Newzoo tarafından yayımlanan en son rapora göre; 2018 senesi başlangıcından itibaren, Twitch üzerinden yayımlanan video oyunu yayınlarının izlenme oranlarında büyük bir artış yaşandı. Açıklanan verilere göre; Twitch platformunda, sene başından itibaren 14,1 milyon saatlik AAA kalitesinde video oyunu yayın akışı izlendi. Bu rakamlara YouTube platformu üzerinden izlenen toplam yayın saati eklendiğinde, rakamın yaklaşık 20 milyon saat seviyesine ulaştığı görüldü. Yaşanan artıştaki en büyük payın; Call of Duty ve FIFA gibi serilerin oyunları ve bu markaların, yayıncılık alanına gösterdikleri maddi, manevi katkıların olduğu belirtiliyor.

Call of Duty ve FIFA serileri, Twitch izlenme oranlarını arttırdı

Yukarıda verdiğimiz rakamların ne ifade ettiğini, bir anda anlayamayacağımızdan ötürü, bir önceki senesinin aynı dönemine göre gelişim oranını verelim isterseniz. Twitch toplam izlenme rakamlarına bakıldığında; 2017 senesinin Ocak-Nisan dönemi göz önünde bulundurulduğunda, toplam izlenme oranlarındaki artışın % 95,5 civarında olduğu görülüyor. Newzoo ise bu neredeyse 2 katına çıkan rakamların, artan yayıncılık içeriklerinden kaynaklanmadığını, elektronik spor ve oyun konsolu destekçilerinin hazırlıkları ve etkinliklerinin büyük önem arz ettiğini belirtiyor. Bu rakamları ve artışı gördükten sonra; Call of Duty ve FIFA serilerinin, konsol oyunları yayıncılığına etki ettiği rakamları vermek daha mantıklı olacaktır.

Call of Duty ve FIFA serileri, izlenme payı liderliğini göğüslüyorlar

Başlığımızda da belirttiğimiz üzere oyun konsolu yayıncılığı alanında, AAA kalitesindeki elektronik spor oyunları Call of Duty ve FIFA serilerinin, bu artışta önemli bir payı olduğunu açıklanan rakamlar vasıtasıyla da görebiliyoruz. Açıklanan verilere göre, bu oyunlardan; Call of Duty toplamda 5,8 milyon saat ve FIFA 18 3,9 milyon saatlik toplam izlenme süreleri elde ettiler. Genel anlamda büyük elektronik spor turnuvasının katkısını da belirtmeden geçmeyelim. FIFA 18 Ultimate Team Champions Cups ve Call of Duty World League etkinliklerinin, izlenme rakamlarını yukarı çeken en önemli unsurlar olduğu da uzmanlar tarafından belirtildi.

Tabii yukarıda verdiğimiz rakamların AAA kalitedeki oyunları ve yalnızca oyun konsolları tarafından yapılan yayınlara dair rakamları kapsadığını belirtelim. İşin içine tüm oyunlar kavramı ve PC platformu girdiğindeyse, rakamların takip edilmekte zorlanılan seviyelere ulaştığını söylemek gerekiyor. Araştırmalara göre PC yayıncılığında, 2018 ilk 4 ayı hesaba katıldığında League of Legends oyununun 107,6 milyon saat izlenmeyle liderliği göğüslediği görülüyor. Bu oyunu; çok az bir fark ve 107,1 milyon saatlik toplam izlenme süresiyle Counter-Strike: Global Offensive oyunu takip ediyor. Dota 2 oyununun 69,7 milyon saat, Overwatch oyununun ise 58,7 milyon saatlik bir toplam izlenme süresine ulaştığını ekleyelim. Tabii bu son saydığımız oyunların PC kategorisinde göre hesaplandığını yeniden hatırlatalım.

Etiketler:

, ,