Bazı cümlelerin yerinde kurulup söylenmesi gerekiyor. Özellikle video oyunu dünyasının önemli bir ismiyseniz, sarf edeceğiniz her kelimenin farklı anlamlara çekileceğin bilmeniz gerekiyor ki Bethesda ekibinin lideri Todd Howard pek öyle yapmamıştı. E3 2018 sırasında bir röportajda, Starfield oyununun; yeni nesil tek oyunculu bir oyun, olacağını söyleyen Todd Howard, kafaları bir hayli karıştırmıştı. Tanımlama cümlesindeki yeni nesil ile ne ifade etmek istediğini ise açıklamadan haftalar sonra öğrenebiliyoruz. Bakalım Bethesda patronu, yeni nesil sözüyle ne anlatmak istemiş? Haberimizde, yukarıda bahsettiğimiz konudaki açıklamayla birlikte, oyuna dair bazı ip uçlarını da bulacaksınız.

Bethesda patronu, Starfield konusunda söylediklerine açıklık getirdi

Starfield, Bethesda bünyesindeki oyunların izinden gidecek

Eurogamer ile yaptığı röportajda, Todd Howard; gelecek nesil kavramının, Bethesda için ne anlamlara geldiği konusuna açıklı getirdi. Gelecek nesil kavramının, kendilerince iki anlama geldiğini belirten Todd Howard; bu kavramı hem donanımsal hem de yazılım yani oyunun kendisi anlamında dikkate algıladıklarını söyledi. Geliştirdikleri oyunun, gelecek nesil konsolların ve donanımların güçleriyle çalışabilecek kalitede tasarladığının altını çizen Todd Howard; gelecekteki donanımların güçlerini sonuna kadar kullanmayı amaçladıklarını ama bu düşüncelerinin, mevcut oyun konsollarını yok saydıkları anlamına gelmediğini sözlerine ekledi. Yani geliştirilen oyunun hem şimdiki nesilde çalışabileceği hem de gelecek nesil için de tasarlandığı anlamlarını çıkarabiliriz.

Öte yandan Bethesda patronu, açıklamasındaki tek oyunculu oyun kısmı hakkında da bazı yorumlarda bulundu. Kendisine, Starfield oyununun; The Elder Scrolls veya Fallout serilerine benzer, tek oyunculu RPG yapısında mı olacağı soruldu. Bu soruyu, evet veya hayır gibi bir cevap vererek yanlış anlamalara mahal vermek istemiyorum şeklinde yanıtlayan Todd Howard; şirketin genel DNA’sını bozmak istemediklerini, yani yukarıda oyunlarla benzer özellikte bir yapıda tasarladıklarını ama akıllarında, çok oyunculu bir yapı hakkında da farklı fikirler olduğunu belirtti.

Henüz net bir çıkış tarihi belirtilmeyen Starfield oyununun; tahminlere göre, geliştirme sürecinin tamamlanmasına daha birkaç yıl olduğu söyleniyor. İlk olarak 2004 yılında fikir olarak ortaya atılan ve 2015 senesinde yapım aşamasına geçilen oyun için Bethesda’nın fazla hızlı hareket etmediğini gördüğümüzde, bir de bu sonuca varabiliyoruz. Şirket ve oyuncular için farklı bir deneyim sunacak oyun için yaşanan gelecek nesil tartışmalarının da muhtemelen oyunun çıkışına kadar çıkacak yeni nesil konsollar sonrasında son bulacağını düşündüğümüzü ekleyelim. Yani oyun çıkana kadar yeni nesle geçilirse, bu tartışmaların da bir anlamı kalmayacak.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster