden 5 idi. Şu anda incelesem, en fazla 6 veririm.

Tüm bunların haricinde, neden bu yapıtta doğru düzgün öğretici elementler yok, onu da anlamış değilim. Siz oyunu anında anlayabiliyor olsanız bile diğer oyuncularda durum öyle olmuyor. Özellikle de bir grup oyuncunun ilk karşılaşmalarına denk geldiğiniz zaman ortada boş boş bağıran, kaos dolu bir lobi oluyor. Oyunun ne zevki kalıyor, ne de başka bir şeyi. Sadece boş yere atılan çığlıkları dinliyorsunuz. Doğru düzgün bir oyun keyfi alabilmek mümkün değil.

Deceit 2 oyununun anlık durumu vasat olsa bile 2024 yılında işler bir tık daha iyiye gidecek gibi görünüyor. En azından oyunun yol haritasına bakıp, bunları söyleyebilirim. Üzerine bir de oyunu oynaması ücretsiz olduğu için eğer ilgi çekici duruyorsa bu yapıt, kendisine bir şans verebilirsiniz. Zaman kaybı, para kaybından daha önemli bence ama en azından merakınızı birinci elden gidermiş olursunuz. Belki de arkadaşlarınızla arada sırada oynayabileceğiniz bir yapıt keşfetmiş olursunuz.

Etiketler: