Commandos 2 - HD Remaster

Commandos 2 – HD Remaster incelemesi

Commandos 2 - HD Remaster, bizleri neredeyse 20 sene öncesine götürüyor, nostalji yaşatıyor.

1998 senesinde oyuncuların hayatına Commandos isimli bir seri girdi. Bu serinin ilk oyunu Commandos: Behind Enemy Lines idi ama serinin en çok sevilen asıl oyununun adı Commandos 2: Men of Courage olarak görünüyordu. Geçtiğimiz günlerde ise işte bu çok sevilen serinin numaralı ikinci oyunu, Commandos 2 – HD Remaster olarak bir kez daha karşımıza çıktı. Bizler, bahsi geçen oyunun dağıtımcı şirketinden inceleme kodu alma şansına sahiptik ve sizler için oyunu incelemeyi başarabildik.

Commandos 2 - HD Remaster

Commandos 2 – HD Remaster, daha modern olmaya çalışıyor ama başaramıyor

Commandos: Behind Enemy Lines isimli serinin ilk oyununda sonra daha küçük olan Commandos: Beyond the Call of Duty isimli bir başka oyun çıkmıştı. Bu iki oyundan sonra çıkmış olan Commandos 2: Men of Courage, ilk oyuna net bir devam ürünü idi. Ayrıca bu video oyununda ilk defa üç boyutlu bir oyun motoru kullanılmıştı. Oyunda, The Bridge on the River Kwai ve Saving Private Ryan gibi filmlere güzel göndermeler de yapılmıştı. Bu sayede de oyun, oldukça ilgi çekmeyi başarmıştı.

Commandos 2 – HD Remaster ise daha modern bir şekilde oyuncuların karşısına çıkıyor. Malum, bu projenin orijinal oyunu 2001 senesinde çıkmıştı ve şimdi de 2020 senesindeyiz. Eğer Remake yerine Remaster şeklinde bir proje üzerinde çalışılıyorsa, oyunun modern hale getirilmesi çok önemlidir. Bu oyunun geliştirici ekibi de hem kullanıcı arayüzünü, hem kontrollerini, hem öğretici bölümünü, hem de HD görsellerini iyileştirerek, oyunu daha modern bir hale getirmeye çalışmış gibi görünüyor.

2001 senesinde piyasaya sürülmüş bir video oyununun üzerinden Remaster mantığı ile kaç kere geçerseniz geçin, oyunun gelebileceği nokta bellidir. Capcom markasının Resident Evil serisine yaptığı gibi Commandos serisi de belki büyük bir Remake projesini hak ediyordu; Remaster ile 2001 senesinin bu oyunu ne yazık ki 2001 senesinin bir oyunu gibi görünmeye devam ediyor. Bu sebepten ötürü de sadece nostalji sevdası ile birkaç gün bu oyunu oynayabildim ben. Devamlı oynamaya dayanamadım.

Açıkçası görsellerin daha da üzerinde çalışılmış olması beni memnun etmedi. Çözünürlük açısından da net olarak memnun olduğum söylenemez. Kontroller, kullanıcı arayüzü ve öğretici bölümün modern edilmiş halleri ise benim hoşuma gitti. En azından eski oyuna göre bu yapıtı çok daha kolay kontrol edebiliyorsunuz. Bunun üzerine, oyunu net olarak daha kolay ve daha hızlı öğrenebiliyorsunuz. Kullanıcı arayüzü ise hoşuma gitti ama o konuda yine de gidilecek daha çok yol olduğunu düşünüyorum ben.

Commandos 2 - HD Remaster

Karşımızda daha detaylı bir Commandos oyunu var

Klasik Commandos oyunları çok da interaktif bir yapıya sahip değildi. Tabii ki oyunların interaktif noktaları da vardı ama bu noktalar kendilerini çok belli edemiyordu. İşte incelemekte olduğum Remaster projesinde bu interaktiflik, bir başka seviyeye yükseliyor. Hem orijinal oyundaki gibi, hem de daha fazlasını bu oyunda yapabiliyorsunuz. Mesela bu oyunda; düşmanların üniformalarını çalmak, silahlarını ele geçirmek, çevre detaylarını kullanarak tırmanmak, gizlenmek ve çok daha fazlası var.

Klasik oyunlarda yapılamayan bir şey ise binaların içerisine doğal bir şekilde girememek ve çıkamamak idi. Commandos 2 – HD Remaster ise modern bir oyun motoru ile yenilendiği için bu tip şeylere artık daha başarılı bir şekilde izin veriyor. Mesela bu video oyununda haritayı çok uzaklaştırıp, çok yakınlaştırabiliyorsunuz. Bu şekilde çevre detaylarını daha net görebiliyorsunuz. Ayrıca binaların ve bazı araçların içlerini de görebiliyorsunuz ki bu durum, oyuna inanılmaz bir detaylılık katıyor benim gözümde.

