Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Call of Duty: Modern Warfare oyununun yeni motoru incelendi

Serinin yeni temeli, Call of Duty: Modern Warfare ile atılıyor.

Her sene yeni bir Call of Duty oyunu duyuruluyor ve her sene de yeni oyun ile birlikte yeni bir oyun motorunun geleceği belirtiliyor. Call of Duty: Modern Warfare oyununun duyurusu ile de aynı şey söylendi ama bu sefer işler çok ciddi gibi görünüyor. Bu tip durumları incelemekte usta olan bir ekip de oyunun yeni motorunu inceledi ve oyunculara oldukça önemli, yeni bilgiler sundu.

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare için oluşturulan yeni motor, serinin yeni temeli olacak

Bahsetmiş olduğumuz inceleme, Digital Foundry ekibi tarafından gerçekleştirildi. Oyunculara gösterilen görüntülerden çok daha fazlasını bilen bu ekip, oyunun yeni motorunu da öve öve bitiremedi. Açıklamalara bakacak olursak bu oyun motoru ile gerçek hayata daha benzer grafikler oyunculara sunulacak. Ayrıca oyundaki her objenin de benzersiz bir şekilde tarandığını öğrendik.

Her objenin benzersiz bir şekilde taranmış olması, yeni oyun motoru ile aslında daha gerçekçi bir deneyim sunuyor; bu yeni teknik sayesinde her şey gerçek hayattaki materyalleri ve yansımaları ile oyuncuların karşısına çıkıyor. Ayrıca yeni oyun motoru, eski oyun motoruna göre 5 kat daha fazla geometri bulunduruyor. Bu sayede de oyunda çok daha kalabalık sahneler görebiliyoruz.

Açıklamaların devamına göre bu yeni oyun motorundaki ışıklandırma sistemi de oldukça yeni. Artık oyundaki her ışık kaynağı volumetrik bir yapıya sahip. Bu sayede de daha gerçekçi deneyimler ve çok daha yoğun sis gibi durumlar elde edilebiliyor. Aynı şekilde gök yüzü de artık daha gerçekçi; gerçek hayattan alınan fotoğraflar ile oluşturuluyor oyundaki gök yüzü.

Call of Duty: Modern Warfare, aslında günümüzde birçok video oyununda kullanılan bir görüntüleme tekniğini de yeni oyun motoru ile kullanmaya başlayacak. Bu teknik sayesinde oyunda sadece oyuncunun gördüğü yerler aktif bir şekilde yükleniyor ve bu sayede performanstan kazanç sağlanıyor. Ayrıca geliştiriciler, bu yeni teknik sayesinde daha kalabalık, daha yoğun ve daha büyük haritalar tasarlayabiliyor.

Son olarak da belirtmemiz gerekiyor ki Call of Duty: Modern Warfare oyununun motoru, Call of Duty serisinin yeni temeli olacak. Bu oyun motoru, artık Sledgehammer Games ve Raven Games gibi stüdyolarla paylaşılacak ve sadece Infinity Ward ekibinin değil, tüm geliştiricilerin Call of Duty oyunları bu oyun motoru ile yapılacak. Bu sayede de birçok geliştirici, oyun motorunun ileriye adım atmasına katkı sağlayacak.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir