Bağımsız bir oyun olarak kabul edilip, edilemeyeceği konusundaki tartışmalar elbette devam edebilir ama Dave the Diver yapıtının 2023 yılında PC ve Nintendo Switch için piyasaya sürüldüğünde oldukça ses getirdiği inkar edilemez. Şimdi, çok sevilen küçük çabaların PlayStation konsollarında çok daha sonra piyasaya sürülmesinin geleneğini sürdüren oyun, PlayStation 4 ve PlayStation 5 için yelken açtı. Sonuç ise şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hala çok iyi olan bir deneyim.

Dave the Diver oyununun PlayStation sürümünü benim gibi bekleyen oyunculardan biriyseniz ve henüz oyunun keyfini PC veya Nintendo Switch üzerinde çıkarmadıysanız, burada aldatıcı derecede basit bir konsept var. Oyunun başlığındaki Dave olarak, esrarengiz ama yetenekli Şef Bancho tarafından önemli bir iş için çağrılıyorsunuz. Bu iş, gündüzleri taze balık için dalış yapmak ve geceleri de lokantayı yöneterek yeni sahil suşi restoranının gelişmesine yardımcı olmak.

Bahsetmiş olduğum bu iki farklı oyun tipi, restorandan gelen paranın daha egzotik balıklar yakalamak için daha iyi dalış ekipmanlarını finanse etmesiyle, restoranın profilini ve gelirini yükseltmek ve iç tadilat ve daha iyi personeller almak için yeni ve giderek daha gurme yemekler yaratarak çekirdek döngüyü oluşturuyor. Dave the Diver oyununu gerçekten özel kılan şey, kuşkusuz zaten bağımlılık yaratan bu ilk döngünün meşhur buzdağının sadece görünen kısmı olması.

Gerçek ve mecazi anlamda ne kadar derine inerseniz, o kadar çok katmanı ortaya çıkarmaya başlarsınız ve işler o kadar garipleşir. Sonuçta bu denizlerde balıktan daha fazlası var ve yüzeyin üzerinde tanışacağınız insanlar da bir sonraki lezzetli suşi tabağını arayan aç müşterilerden daha fazlası. Oyuna yeni olanlar için çok fazla bilgi vermek istemem ama Dave the Diver yapıtının 20-30 saatlik süresi boyunca kendini sürdürebilmesinin ve tüm yol boyunca şaşırtmaya ve memnun etmeye devam etmesinin bir nedeni var. Buna emin olabilirsiniz efendim.

Dave the Diver

Dave the Diver yine de bir süredir piyasada ve bu oyunun ne kadar tuhaf olabileceğine dair yüzeysel bir fikir yazısından daha fazlasını arıyorsanız okuyabileceğiniz bir inceleme yazımız da var. Bu yazımda daha çok oyunun PlayStation konsollarında nasıl bir performans sergilediğine dair birkaç cümle yazacağım ve son zamanlarda geceleri olması gerekenden çok daha uzun süre uyumadığım için iyi bir iş çıkartabileceğime inanıyorum efendim.

İyi haber şu ki oyun hâlâ inanılmaz kaliteli. Deneyim bozulmamış ve doğal olarak oynarken zamanımı harcadığım PlayStation 5 üzerinde harika görünüyor ve şahane bir performans gösteriyor. Oyunun piksel sanatı tipindeki karakter modelleri, basit ve üç boyutlu ortamlar ve çok sayıda sevimli efektten oluşan kombinasyonu, yeni şeyler yaptıkça keşfedeceğiniz tüm inanılmaz tek seferlik retro animasyonlu sekanslar gibi büyük bir televizyonda kusursuz görüyor.

Hemen yukarıda söylediğim şeyler kulak tırmalayan müziklerle dolu albümü ve Animal Crossing serisindekilere benzer diyaloglar için de geçerli. Ayrıca, burada PlayStation 5 konsoluna özel bazı güzel süslemeler de var. İlk başta, sade görseller ve an be an basit oynanışla övünen bir oyunun gerçekten sürükleyici DualSense özelliklerine ihtiyacı olup, olmadığından tam olarak emin değildim ama zamanla bu ekstra küçük dokunsallığı gerçekten takdir etmeye başladım. Zıpkınlanmış bir balığın, oltayı çekişini hissetmek, onu yakalamaya biraz heyecan katıyor ve farklı teçhizat parçaları arasındaki ince his farkını fark etmeye başlıyorsunuz; bu da oyuna hoş bir derinlik katıyor.

Telefon görüşmeleri ve kamera çekimleri de kumandanın hoparlöründen geliyor ve yeşil çay veya bira dökmek bile garip bir şekilde sakinleştirici bir geri bildirim sunuyor. Bazı alanlar arasındaki yükleme süreleri hala mevcut ama en azından kontrol altına alınmış gibi görünüyor. Şaşırtıcı gelmeyebilir ama Dave the Diver, PlayStation konsollarında da diğer oyunlarda olduğu kadar iyi. Tüplü dalış, suşi ve aptalca mini oyunların bu sarhoş edici kombinasyonunu henüz deneyimlemediyseniz, daha iyi bir zaman olamazdı – özellikle de PlayStation Plus Extra aboneliğinin bir parçası olarak bu video oyununu oynayabileceğiniz için.