Orijinal oyunda yapılamayan bir şey ise haritayı 360 derece döndürememek idi. Bu oyunda ise sadece kamerayı kullanarak binaların ve araçların içine girmiyorsunuz; kamerayı ve doğal olarak da oyunun haritasını 360 derece döndürebiliyorsunuz. Bu sayede geçmiş oyunlara göre çok daha geniş bir alan deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Bunun haricinde, oyunda dokuz farklı komandonun hala yer aldığını belirtmek isterim. Bu konuda, orijinal oyun ile herhangi bir fark bulunmuyor Remaster projesinde.

Commandos 2 – HD Remaster, İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen bir RTS ve bu oyunda o dönemleri yaşayabileceğiniz 10 farklı görev bulunuyor. Bu görevlerin neredeyse tamamında farklı bölgelere gidiyoruz ve çoğu zaman da farklı stratejiler kullanmamız gerekiyor. Ayrıca, orijinal oyuna göre daha başarılı gündüz ve gece efektleri yer alıyor. Değişebilen hava şartları da orijinal oyunu göz önünde bulundurduğunuz zaman etkileyici olabiliyor. Bunların haricinde, oyunda pek bir şey yok.

Commandos 2 - HD Remaster

Commandos 2 – HD Remaster, sizi zorlu şartlarla baş başa bırakıyor

Commandos 2: Men of Courage, Pyro Studios tarafından geliştirilmiş olan çok başarılı bir gerçek zamanlı strateji oyunu idi. Döneminde oyuncular tarafından çok sevilmiş olan, hatta yine kendi döneminin en başarılı gerçek zamanlı strateji oyunlarından bir tanesi olan Commandos 2: Men of Courage, aynı ruhu Commandos 2 – HD Remaster ile korumayı başarmış. Bu oyunda da o klasik ve döneminin efsanevi oynanışının tadına varabiliyorsunuz ama bunlar hep nostalji özlemi tabii ki.

Commandos 2: Men of Courage oyununda olduğu gibi Commandos 2 – HD Remaster oyununda da bir grup komandonun yönetimini ele alıyoruz ve kendilerini en zorlu şartlar altında, görevlere gönderiyoruz. Genelde bu komandolarımızın gizlilik kullanarak, düşman sınırları içerisinde görevlerini bitirmeleri gerekiyor ama işler tabii ki her zaman istediğiniz gibi gitmiyor. Oyun, sizi her görevde zorlu şartlara soktuğu için zaman zaman başarısızlık ile sonlanabiliyor görevleriniz de fakat yeniden deniyorsunuz.

Söylemek istediğim şudur ki bu oyun, konsept olarak ilgi çekici olabilir ama bir Remaster yerine Remake projesini hak ettiğini düşünüyorum. Günümüzden 20 sene öncesinin oyunu olan Commandos 2: Men of Courage, ne yazık ki bir Remaster projesi ile tekrarlanmış olsa bile yaşını inanılmaz belli ediyor. Bu yüzden de ben, nostalji sevdam geçtiği zaman bu oyunu oynamak istemiyorum; piyasada oynanabilecek çok daha başarılı gerçek zamanlı strateji oyunları yer alıyor. Yine de nostalji için güzel bir oyun kendisi.

Commandos 2 – HD Remaster, Steam üzerinde yüzde 15 indirim ile 33 TL üzerinden satılıyor. Eğer bu seriyi biliyorsanız ve oyunlarını gerçekten özlüyorsanız, 33 TL verip bu ürünü satın alabileceğini düşünüyorum ama sırf meraktan ve gerçek zamanlı strateji oyunu sevdiğinizden ötürü bu yapıt dikkatinizi çektiyse, indirim beklemenizi öneririm. 33 TL yerine 15 TL civarında bir bedeli hak ediyor bu oyun bence. Umuyorum ki gelecekte serinin diğer oyunları için de Remake/Remaster projeleri gelir.

Commandos 2 - HD Remaster
Commandos 2 - HD Remaster
Commandos 2 - HD Remaster, 2001 senesindeki Commandos 2: Men of Courage oyununun bir Remaster projesi olarak karşımıza çıkıyor fakat Commandos 2: Men of Courage, bizce Remake şeklindeki bir projeyi hak eden bir oyundu. Ayrıca neredeyse 20 senelik olan bu oyun, Remaster şeklinde elden geçirilmesine rağmen çoğu zaman yaşını inanılmaz belli ediyor ve nostalji sevdası, hemen sönebiliyor. Bu yüzden de oyunu indirim sırasında satın almanızı öneriyorum.
Olumlu
Aksiyon, çok daha başarılı sunuluyor.
Başarılı strateji deneyimi kendisini koruyor.
Kısa sürse de nostalji yaşamak güzel.
Olumsuz
Oyunda rahatsız edici hatalar yer alıyor.
Özellikle görsellik, yaşını çok belli ediyor.
Oyun, yeterinde modern bir hal alamamış.
6.2
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
7 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
7
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x