Evde tek başına video oyunları oynarken, bazen yanımızda bir insan olmasını istediğimiz oluyordur mutlaka. Oyunun grafiklerini, dinamiklerini ve her şeyden önemlisi eğlencesini paylaşabileceğimiz bir kişiyi gözlerimiz arayabilir. Bazense, bir oyunda doğru taktiği belirlemek için saatlerce uğraşırken, bilen bir kişiden yardım alma isteği oluşur. Call of Duty Alexa Skill ile bu yukarıda saydığım boşlukları, aynı anda doldurmak mümkün oluyor. Size, bir el de ben oynayayım mı bile demeyecek, sorduğunuz soruları, oynayış tarzınıza göre algılayacak bir arkadaşa edinmeniz artık imkansız değil.

Call of Duty Alexa Skill

Bilmeyen okurlarımız için kısaca bahsedelim. Bir Amazon ürünü olan Alexa, genel anlamda ses algılayabilen ve bunları komuta dönüştürebilen bir sistem. Apple şirketinin Siri uygulamasına benzer biçimde kullanılan ve hoparlöre benzeyen bir donanım. Müzik çalma, akıllı ev uygulamaları, planlama hatırlatmaları ve pek çok alanda kullanılabiliyor. Şimdiyse; yeni Call of Duty Alexa Skill ile bambaşka bir alana, video oyunlarına geçiş yapılıyor. Yanımızda, oyunun oynanışını algılayıp, taktik verebilen bir arkadaş oturmuş gibi olacak.

Call of Duty Alexa Skill ile sizi daha iyi bir oyuncu yapacak arkadaş edinmiş olabilirsiniz

Şöyle ki, bir askerin tok sesini veren Call of Duty Alexa Skill; Call of Duty oyunlarındaki teknik verileri kullanarak, oyunculara kişisel koçluk yapabiliyor. Uygulama sayesinde, oyundaki özellikle çevrim içi haritalara göre uygun silah seçimi ve taktiksel değişiklikler önerilecek. Uygulama tüm bunları yaparken doğal dil ve ses algılama ile makine öğrenim analizlerini kullanıyor. Böylelikle, oyuncunun bireysel oynayış biçimi ve performansını algılayıp, gereksinimlere göre hatalarını veya doğrularını söyleyebiliyor.

Call of Duty Alexa Skill’in en temek özelliği soru sorulabilmesi tabii ki. Uygulamanın 2500’ün üzerinde soruya, 250 bin civarında farklı yanıt verebileceği söyleniyor. Activision yöneticileri bu uygulamayı; oyun oynarken yanınızda deneyimli bir oyuncu varmış gibi hissedeceksiniz, diyerek tanımlıyorlar. Ayrıca Activision yöneticileri, uygulamanın; bir oyuncunun, oyunu nasıl oynadığını algılamak ve daha iyi bir oyuncu olmasını sağlamak adına yardımcı olacak bir yapıda olduğunu ifade ediyorlar.

Oyunlarda yapılan hataları gören, oyunculara ip uçları ve taktikler vererek doğru hareket etmelerini sağlayan uygulamanın, Call of Duty dışındaki diğer oyunlara da yayılması güzel olurdu tabii. Call of Duty Alexa Skill beta sürümü, şu anda satın alınmak üzere mevcut. Uygulamayı Amazon Alexa cihazlarıyla kullanabilmenin yanında, internet sitesi aracılığıyla da ulaşılabilir olduğunu belirtelim. Merak eden okurlarımız, aşağıdaki videodan, aklında kalan soru işaretlerine yanıt bulabilir.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster